Hayat Eve Sığar (HES) Uygulaması Ne İşe Yarar?

Koronavirüs salgını süresince sağlığınızı korumanızı ve güvende kalmanızı sağlayan Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ne işe yarar? İpuçları, haberimizde...

Koronavirüs dünyadaki tüm ülkelerin geçtiği en zorlu sınavlardan biri. Bu dönemde her ülke kendi vatandaşlarının güvenliği sağlamak, sağlığını korumak ve aynı zamanda da hastalığın yayılımını önlemek amacıyla farklı uygulamalar geliştiriyorlar. Ülkemizde bu konuda en aktif kullanılan uygulamalardan biri de Hayat Eve Sığar yani HES uygulaması. Peki HES uygulaması nedir, ne işe yarar? İpuçları, haberimizde…

Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile neler yapılabilir?

Hayat Eve Sığar bilinen diğer adıyla HES mobil uygulaması, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Koronavirüs süreci içerisindeki vatandaşlarının güvenliğini sağlamak, hayatlarını kolaylaştırmak ve sağlıklı ve doğru bilgiye ulaşmak için geliştirilen bir uygulama. Uygulama aracılığıyla Koranavirüs hakkında bilgilendirme ve yönlendirme yapılabiliyor. Ayrıca riskli durumları en az seviyelere indirmek için çeşitli özellikler sürekli eklenerek uygulama güncelleniyor.

Uygulamaya erişebilmek için yapmanız gereken şey oldukça basit. Akıllı telefonlarınızda bulunan Google Play Store veya Apple Store gibi uygulama mağazalarından ücretsiz bir şekilde Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını kolaylıkla indirebiliyorsunuz. Uygulama aracılığıyla kullanıcılar, sağlık durumlarında değişim gördüklerinde bunu uygulamada her gün doldurabildikleri sağlık testleriyle bildirebiliyorlar. Doldurmuş oldukları testler sayesinde bilgilerin doktorlara ulaşmasını da sağlıyor.

hayat eve sigar hes uygulamasi moblobi

HES uygulamasından harita üzerinde risk yoğunluğunu görebilirsiniz. Bunun haricinde, hastane ve eczanelere; ayrıca market ve durak gibi acil ihtiyaçlarınıza yönelik yerleri de gösterebilirsiniz. Aynı zamanda Türkiye günlük Koronavirüs hastalık tablosuna ulaşılabiliyorsunuz. Bunun yanında uygulama içerisinden özellikle bu dönemde mutlaka her vatandaşın sahip olması gereken HES kodu da alınabiliyor.

Uygulamayı nasıl kullanacağınız hakkında bilgi sahibi değilseniz; aşağıdaki bilgiler de çok işinize yarayabilir:

  • İstediğiniz şekilde güncel veriler esas alınmış olarak hazırlanılan Covid-19 testini doldurarak durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Aileniz ve sevdiğiniz kişileri “Ailem” bölümündeki listenize ekleyebilir ve durumları hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.
  • Telefonunuzdan veya her hangi bir akıllı cihazınızdan konum erişimi izni vererek; koranavirüs haritası görebilirsiniz. Böylece uygulamanın sizi bu riskli bölgelere yaklaştığınızda uyarmasını sağlayabilirsiniz. Bunun haricinde; siz de haritada anlık olarak yaklaşmamanız gereken yerleri belirtmesine katkı sağlayabilirsiniz.
  • Ekranda çıkan adımları tamamladıktan sonra, ekranda çıkan “Bugün kendinizi nasıl hissediyorsunuz” sorusuna gerçek cevaplar vererek izlemeniz gereken adımları takip edebilirsiniz.

Peki siz Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını kullanıyor musunuz? En çok hangi özelliğinden yararlanıyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Koronavirüs Telefonlarda Ne Kadar Süre Canlı Kalıyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Son 20 Yılın En Etkili 10 Bilim Adamı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Koronavirüs Yapay Zeka Algoritmalarını Karıştırdı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Ömer Talha Alioğlu

Ömer Talha Alioğlu

Merhaba, ben Ömer. Grafik Tasarım bölümü son sınıf öğrencisiyim. Sanatsal konular üzerinde eğitim almış olsam da; Tarih, Teknoloji, Oyun, Askeri gelişmeler konularında bilgi sahibiyim. Günümü internette geçerip neler olduğunu yakından takip ederim. Sosyal yaşantımın yanında sanal yaşantımın da olduğunu söyleyebilirim. Yerinde takılıp kalanlardan değil ileriyi düşünüp hareket edenlerdenim. Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı