Yeni Normal Hayatınızı Kolaylaştıracak 8 Akıllı Araç!

Koronavirüs sonrasında oluşan yeni normal hayat düzenine kolay uyum göstermenizi sağlayacak 8 ilginç yeni teknolojiler ve inovasyın örnekleri, haberimizde..

Covid-19 virüsü hayatımızı birçok açıdan olumsuz etkiledi. Ancak bir problem olmadan, yenilik olmuyor. Virüsle mücadele sırasında birçok inovatif fikir ve akıllı araç ortaya çıktı. Bu yenilikler, hayatımızın her alanında, bize daha sağlıklı bir ortam sunmayı hedefliyor. Özellikle temizlik konusunda 2020’de oldukça büyük adımlar atıldı. Virüs hayatımızdan çıksa da bu teknolojik gelişmeler ve yenilikler bizimle kalacak. Hayatımıza virüsle gelen yeni teknolojiler ve inovasyon örnekleri mevcut. Yeni normale uyum sağlamanızı kolaylaştıracak 8 ilginç araç, haberimizde…

Virüsle hayatımıza giren teknolojik gelişmeler ve ilginç inovasyon örnekleri:

1- UV Işınlarıyla Havayı Temizleyen Maske

Yeni normalin hayatımıza soktuğu en büyük yenilik, şüphesiz ki maske. Virüsle birlikte maske kullanımı, çeşitleri de sürekli tartışıldı, konuşuldu. Bu tartışmalar süredursun; farklı firmalar havayı temizleyerek sağlıklı bir gün geçirmenizi sağlayacak maskeler üretmeye başladı. Bunlardan biri de UV ışınlarıyla havayı %99.99 temizleyerek virüsten koruma sağlayan UVmask. Virüse karşı korunmanın yanında; hava kirliliği, polen, sigara dumanı gibi etkenlerden de koruyor.

2- Giyilebilir El Dezenfektanı

Yeni normal hayatımızda maskeden sonra dikkat edilen ikinci husus, el temizliği. Bunun için de giyilebilir el dezenfektanı üretildi. Gün içinde yanımızda dezenfektan taşımak ya da sürekli çıkarıp kullanmak ve bunu hatırlamak zor olabiliyor. Go.C adı verilen giyilebilir dezenfektanla, bir düğmeye basarak avucunuza, yeterli miktarda dezenfektan sıkarak gün boyu el temizliğinizi sağlayabiliyorsunuz.

3- Akıllı Telefon Temizleyici

Elimizi dezenfekte ettikten sonra günde defalarca kez üzerinde yüzlerce mikrop taşıyan telefonlarımızı ellerimize alıyoruz. Bu sorunu da düşünen markalar, telefonunuzu 10 dakikada dezenfekte ederek, tehdit unsuru olmayacak bir hale getiriyor. Samsung ITFIT UV Sterilizatör bir telefon kutusu büyüklüğünde tasarlanmış. Bu temizleyici kutu, telefonunuzun yanında; gözlük, anahtarlık, kulaklık gibi kutuya girebilecek her şeyi temizleyebiliyor.

yeni normal inovasyon ornekleri moblobi

4- Yüzükle Temassız Ödeme

Elden ele sürekli taşınan paraların bu dönemde oldukça tehlikeli olduğunu duymuşsunuzdur. Bu sebepten temassız kart kullanımı oldukça arttı. Ancak temassız kart kullanımını da seviye atlayarak, giyilebilir teknolojiye dönüştü. McLEAR Ring adı verilen yüzükle temassız ödeme yapılabiliyor. Siyah ve beyaz seçenekleri olan yüzük, temassız ve kolayca ödeme yapabilmenizi sağlıyor. Ayrıca elinizi dezenfekte ederken, onu da dezenfekte edebiliyorsunuz.

5- Akıllı sabun

30 saniyelik yoğun yıkamadan sonra ellerinizi daha ne kadar temizlemeniz gerektiğini çözen bir sabun üretildi. Lush 30 Second-soap adı verilen bu sabun; tek kullanımlık, küçük ve kolay taşınabilir olmasıyla temizlik konusunda oldukça faydalı.

6- Sosyal mesafe kolyesi

Hindistan’da, bir mimarlık şirketinin üretimi olan sChoker adlı bir kolye, sosyal mesafenizi ayarlamanıza yardımcı oluyor. Karbon fiberden üretilmiş olan kolyeye entegre edilen sensörlerle sosyal mesafenin aşılması durumunda görsel ve sesli uyarı veriyor.

7- Virüs yok eden kumaşlar

Brezilyalı tekstil şirketi Dalila Textil ve İtalyan Albini Group tarafından üretilen kumaşlar, virüsün koruyucu dış katmanını yok ediyor.

8- Sterilize eden paspas

Maskeden başlayarak, baştan ayağa yeni akıllı araçlar, virüsle birlikte hayatımıza girdi. Bunlardan biri de virüsü ayaklarımızla taşımamak için geliştirilen bir paspas. Shuzon Sanitizing Doormat adlı paspas ayakkabı tabanlarının virüs taşıyor olma riskini ortadan kaldırıyor. Ayakkabı  tabanını ya da ev içi kullanımda ayaklarınızı dezenfekte ediyor.

Peki sizin yeni normal hayatınıza giren diğer inovasyon örnekleri ve yeni teknolojiler neler? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Koronavirüs Telefonlarda Ne Kadar Süre Canlı Kalıyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Koronavirüs Yapay Zeka Algoritmalarını Karıştırdı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Seda Keskin

Seda Keskin

Dünyayı her saniye değiştiren teknolojiyi takip etmek dahi artık çok güç. Dünyanın bu hızlı değişimini takip etmeyi seviyorum. Yazarak, çizerek, okuyarak, izleyerek bunu gerçekleştirmeye çalışıyorum. Dijital dünyada kendimi geliştirmeye her zaman açığım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı