Akıllı Prizler ile Cihazlarınızı Uzaktan Kontrol Edebilirsiniz!

Küçük ev aletlerimiz ve teknoloji ürünlerimizin birçoğunun çalıştırılmasını bizzat kendimiz üstleniyor veya uzaktan erişim sağlayarak akıllı teknolojilerden yararlanıyoruz. Çoğunlukla da günlük yaşamımızın yoğunluğu ve koşturmasında herşeyin akıllısının olması ve uzaktan kontrol edilebilmesini tercih ediyoruz. İlerleyen teknoloji, akıllı teknolojik cihazların kullanımının artmasıyla beraber kablosuz ağ ürünleri de artmaya başladı. Hatta hayatımızı kolaylaştıracak mini ve basit kullanımlı akıllı prizler yaşamımızda yer almaya başladı. Peki bu akıllı priz nedir ve ne işe yararlar? İşte detaylar…

Akıllı Prizler ne işe yarıyor? Nasıl kullanılıyor?

Pek çoğumuzun bildiği üzere cihazlarınızı akıllı prize takarak onlara uzaktan erişebiliyor ve kontrol edebiliyorsunuz. Akıllı fişler oturduğumuz kanepeden ya da seyahatteyken her an bize yardım ederek ve cihazlarımıza erişimizi sağlayabilir.

Akıllı prizler eski duvar priz girişine takılıyor diğer kullandığınız cihazları bu akıllı prizlere taktığınızda artık onları da uzaktan kontrol edebiliyor oluyorsunuz. Bunu ise bu akıllı prizlerin içindeki bir uygulama aracılığıyla yapıyorsunuz. Bu uygulama sayesinde uzaktan komutla akıllı prizlere taktığınız cihazların kontrollünü yapabiliyorsunuz.

Akıllı priz alternatifleri neler?

Pek çok akıllı priz dünyada kullanılmaya başlandı. Bunlardan bazılarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz:

TP-Link Kasa Akıllı Wİ-Fİ Mini Fişi

Akıllı priz alternatiflerinden bir tanesi TP-Link’e ait. TP- Link Kasa adı verilen akıllı wi-fi mini fişinin kullanımı oldukça basit. Bu akıllı fiş, Google Assistant ve Amazon Alexa ile çalışıyor. Çalışabilmesi için, TP-Link kasa uygulaması indirmeniz gerekiyor. Ardından buradan diğer bağlanan cihazları, zamanlamayı ve de uzak mod ayarlamasını yapabiliyorsunuz. Bu akıllı fiş, kablosuz olma özelliği ile yerden de tasarruf da sağlıyor. TP-Link ‘in bu akıllı prizinin enerji tüketim verisi, USB bağlantısı ve HomeKit uyumluluğu da bulunuyor. Fiyatını merak edenler için hemen söyleyelim: Bu akıllı fişin yaklaşık fiyatı ise 30 dolar civarında bulunuyor.

WeMo Mini Wİ-Fİ Akıllı Fiş 

Akıllı priz alternatifleri arasında WeMo da yer alıyor. WeMo mini wi-fi akıllı fiş, Abonelik ve hub olmadan lamba, ısıtıcı, fan gibi birçok cihazın kablosuz kontrollünü yapabiliyor. Bunun için ise evinizdeki wi-fi ağını kullanıyor. Bu fişi kullanmak için ise ücretsiz WeMo uygulamsını indirmeniz gerekiyor. Daha sonra cihazlarınızın kontrollünü evinizde olmadığınızda da rahatlıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Enerji İzlemeli TP-Link Kasa Akıllı Wi-Fi Fişi

Bir akıllı priz alternatifi daha yine TP-Link’den. Bu defaki akıllı fişi ise enerji izlemeli TP- Link Kasa akıllı wi-fi fişi. Bu akıllı fiş, kilowatt saatte enerji tüketimini gözlemliyor. Diğer akıllı fişlere benzer şekilde bu enerji izlemeli akılı fiş de; Google Assistan ve Amazon Alexa ile çalışıyor. Tasarımı altındaki ve üstündeki giriş çıkışı engelleyip HomeKit ile uyumlu değil. Ancak TP-Link kasa uygulaması sayesinde bağladığınız cihazın harcadığı enerji miktarını görüntülüyor. Kameralar, ampüller gibi pek çok ev ürünlerinde kullanılabiliyor.

Peki en uygun fiyatlı ve en küçük akıllı priz hangisi? Akıllı prizler arasındaki en basit ve erişebilir priz alternatifi ne? Peki ya evinizin dışındaki, dış mekan lambalarınızı ve elektroniklerini kontrol etmeyi sağlayan bir akıllı priz de var mı? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Dilara Korkmaz

Dilara Korkmaz

Merhaba,Ben Dilara İstanbul Üniversitesi iktisat 3.Sınıf Öğrencisiyim.İstanbul Üniversitesi Girişimcilik Klübünde aktif üyeyim.Teknoloji ve dijitaldeki gelişmeler beni heyecanlandırdığı için bununla ilgili yazılar yazıyorum. Moblobi.com’da sizleri köşeme bekliyorum. Moblobi: https://moblobi.com/author/dilara-korkmaz/ E-posta: ddilarakorkmazz@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı