Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?

Whatsapp Web ile bilgisayardan da Whatsapp'ınıza erişebilirsiniz. Peki Whatsapp Web nedir, nasıl kullanılır? Haberimizde...

Anlık olarak mesajlaşma imkanı sunan uygulama Whatsapp, SMS‘i tarihin tozlu sayfalarına gömdü. Hepimizi de biraz daha telefon bağımlısı haline getirdi diyebiliriz. Ancak Whatsapp’ı telefonlarınızdan kullanmak zorunda değilsiniz. Bilgisayarınızda iş yaparken veya telefon şarjı bittiğinde; ya da daha büyük bir ekran mesajlaşmak istediğinizde Whatsapp’ınıza bilgisayardan da erişebilirsiniz. Peki Whatsapp Web nedir, nasıl kullanılır? Haberimizde…

Whatsapp tüm dünya tarafından en çok kullanılan anında mesajlaşma uygulaması. Ücretsiz olan bu uygulama yazılı, sesli ve görüntülü mesajlaşma imkanı sağlıyor. Çoğu zaman küçük ekranlardan mesajlaşmak güç gelebiliyor. İşte bunu göz önünde bulunduran WhatsApp, 2015 yılında tarayıcı üzerinden kullanılabilen Web sürümünü tanıtmıştı. Bir yıl sonra ise uygulamanın bilgisayar sürümü de duyuruldu.

Whatsapp Web nedir?

Whatsapp’ın kendisi tarafından sunulan Whatsapp Web, şu an kullandığınız Whatsapp uygulamasını aynen bilgisayarınıza taşıyan bir hizmet.

WhatsApp Web’i kullanabilmek için öncelikli olarak; WhatsApp uygulamasını kullanıyor olmanız gerekiyor. Bununla birlikte bilgisayarınızda Safari veya Chrome gibi web tarayıcılarından birinin yüklü olması gerekiyor. Ayrıca telefonunuzda WhatsApp uygulamasının güncel sürümünün yüklü olması gerekiyor.

Tüm bunları gerçekleştirdiyseniz; WhatsApp ile gönderdiğiniz veya aldığınız tüm mesajları senkronize olarak hem telefonunuzdan hem de bilgisayarınızdan görebilirsiniz.

Gün içerisinde çok fazla bilgisayar başında vakit geçiriyorsanız; Whatsapp’ınıza bilgisayar üzerinden ulaşabilir; mesajlarınıza daha hızlı dönüş yapabilirsiniz. Böylece bilgisayarınızdayken mesajları iletmek veya gelen mesajları görmek için telefonunuzun ekranını açmanıza da gerek kalmıyor. Bu DA telefon pil kullanım sürenizi de uzatmış oluyor.

Web sayfası üzerinden Whatsapp Web nasıl kullanılır?

Whatsapp’ı web’den kullanmak oldukça basit. Bunun için yapmanız gerekenleri adım adım aktaralım:

 1. Whatsapp Web bir tarayıcı üzerinden de kullanılıyor. Bu nedenle ilk olarak bir tarayıcı sekmesi açmanız gerekiyor. Daha sonra tarayıcı üzerinden “web.whatsapp.com” adresini yazarak sayfaya giriş yapın.
 2. Bu sayfaya girdiğinizde QR kod bulunan bir görüntü ile karşılaşacaksınız. Ardından telefonunuz üzerinden Whatsapp’a giriş yapın.
 3. Sağ üst köşede üç nokta halinde görünen kısıma tıklayın ve menüye giriş yapın. Buradan Whatsapp Web seçeneğine tıklayın.
 4. Bu bölümde hangi bilgisayar üzerinden giriş yapıldıysa hepsi görülüyor. Bu sebeple başka birinin QR kodunuzu tarayarak hesabınıza eriştiğini düşünüyorsanız aşağıdaki talimatları kullanarak cep telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasında tüm aktif web oturumlarından çıkış yapabilirsiniz. WhatsApp üzerinden masaüstü oturumunu kapatmatmak için şu adımları izleyebilirsiniz:
  – Telefonunuzda WhatsApp’ı açın. Ayarlar menüsüne veya Menü’ye gidin.
  – WhatsApp Web > Tüm cihazlardan çık > Çıkış’a dokunun.

Bilgisayar uygulaması üzerinden Whatsapp Web nasıl kullanılır?

Herhangi bir tarayıcı açmanıza gerek kalmadan da Whatsapp’ı bilgisayarınızdan kullanabilirsiniz. Bunun için tıpkı telefonlarda olduğu gibi web whatsapp uygulamasını bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. Whatsapp pc uygulaması yani WhatsApp Web’in hem Windows hem MacOS sürümü bulunuyor. Yapmanız gerekenler ise oldukça basit. Adım adım aktaralım:

 1. İlk olarak  “www.whatsapp.com/download/ adresine girerek bilgisayarınızın işletim sistemine uyumlu olan sürümünü indirin ve bilgisayarınıza kurun.
 2. Burada da karşımıza QR kod çıkacak. Bu QR kod ile eşleşme yapmanız gerekiyor. Bunun için yukarıda Web sürümü için aşamalı olarak bahsettiğimiz yöntemi burada da aynen uygulayabilirsiniz.
 3. Ardından Whatsapp’ınıza bilgisayar uygulaması üzerinden kullanıma hazır olacak. 
 4. Son olarak, QR kodunu tarayamıyorsanız lütfen telefonunuzdaki ana kameranın düzgün çalıştığından emin olun.  Ayrıca bütün kullanım süresince telefonunuzun açık ve internetinizin bağlı olması gerektiğini unutmayın.

Peki siz Whatsapp’ı uygulama üzerinden mi yoksa bilgisayardan mı kullanıyorsunuz? Görüş ve deneyimlerinizi yorum kısmından paylaşın.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Geri Getirilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Dikkat Çeken Linkedin Profili için 6 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • WhatsApp’ta Çevrimiçi Olduğunuzu Nasıl Gizleyebilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Rukiye Şenol

Rukiye Şenol

Merhaba, ben Rukiye İstanbul Üniversitesi İktisat 3. Sınıf öğrencisiyim. 11 yıldır Karate sporu ile ilgilenmekteyim ve milli sporcuyum. Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum eğer senin de ilgini çekiyorsa Moblobi.Com da kendi köşemde bekliyorum :) Moblobi: https://moblobi.com/author/rukiye-senol/ E-posta: rukiyesenol9@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı