Spotify’a Podcast Nasıl Yüklenir ve Yayınlanır (2023 Rehber)

Spotify podcast nedir? Spotify podcast yükleme nasıl yapılır? Platformda sadece spotify en iyi podcastler mi para kazanabiliyor?

spotify podcast yükleme konusu merak ediliyor. Podcastler’in Spotify platformunda yayınlanmaya başlanmasıyla birlikte podcastlere olan ilgi arttı. Hatta podcastlerin para kazandırdığını duyan pek çok dinleyici de bu işe el attı ve spotify podcast yayınlarına başladılar. Peki spotify podcast nedirSpotify podcast yükleme nasıl yapılır? Platformda sadece spotify en iyi podcastler mi para kazanabiliyor? Haberimizde…

Spotify Podcast yayını nasıl yüklenir? Nasıl yayınlanır?

Podcast nasıl yüklenir

Podcast, genellikle dizi halinde yayınlanan dijital platformlardaki taşınabilir müzik, konuşma gibi ses yayınlarına deniyor. Pek çok kişi posdcast kavramını Spotify üzerinden tanıdı. Hatta o kadar trend oldu ki pek çok kişi için spotify podcast para kazanma alternatiflerinden biri oldu. Şimdilerde dinleyici olan kullanıcıların pek çoğu Spotify’da podcast yayınlamaya başladı.

Peki spotify podcast yayınlama nasıl yapılır? Adım adım aktaralım:

  • Spotify podcast yükleme işlemi için ilk olarak Spotify Podcaster sayfasına girin.
  • Spotify hesabınızla giriş yaptıktan sonra “Get Started” tuşuna tıklayın.
  • Kullanıcı sözleşmesini okuyun ve kabul edin.
  • Sayfanın sağ tarafında isminiz yazmanız istenecek, isminizi yazın ve “Contunie” tuşuna tıklayın.
  • Sayfada bulunan kutuya RSS linkinizi ekleyin ve “Devam” tuşuna basarak işleminize devam edin. Bu arada hemen belirtelim, RSS feediniz bu aşamada değerlendirileceği için yanlış bir şey varsa Spotify hata verir. Fakat her şey olması gerektiği gibiyse spotify podcastinizin adını, logosunu ve açıklamasının örneğini görürsünüz.

Podcast nasıl yayınlanır?

  • Podcast bilgilerinizi girdikten sonra “Podcast detayları” adlı sayfada, dil, kategori, ülke seçimi ve bağlandığınız hosting servis sağlayıcıları verilerini doldurup podcast yükleme adımlarına devam edebilirsiniz. Podcastinizle alakalı tüm bilgileri girdikten sonra “Submit” tuşuna tıklayın.
  • Yayınlanması için Spotify platformuna gönderin. podcastspotify yayınlama için yaptığınız işlemler yaklaşık 10 dakikanızı alabilir. Bu işlemlerden sonra spotify podcast ekleme süreciniz tamamlanmış olacak.

Podcastinizin yayınlanması için ise 2-5 gün aralığında bir süreye ihtiyacınız var. Bu zamanda Spotify podcastlerinizi inceler ve değerlendirir. Bir sorun olmadığı takdirde birkaç saat içinde podcastiniz onaylansa da 5 güne kadar bir zaman dilimini kapsadığını belirtelim.

Podcastiniz yayınlandığında Spotify size bildirim göndermediği için sık sık yayınlanıp yayınlanmadığına bakmanızda fayda var. Fakat bu süreçte podcastinizin yayınlanmayacağı düşüncesine kapılmayın, yayınınız spotify en iyi podcastler arasına bile girebilir.

Podcast yayını yaparak para nasıl kazanabilirsiniz?

Podcast nasıl yayınlanır?

Podcast yayınlayarak para kazanmanın pek çok yolu var. En çok tercih edileni ise sponsor ve reklamlarla, etkinlik üzerinden para kazanmak. Fakat etkili podcast yayını yapmayı öğreten koçluk yaparak gelir elde eden podcast yayıncıları da son dönemde arttı. Bu arada podcast üreten ve yayınlayan kişilere de Podcaster dendiği bilgisini de bilmeyenler için hemen paylaşalım.

Peki Podcastlerin popülerliği hakkındaki düşünceleriniz nedir? En sevdiğiniz podcast hangisidir? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • 2020 Yılında En Çok Dinlenen 7 Podcast!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Spotify’ı Ücretsiz Daha İyi Kullanmak Için İpuçları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En Çok Dinlenen 5 Popüler Spotify Podcast!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Sude Özcan

Sude Özcan

Ben Sude. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, öğrenmeyi,araştırma yapmayı, yazmayı ve yazdıklarımı sizinle paylaşmayı çok seviyorum. Yazdıklarımı okumak için Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum: https://moblobi.com/author/sude-ozcan/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı