Google’ın İlginç Hikayesi!

Dünya devi Google ne zaman kuruldu? Google nasıl en iyi arama motoru oldu? Haberimizde...

Dev teknoloji şirketlerinden biri olan Google dünya liderleri arasında yer alıyor. Milyarlarca insan Google ne zaman kuruldu, Google’ın kurucusu kimdir gibi soruları merak ediyor. Peki, bu kadar yaygınlaşmış olan ve herkes tarafından bilinen Google kaç yılında kuruldu,  Google kurucusu kimdir; Google’ın tarihi hakkında bilmeniz gereken şeyler, haberimizde…

Google ne zaman kuruldu ve hikaye nasıl başladı?

Hepimizin bildiği üzere Google, çevrimiçi reklamcılık teknolojileri, bulut bilişim, arama motoru, yazılım ve donanım gibi internet hizmetleri ve ürünleri üzerinde uzmanlaşmış uluslararası bir şirket.

Larry Page ve Sergey Brin’in Stanford Üniversitesi’nde doktora yaparken bir araya gelmesiyle Google’ın tarihi başladı. Daha o zaman Google bir araştırma projesi olarak 1996 yılında ortaya kondu. Google’ın kurucuları olarak bilinen Page ve Brin web siteleri arasında ilişkileri analiz edebilecek bir sistem oluşturmayı amaçlayarak, yeni bir arama motorunu oluşturdular.

PageRank olarak adlandırılan bu algoritma bir sitenin önemini incelemek için geri bağlantıları kontrol ediyordu. Bundan dolayı Page ve Brin yeni arama motoruna “BackRub” adını verdiler. Google.com ise 1997 yılında kaydedildi. Google ismi “1 ve ardından gelen 100 sıfır” sayısı için kullanılan “googol” teriminden geliyor. Bunun anlamı ise kurucuların arama motorunun sonsuz miktarda bilgi sağlayabileceğini yansıtmak istemeleri.

Google özel bir şirket olarak 4 Eylül 1998 yılında kuruldu. Google şirketinin ilk ofisi ise kurucuların arkadaşının California, Menlo Park’taki bir garajıydı. Şirketin ilk çalışanı da Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Craig Silverstein’dı.

Google daha kurulmadan önce aynı yılın Ağustos ayında Andy Bechtolsheim 1000.000 bin dolarlık bir çek yazarak henüz var olmayan Google Inc.’e katkı sağladı. Böylelikle Google’ın kurulmasıyla Page ve Brin hemen bir banka hesabı açarak nihayet Bechtolsheim’ın yatırımından faydalanabildiler.

Google nasıl yükselişe geçti?

Bir zamanların devi olan Yahoo!’nun Page ve Bring’in Google’ı satın alma teklifini ve daha sonra da 3 Milyar dolarlık fon isteğini reddetmesi Yahoo! için büyük bir kayıp oldu. Böylelikle ilerleyen zamanlarda da Yahoo’nun güncel eğilimlere ayak uyduramaması da kaderini mühürleyerek onu geride bıraktı.

2001 yılında ise Google ilk halka arzını gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra Google birkaç iyileştirmede de bulundu. Bunların arasında uluslararası kutlamalar, çok dillilik ve Google araçlar gibi eklentiler yer alıyordu. Ayrıca aramayı daha açık hale getirmek için Google görselleri de ekleyen şirket aynı yıl içerisinde Tokyo’da ilk uluslararası şirketini açtı. Tüm bu ve benzeri uygulamalarda bulunan Google her geçen gün daha da güçleniyordu.

2002’de Google Labs’ın doğması, 2004’te Google’ın 800’den fazla çalışana ulaşması ve şu anda 425 Milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Gmail’in aynı yılda yalnızca davetli bir hizmet olarak kullanıma sunulması gibi gelişmeler de Google’ın hızlı bir şekilde yükselmesine neden oldu.

Bunların yanı sıra Google Translate, Google Maps, Google Dokümanlar, E-tablolar, Google Drive, Google Chrome ve Google tarafından sunulan benzeri olanaklar Google’u vazgeçilmez hale getirerek bugünkü halini almasına neden oldu. Şu an ise Google şirketi Amazon, Microsoft ve Apple ile birlikte “Big Four”, yani “büyük dörtlü” teknoloji şirketleri arasında yer alıyor.

Gördüğümüz gibi Google’ın bugünkü konuma gelmesi klasik girişimcilik, biraz şans ve sıkı bir çalışma neticesinde gerçekleşmiştir.

Peki, siz Google’ın tarihi ve yükselişi hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Google’da Aramamanız Gereken 10 Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Hayatınızı Kolaylaştıracak 8 Google Hizmeti!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Google Business Nedir, Nasıl Kullanılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Songül Dursunova

Songül Dursunova

Merhaba, ben Songül. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Bolca hayal kurup hayallerini hedeflere, hedeflerini de gerçeğe dönüştürme çabasında olan biriyim. Gezmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bunları insanlarla paylaşmayı severim. Eğer siz de yeni bilgiler edinmeye meraklıysanız Moblobi.com da takpte kalın. https://moblobi.com/author/songul-dursunova


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı