Sanal Asistan Alexa Neler Yapabilir?

Alexa adını muhtemelen bir çoğunuz duymuşsunuzdur. Bilmeyenler için hemen söyleyelim. Alexa, Amazon’un sanal asistanı. Peki bu sanal asistan ne işimize yarıyor, neler yapabiliyor? İşte detaylar…

Sanal asistan Alexa ne işe yarar, neler yapar?

Dünyanın en büyük küresel şirketleri kendi sanal asistanlarını oluşturmaya başladı. Apple, iPhone kullanıcılarının çok iyi bildiği sanal asistan Siri’ye sahip. Google, Google Home’da canlanan Google Asistan’a sahip. Amazon’un ise sanal asistan Alexa ’sı var.

Amazon’un sanal asistanı Alexa, birçok konuda kullanıcılarına yardımcı oluyor. Kullanıcılarına istedikleri konuda bilgi verebiliyor; gündemi merak ediyorlarsa haberleri sunabiliyor. Hatta Alexa isterseniz Amazon’dan sizin için ürün siparişi de verebiliyor.

Alexa ’nın temel işlevinden biri de müzik çalmak. Müzik için Amazon Müzik’i destekliyor ancak bunun yanında alternatif olarak Spotify, Deezer, Apple Music gibi uygulamaları da kullanmanıza isin veriyor.

Alexa , Amazon’un birçok ürün ve hizmetiyle entegre edilmiş durumda. Örneğin, Amazon Echo, Amazon Fire TV ve Echo Dot gibi ürünlere entegre.

Bildiğiniz üzere Apple’ın Siri’sine sorulan ilginç sorular ve Siri’nin bu sorulara verdiği ilginç yanıtlar dilden dile dolaşıyor. Tıpkı Siri gibi Alexa’ya da sorular sorarak cevaplarını alabilirsiniz. Örneğin “Bugün İstanbul’da hava nasıl olacak?” diye sorabilirsiniz. Alexa bunun gibi basit ve daha karmaşık sorduğunuz birçok soruyu yanıtlayabiliyor. Aynı zamanda ev cihazlarıyla entegre edildiğinde, bu ev cihazını kontrol de edebiliyor. Bu anlamda harika bir ev denetleyicisi denilebilir. Yani Alexa’ya eğer onunla entegre bir fırınınız varsa, fırını kapatıp kapatmadığınızı sorabilirsiniz. Ya da sizin için ışıkları açmasını isteyebilirsiniz.

Peki Amazon bu sesli asistanın ismini neden Alexa seçmiş olabilir? Bu sorunun ilginç yanıtı haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynep Okumuş

Zeynep Okumuş

İstanbul Gelişim Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 3. Sınıf öğrencisiyim. Hızla ilerleyen teknolojiyi yakından takip etmek için Moblobi.com da “Zeynep Okumuş’un Dijital Dünyası” köşemİ takip edebilirsiniz. Instagram: @zynpokumus21 Moblobi: https://moblobi.com/author/zeynep-okumus/ E-posta: zeynepokumus3421@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı