Koronavirüs Yapay Zeka Algoritmalarını Karıştırdı!

Koronavirüs, pek çok ünlü platformun arkasında bulunan yapay zeka algoıritmalarını neden karıştırdı? İlginç detaylar, haberimizde...

Günümüzde hepimiz YouTube, Amazon, Spotify, Facebook gibi bizi kendimizden daha iyi tanıdığını söyleyen ve sürekli sevdiğimiz içerikleri karşımıza çıkaran platformları kullanıyoruz. Bu platformların başarısının arkasında yapay zeka algoritmaları ve veri havuzları bulunuyor. Peki koronavirüs salgını neden yapay zeka algoritmalarını karıştırıyor? İlginç detaylar, haberimizde…

Yapay zeka algoritmaları Koronavirüs’ten nasıl etkileniyor?

Her sektörde çokça kullanılan yapay zeka algoritmaları içerik önerisi, envanter yönetimi, satış tahminleri ve dolandırıcılık önemleri de dahil olmak üzere birçok alanda işimize yarıyor. Yine de mevcut AI algoritmaları basit makine öğrenimi modelleri olduğu için normlarda sapma olmadığı zaman tutarlı tahminler yapabiliyor.

Google‘ın reklam platformunu güçlendiren AI algoritması, size tıklama olasılığınız daha yüksek olan reklamları sunmak için göz atma geçmişinizi, arama sorgularınızı, reklamları duraklatmalarınızı, tıklamalarınızı ve düzinelerce başka özelliği alıyor. Facebook’un yapay zekası, “ilgi çekici içerik” sunmak için siz, arkadaşlarınız, tarama alışkanlıklarınız, geçmiş etkileşimleriniz hakkında tonlarca kişisel bilgi kullanıyor. Fakat koronavirüs sırasında hiçbir şey eskisi gibi değil. Evden çalışıyor, evden okuyoruz, evden alışveriş yapıp evden buluşmalar düzenliyoruz. Bu davranış değişiklikleri tabii ki AI algoritmalarının da kafasını karıştırdı.

koronavirus yapay zeka algoritmalari moblobi

Herhangi bir modelin performansını iyileştirmek için dikkat edilen en başlıca etmenler sıcaklık, hava durumu, tatiller, iş ve okul saatleri gibi değişkenlerdir. Bu değişkenlerle çalışmak üzerine programlanmış bir yapay zekanın verileri yerle bir olduğunda ortaya çeşitli sorular çıkıyor. Stoklarını her zaman dolu tutması gereken depolar artık yenilenmesi gereken ürünleri tahmin edemiyorlar. Dolandırıcılık tespit sistemlerinden alışveriş alışkanlıklarına kadar her şey olağandışı şekilde ilerliyor.

Yenilikçi yapay zeka algoritmaları

Bugün sahip olduğumuz dar yapay zeka sistemleri , öngörülemeyen ve sıra dışı olaylarla başa çıkmada kötü olsa da yeni yapay zeka algoritmalarıyla, daha esnek ve değişime duyarlı makine öğrenimi modelleri geliştirilmesi için bir fırsat sunuyor. AI, koronavirüs salgını başladığında bizi hayal kırıklığına uğratmış olsa da belki bir gün insan zihninin genel problem çözme yeteneklerine sahip bir bilgisayar yazılımına ulaşabiliriz.

Siz yapay zekaların bu olağandışı durumlarla gelişerek insan çabasının yerini alabileceğini düşünüyor musunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Yapay Zeka Mühendisliği İş İmkanları Neler? haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Yapay Zeka Hakkında Merak Edilen 5 Soru! haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Uzmanların Yapay Zeka Endişeleri! haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlayda Tokuçcu

İlayda Tokuçcu

Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum. Teknolojinin hızına yetişmek ve güncel kalmak için Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı