Dünyadaki En Gelişmiş Robotlar (9 Robot)

Son yıllarda robot teknolojisinde önemli gelişmeler yaşandı. Robotlar yeni nitelikler kazandı. Dünyanın en gelişmiş 9 robotu, haberimizde…

Ekonomistlere göre robot teknolojisi son 10 yılda en çok yatırım alan sektörlerden biri haline geldi. Bu sebeple hem büyük çaplı şirketler, hem de girişimciler robotlar konusundaki çalışmalarını arttırdı.

Son yıllarda robot teknolojisinde çok önemli gelişmeler yaşandı. Robotlara yeni nitelikler kazandırıldı. İnsansı robot ve yapay zekalı robot örnekleri giderek arttı.

Geliştirilen akıllı robotlar, genellikle insan ve hayvan benzeri olan yapılarıyla dikkatleri üzerlerine çekti. İlgi çekici ve birbirinden yetenekli olan dünyanın en gelişmiş 9 robotu, haberimizde…

Dünyadaki en gelişmiş robotlar:

1- Honda / ASIMO

ASIMO isimli bu robotun geçmişi 1986 yılına kadar dayanıyor. İlk prototipi o yıllarda çıkarılmıştı. Bu sebeple en eski robotlardan biri. Günümüze kadar geliştirilmeye devam edildi. Honda tarafından üretilen bu robotun en temel amacı ise insanlara yardım etmek ve hayatlarını kolaylaştırmak diyebiliriz. Çünkü ASIMO bir ev robotu ya da bir ofis asistanı olarak görev alabilir.

2- Festo / SmartBird

Bir Alman şirketi olan Festo, robot teknolojisi alanında önemli markalardan biri. Genelde hayvanları esas alan robotlar geliştirdiğini hemen belirtelim. SmartBird isimli robotu martılardan ilham alarak geliştirmişler. SmartBird fiziksel ve davranışsal olarak martılara oldukça benziyor. Kendi başına uçabilen ve kusursuz bir şekilde konabilen bu robot sadece 450 gr ağırlığında. Ve yaklaşık 1.96 m genişliğinde büyük kanatlara sahip olduğunu hemen belirtelim.

3- Boston Dynamics/ Atlas

Boston Dynamics, atletik robotları ile oldukça meşhur bir robot markası. İnsansı robotlarının yanı sıra ilgi çekici birçok hayvan robotu da mevcut. Atlas ise robot teknolojisinde gelinen son noktayı kanıtlar nitelikte. Çünkü insansı robot olan Atlas, muhteşem bir denge yapısına sahip. Tıpkı bir insan gibi cisimleri bir yerden bir yere taşıyabiliyor. Ve bunu oldukça hassas bir şekilde gerçekleştiriyor. Atlas hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, “Yapay Zekalı Robot Atlas Yaptıklarıyla Ürpertti!” haberimizi inceleyebilirsiniz.

4- Boston Dynamics / Handl

Handl isimli bu robotun ayakları birer tekerlek. Bu sayede hızlı bir şekilde ilerleyebiliyor ve bunu yaparken rotasından ayrılmıyor. Güçlü fren mekanizması ile dengesi bozulmadan durabiliyor. Merdiven çıkma konusunda da oldukça yetenekli bir robot. Kendi etrafında dönmek gibi akrobatik hareketleri de yapabiliyor. Diğer tüm Boston Dynamics robotlar gibi bu robotun da en önemli özelliğinin kusursuz dengesi olduğunu hemen belirtelim. Handle hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz “Robotlar İş Hayatında Üzerimizdeki Yükleri Alacak!” haberimize göz atabilirsiniz.

5- Boston Dynamics / Spot

Spot, dört ayaklı ve köpeği andıran bir robot. Listemizde birçok örneği olan Boston Dynamics’e ait bir robot olduğunu belirtelim. Spot isimli bu robotun en önemli özelliği engebeli arazide hareket etme yeteneğine sahip olması. Tekme gibi yıkıcı darbelere maruz kalsa bile pozisyonunu koruyabiliyor. Devrilse bile çevik bir şekilde yerden kalkabiliyor. Asıl amacı zorlu arazi şartlarında yük taşımak.

6- Boston Dynamics / SpotMini

Spot modelinden daha portatif bir yapıya sahip olan SpotMini bir adet kola sahip. Bu kol sayesinde cisim taşıma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. SpotMini, Spot isimli yukarıda bahsettiğimiz robota ait tüm özelliklere de sahip.

 7- Agility Robotics / Cassie

Cassie isimli bu robotun esas amacı arama kurtarma faaliyetlerine destek olmak. Sosyal hayatta da önemli rol alacağı düşünülüyor. Örneğin bir kargo personeli gibi kargoları kapımıza kadar getirebilir. Agility Robotics tarafından üretilen Cassie, diğer akıllı robotlardan farklı olarak üzerine askeri mühimmat yerleştirilerek savunma sanayisinde de kullanılabiliyor.

8- MIT / Cheetah

Cheetah isimli robot, isminden de anlaşılacağı üzere hızlı koşması ile ünlü olan çitalardan ilham alınarak tasarlandı. Bu robot engebeli arazide yüksek hızlara çıkarak ilerleyebiliyor. Engel atlama konusunda da diğer tüm robotlardan bir adım öne geçiyor diyebiliriz. Robotun MIT tarafindan geliştirildiğini de hemen paylaşalım.

9- Festo / Biyonik Kanguru

Daha önce belirttiğimiz gibi Festo genelde hayvansı robotlar geliştiriyor. Biyonik Kanguru da bu robotlardan biri. Fiziki olarak kanguruya benzediğini söyleyebiliriz. Tıpkı kangurular gibi zıplama konusunda yetenekli. 80 cm kadar ileriye zıplayabiliyor. Ama en önemli özelliği harcadığı enerjiyi yeniden üretebilme yeteneğine sahip olması.

Peki sizce dünyanın en gelişmiş robotları hangileri, bu listeye sizce başka hangi robotlar girmeli? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Katil Robot Savaşı Düşündüğümüzden Yakın Olabilir!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zeka İyilik Öğrenmeye Başladı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Acıyı Hissedebilen Çocuk Robot Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatmanur Gömbeci

Fatmanur Gömbeci

Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanıyor ve gönüllü eğitmenlik yaparak bu inancımı sürdürüyorum. İçerik yazarlığı ise benim için bir hobi haline gelmiş durumda. Aynı zamanda teknolojiyi yakından takip ediyorum. Güncel kalmanın motivasyonumu arttırıyor ve dijitalleşen dünya beni heyecanlandırıyor. Bu heyecana ortak olmak isteyen okurlarımı köşeme bekliyor olacağım. https://moblobi.com/author/fatmanur-gombeci/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı