Youtube Kanalı Açacaklar için 10 Faydalı İpucu!

Son dönemin en popüler uğraşlarından hatta yeni mesleklerinden biri de Youtuber olmak. Youtube kanalı açmak isteyenler için 10 pratik ipucu, haberimizde...

YouTube belki de uzun yıllardır hepimiz için yalnızca müzik dinleme ve video izleme platformuydu. Fakat son yıllarda durum artık böyle değil. İçerik üretimi, yaratıcılık, eğlence ve bilgi edinme gibi pek çok alanı kapsayan bir sosyal medya platformu haline gelen YouTube; artık bir meslek edinme aracı diyebiliriz. İnsanlar yazıyor, çiziyor, giyiniyor anlatıyor hatta tanımadıkları insanlara günlük hayatlarını gösteriyor. Eğer bir YouTube kanalı açmak istiyorsanız, faydalı 10 ipucu, haberimizde…

Youtube kanalı açmak isteyenler için 10 ipucu:

1- Kamera

Youtube hesabı nasıl açılır öğrendikten sonra artık siz de hesabınızda yaratıcı işler yapabilirsiniz. Bunun için çok profesyonel ekipmanlar kullanabileceğiniz gibi; başlangıçta telefonunuzla da harikalar yaratabilirsiniz. Fakat video kayıt özellikli bir kamera kanalınızın profesyonelliğini vurgulayacaktır, bunu da paylaşalım.

2- Ekipman

Vlog mu çekmek istiyorsunuz o zaman bir tripod sizin hayatınızı kurtaracak diyebiliriz. Videolardaki görüntü titremelerini en aza indirger ve izleyiciye yumuşak geçişler sağlarsanız videonuz daha kaliteli olacaktır. Geçişsiz ve tek plan videolar çekecekseniz kitapları üst üstü koyup kameranızı kendi açınıza göre de yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde bir tripod etkisi yaratabilirsiniz.

3- Arka Plan

Videolarınızın daha profesyonel gözükmesini istiyorsanız kendinize göz yormayacak kafa dağıtmayacak ve odağın yalnızca sizde olmasını sağlayacak soft bir arka plan yaratın. Bu boş bir duvar olabilir, ufak düzenlemelerle hareketlendirebileceğiniz bir rafın önüne geçebilirsiniz. Ya da daha profesyonel olmak istiyorsanız kendine bir yeşil ekran satın alabilirsiniz.

4- Işık

Belki de en önemli unsurlardan biri olan ışık problemini çok basit bir şekilde çözebilirsiniz. Gün ışığı sizi doğal gösterecek ışıklardan biridir. Videolarınızı günün erken saatlerinde çekebilir ve güneşin suratınıza verdiği aydınlıktan yararlanabilirsiniz. Fakat yine işleri ilerletmek isterseniz soft box sizin en iyi yardımcınız olacaktır.

youtube kanali acmak moblobi

5- Ses

Videolarınızı çektiğiniz ortam gürültüsüz bir ortam olmalı ki sizin sesinizi herhangi sesler bastırmasın. Videolarınızı çekerken ortam sesi en aza indirgenmelidir. Kısık bir sesle konuşmamanız sizin için iyi olacaktır. Gerekirse bir mikrofon edinebilir ve izleyiciye daha sağlıklı bir ses kalitesi sunabilirsiniz.

6- Montaj

İyi bir kanal kaliteli montajlanmış videolardan kendini belli edecektir. Video editlemek her ne kadar basit bir iş olmasa da bu iş yapıldıkça kendini ilerletecek bir iş olacaktır. Montajınız ne kadar güçlü olursa izleyici o kadar videoya sadık kalacaktır.

7- İçerik

Zor diyebileceğimiz bir diğer unsurda içerik diyebiliriz. İçeriklerinizi özenle hazırlamalısınız. İnsanlar sizin videolarınızı izlediğinde kanalın konusunun ne olduğunu anlamalı ve sizi o şekilde nitelendirmelidir. Her telden çalmamalı, bir konunun uzmanı olmalısınız.

8- İçerik Üretimi

Ne kanalı olacağınıza karar verdiğiniz aşamadan sonra devreye yaratıcılık giriyor. İçerik üretimi iyi bir araştırmadan geçer. Kitlenizi araştırmalı ve sizi izleyenleri dinlemelisiniz. Diğer youtube kanalları ne yapıyor? Tüketici ne izlemek istiyor veya istemiyor? Trendler neler? Bunların cevabını bulmalı ve hep güncel kalmalısınız.

9- Optimizasyon

Daha fazla tıklanmak, izlenmek hatta trendlere girmek için videolarınızı optimize edin. Video başlığınızı iyi seçin, en çok aranacak kelimelere hakim olun, anahtar kelimeler kullanın. Başlığınız ile içeriğinizin uyumlu olduğundan emin olun.

10- Kendinize Güvenin

Belki de şu ana kadarki en önemli ipucu bu olabilir: YouTube da içerik üretmek, kanal açmak istiyorsanız kendinize güvenin ve kendinizi sevin. Bırakın insanlar istediklerini söylesin. Yeter ki siz sevdiğiniz işi yapıyor olmaktan gurur ve mutluluk duyun.

Peki sizin sahip olduğunuz bir YouTube kanalı var mı? Kanal açmayı düşünüyor musunuz? İçerik fikirleriniz neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • İzleyebileceğiniz En Başarılı 6 YouTube Belgeseli!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Youtube’dan Video Silme Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Youtuber Olanlar Nasıl Para Kazanıyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı