Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 İlginç İnovasyon Örneği!

Hayatınızı kolaylaştıracak inovasyon ürünleri neler? İlham alabileceğiniz bazı ilginç inovasyon örnekleri. haberimizde...

İçinde bulunduğumuz çağ tam anlamıyla değişim çağı. Etrafımızdaki her şey dijital dünyada var olmaya çalışıyor. Teknoloji geliştikçe insanların ihtiyaç duyduğu şeylerde büyük ölçüde değişiyor. Bu da inovasyon fikirlerinin doğmasını sağlıyor. Peki dünyadaki en iyi inovasyon örnekleri neler? İlham alabileceğiniz 10 inovasyon örneği, haberimizde…

10 ilginç inovasyon örnekleri:

İnovasyon, herhangi bir alanda yeni yöntemlerin kullanılması anlamına geliyor. Hatta dilimizde yenilik ve yenilenme kelimeleriyle eş anlamlı olarak kullanılıyor. İnovasyonu bir örnek üzerinden sizlere aktaralım;

Buzdolabı gibi güzel bir icadı yaz aylarında suyumuzu soğutmak için kullanıyoruz. Ama bunun her alanda her yerde kullanılması ve daha pratik olabilmesi için termoslar üretildi. Piknikler için mini el dondurucuları da aynı amaca hizmet ediyor. İşimizi kolaylaştıran bu pratik yöntemler inovasyon örnekleri arasında yer alıyor.

En çok karşımıza çıkan ürün inovasyonu örneklerinden 10 yaratıcı inovasyon projesi şöyle:

1- Uzatma kablolu priz

Prizler genellikle oldukça alakasız yerlere yapılıyor. Bu durumda da uzatma kablosuna ihtiyaç duyabiliyoruz. Öyle ki oda içinde herhangi bir yer olsanız dahi uzatma kablosu sayesinde prize ulaşmanız çok kolay olacak.

2- Otopark sorununu çözen akıllı ışıklar

Sık sık otopark sorunu yaşıyorsanız akıllı ışıklardan yararlanabilirsiniz. Bu inovasyon sayesinde boş alanlarda yeşil ışık yanarken, dolu alanlarda kırmızı ışık yanacak. Böylece yer arama sorununu yaşamayacaksınız.

3- Kahveniz ve çayınızın soğumasını önleyen kablo

Genellikle çalışırken kahvemiz yanımızda durur ve çalışmaya daldığımız için kahve içemeden soğur. Bir ara kablo ile içeceğinizi sıcak tutabilmek mümkün.

4- Bebek arabası tekerlekleri

Bebeği olan insanların muzdarip olduğu bir konu da bebek arabalarının sürüş zorluğu. Buna bir pilot çözüm bularak, kendini zenginliğe kavuşturan bir fikre imza attı. Tıpkı uçakların tekerlekleri gibi katlanabilir bir bebek arabası tasarladı.

5- Fermuar kulaklık

Kulaklığımız karışınca hepimiz sinirleniyoruz. Buna çözüm olarak kulaklıkları fermuar şeklinde üretmeye başlatan tasarımcılar yüz güldürmeye başladı.

6- Dokunmatik fare

Dokunmatik fare inovasyonu Microsoft‘a ait. Tuşları rafa kaldıran dokunmatik fare, normal farelerin 6 katı fiyatına satılmasına rağmen ilgi noktası olmuş durumda.

7- Yüz değiştiren bank

Her mevsim park ve bahçelerdeki bankları kuru veya temiz bulmak zor. Bunun için yeni tasarlanan bankların kenarındaki kollar sayesinde oturduğunuz yerin yüzünü değiştirebileceksiniz.

8- Usb ile şarj edilebilen piller

Pil ile çalışan çok eşyanız var ise ve sürekli pil almak istemiyorsanız USB ile şarj edilebilen pil alabilirsiniz. Pek çok alışveriş sitesinde usb ile şarj edilebilen piller satılıyor.

9- Usb kablolu priz

Yanınızda sadece kablonuzu getirmiş olabilirsiniz. USB kablolu prize kablonuzu takıp, cihazınızı şarj edebilirsiniz.

10- İki taraflı fener

İki taraflı fener sayesinde sadece ileriyi değil, geriyi ve adım attığınız yeri de çok rahat görebileceksiniz.

Peki sizin ilginç ve başarılı buludğunuz inovasyon projeleri örnekleri neler? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Akıllı Arabalar Hakkındaki 5 Efsane!” haberimizi okumak için burayatıklayın.
  • Odanızdaki Virüsleri Öldüren Temizlik Robotu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dünyanın En Gelişmiş 9 Robotu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlkay Miran

İlkay Miran

Grafik tasarım son sınıf öğrenciyim. Sanatsal alana daha yatkın ve yakın olsam da yeniliklere açık biri olduğumdan SEO alanında da kendimi geliştirmek istedim. Bunun sebeplerinden biri hızlı tüketimin sebep olduğu gelişmeler ve bunu kovalayan yeniliklere yakın olmazsak çağın bir adım gerisinde kalmış hissediyoruz. Sizlerde bu yenilikleri merak ediyor ve kısa bir zaman ayırarak gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız sizleri Moblobi.com'daki köşemi takibe bekliyorum: https://moblobi.com/author/ilkay-miran/https://moblobi.com/author/ilkay-miran/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı