Dijital Benliğiniz Siz Öldükten Sonra Nasıl Yaşayabilir?

Öldükten sonra da dijital benlik ve dijital kimliğiniz yaşamaya devam edebiliyor. Dijital benliğiniz siz öldükten sonra ne olacak? İpuçları, haberimizde…

Teknoloji çağıyla birlikte her geçen gün yeni bir teknolojik gelişmeye ve çalışmaya tanıklık ediyoruz. Artık hayatlarımız teknolojiyle iç içe geçmiş durumda. Neredeyse bütün işlerimizi teknoloji aracılığıyla hallediyor; hayatımızın bir kısmını bu sanal dünyada yaşıyoruz. Teknoloji ve dijital dünya, şimdi de ölüm sonrası için hizmet vermeye hazırlanıyor. Böylece siz öldükten sonra da dijital kimliğiniz yaşamaya devam edebiliyor. Peki siz öldükten sonra dijital benlik ve dijital kimliğinize ne olacak? Haberimizde…

Dijital benlik ve dijital kimliğinize siz öldükten sonra ne olacak?

Artık hepimiz dijitalde özellikle de Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesaplarında yaşıyoruz. Sosyal medya platformlarında saatlerimizi geçiriyor, sık sık fotoğraf ve video paylaşımı yapıyor, başkalarıyla fikir alışverişinde bulunuyoruz. Kısacası gerçeğin yanı sıra sosyal medyada yani sanal dünyada da varlığımızı sürdürüyoruz. Dijitalde bizimle ilgili fotoğraf, video, yazı gibi bütün detaylar ise dijital ayak izimizi oluşturuyor. Ve dijital ayak izlerimiz biz onları silmediğimiz sürece varlıklarını korumaya devam ediyor.

Dijital benlik ve ölüm üzerine çalışmalar yapan bu yeni endüstri ise siz öldükten sonra da dijitalde yaşamanızı sağlıyor. Ölüm sonrası dijitalde yaşamaya devam etmek ve sanal olarak var olmak daha önce birçok bilim kurgu türündeki film ve dizide işlenmişti. Dijital dünyada yaşamaya devam etmek ve bu sayede öldükten sonra hayata geri dönmek ilk başta biraz ürkütücü gelebilir. Ancak yepyeni bir endüstrinin doğuşuna tanıklık ettiğimizi kabul edebiliriz.

Siz öldükten sonrasını kim, nasıl planlıyor?

Bu alanda çalışmalarda bulunan şirketlerden biri Eternime şirketi. Söz konusu şirket yapay zeka teknolojisiyle çalışan bir sisteme sahip. Eternime şirketi; anılarınızı, düşüncelerinizi, fotoğraflarınızı kısacası bütün dijital ayak izinizi topluyor, birleştiriyor ve sizin akıllı bir avatarınızı oluşturuyor. Sizin dijital versiyonunuzu oluşturan bu yapay zeka teknolojisi “dijitalde ölümsüzlük dönemi”nin bir başlangıcı olabilir. Bu sistemi kullanmak için siz öldükten sonra sosyal medya hesaplarınızda dijital versiyonunuz tarafından paylaşılmak üzere birkaç mesaj bırakabilirsiniz. Oldukça ilgi çeken bu hizmet yeni bir hizmet olmasına rağmen şimdiden 46.607 üye bulunduruyor. Ve üye sayısının ilerleyen dönemlerde artması bekleniyor.

Ölüm ve ölüm sonrasıyla ilgili hizmet veren şirketler yalnızca Eternime şirketiyle sınırlı değil. Bu alanda çalışmalar yapan şirketlerden biri de Farewill şirketi. Söz konusu şirket bir dijital benlik oluşturmuyor. Vasiyet yazmak için hizmet veriyor. Yalnızca 15 dakika içerisinde vasiyet yazılmasını sağlıyor.

Bu yeni endüstriyle ilgili hizmeti bulunan bir diğer şirket ise Cake. Söz konusu şirket insanların cenazelerini ölmeden önce planlamalarını sağlıyor. Cake şirketi aracılığıyla cenazenizle ilgili özel tercihlerinizi yapabiliyor ve bunların daha sonra aile ve arkadaşlarınızla paylaşılması üzere saklayabiliyorsunuz.

Bu yeni dijital benlik endüstrisiyle ilgili hizmet veren şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. İlerleyen dönemlerde ise bu alanda yapılan çalışmaların hız kazanması ve birçok insan tarafından kullanılabilir durumda olması bekleniyor.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Ölünce Sosyal Medya Hesabınız Ne Olacak?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Gelecekte Karşılaşacağımız 5 İlginç Meslek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İntihar Riskini Belli Eden 4 Kelime ve 1 Emoji!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı