Google Asistan Kullananlar İçin 10 İpucu! - Moblobi.com
Mobil

Google Asistan Kullananlar İçin 10 İpucu!

Google Asistan kullanırken size yardımcı olabilecek ve çok işinize yarayacak 10 ilginç özellik, haberimizde...


Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan sanal asistanlar, günlük hayatın yoğunluğunda bize yardımcı olmak için geliştiriliyorlar. Bunlardan biri de Google Asistan. Google Asistanı kullanırken size yardımcı olabilecek 10 püf noktası; haberimizde…

Google Asistan kullananların bilmesi gereken 10 özellik:

Google Asistan, Android işletim sistemcisine sahip cihazlarda bulunan bir asistan uygulaması. Ancak hem Android hem de IOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanabilirsiniz. Öncelikle, Google Asistanı kullanabilmek için cihazınızda aktif hale getirmelisiniz. Bunu gerçekleştirmek için yapmanız gerekenler adım adım şöyle:

  • Kendinize ait bir Google hesabı oluşturun.
  • Ayarlar bölümüne girin ve Google Asistanı aktif hale getirin.
  • İstenilen bilgileri sırayla yapın.
  • Konumunuzu belirleyin.
  • Gelen ‘’Evet kabul ediyorum/onaylıyorum’’ butonuna tıklayın.

Bunlardan sonra Google Asistanı kullanmaya başlayabilirsiniz. Google Asistan’ın size yardım edebileceği birçok özelliği var. Bunlardan işinize yarayacak 10 ilginç özellik ise şöyle:

1- Müzik Dinleme

Müzik dinlemek istediğinizde Google Asistan’ınıza “okey google, Mor ve Ötesi çal” demeniz yeterli. YouTube Music, Google Play Music, Spotify kullanabileceğiniz uygulamalar arasında; Google Asistan’ın açacağı bir müzik uygulamasını da belirleyebilirsiniz. Eğer rastgele bir şarkı dinlemek isterseniz, Youtube’dan size şarkı da açabilir.

2- Mesaj ve e-postaları düzenleme

Eğer Google Asistan aracılığıyla bir mesaj ya da e-posta atmak isterseniz; “okey google, Ahmet’e beşte geleceğim mesajını gönder” demelisiniz. Kullanmak istediğiniz bir uygulama varsa onu da belirtin. ‘’Okey Google Ahmete’e Whatsapp’tan 5’te geleceğim mesajını gönder’’ ifadesini kullanabilirsiniz. Mesajları size okunması da mümkün.

3- Zamanlayıcı ve alarm kurma

Zamanlayıcı ve alarm kurmak isterseniz ‘’Okey Google kronometreyi başlat’’ ya da ‘’Okey Google, 7:30’a alarm kur’’ gibi cümlelerle tek komut ile zamanlayıcı ve alarm kurabilirsiniz.

4- Arama yapma

Asistanınıza ‘’OK Google Nermin’i ara’’ dediğinizde sizin için aramayı başlatacaktır.

5- Hatırlatıcı oluşturma

Size hatırlatılması gereken şeyleri ‘’OK Google, her pazar çiçekleri sulamayı hatırlat, alışveriş listeme ekmek ekle’’ gibi cümleler kurarak oluşturabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için; Ayarlar> Google Asistan>Ayarlar>Kişisel Bilgi şeklinde değiştirebilirsiniz.

6- Hava durumunu öğrenme

Yarın havanın nasıl olacağını merak ediyorsanız asistanınıza “OK Google yarın İstanbul’da hava nasıl?” demeniz yeterlidir.

 7- Bilet bilgilerini sorgulama

Eğer Gmail hesabınız üzerinden bir bilet alma ya da yer ayırtma gibi bir işlem yaptıysanız Google Asistan buna ulaşacaktır. Eğer bununla ilgili bir bilgi almak isterseniz; “OK Google gelecek uçuşum ne zaman?” diyebilirsiniz. Ekranınıza seyahatlerinizin bilgisi gelecektir.

8- Anlık çeviri 

Asistanınıza anlık olarak çeviri yaptırabilirsiniz. “OK Google, İtalyanca masa ne demek? Lehçe merhaba ne demek?” diye sorduğunuzda size cevabı verecektir. Yabancı olduğunuz bir şehirde sizin yanınızda olan Google Asistan birçok dilde çeviri yapabiliyor.

 9- İsim değiştirme

Asistanınız size nasıl hitap edeceğini belirleyebilirsiniz. Google Asistan ayarlarını açın. Kişisel bilgileriniz bölümüne girin. Size nasıl hitap edeceğini buradan değiştirebilirsiniz. Hece yanlışlıklarını düzeltmek isterseniz ayarlama yapabilirsiniz.

10- Uygulama açma

İstediğiniz uygulamaya giriş yapabilirsiniz. Örneğin, Netflix’te izlemek istediğiniz bir dizi varsa google asistanım sizin için bu uygulamayı açabilir. Bunun için “OK Google” komutunu kullanabilirsiniz.

Peki siz Google Asistanı kullanıyor musunuz? Google Asistan’ın sevdiğiniz veya sık kulalndığınız diğer özellikleri hangileri? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Siri’ye Sorabileceğiniz En Tuhaf ve Komik Sorular!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sanal Asistan Alexa Neler Yapabilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Sanal Asistan Alexa’ya Sorabileceğiniz 10 İlginç Soru!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı