Youtube’dan Video Silme Nasıl Yapılır?

Youtube'da başka bir hesapta yayınlanan videonun kaldırılmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Youtube video silme işlemi nasıl yapılır? İpuçları, haberimizde...

Youtube günümüzün en popüler video içerik platformu. Öyle ki günde saatlerimizi bu platformda harcıyoruz. Bazılarımız video izliyor, bazılarımız video yüklüyoruz. Hatta farklı sebeplerle Youtube’daki kendinizin veya başkasının videosunu silmek istiyor olabilirsiniz. Peki YouTube’da hangi videoları silebilirsiniz? Youtube video silme işlemi yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Pratik ipuçları, haberimizde…

Youtube’da hangi videolar silinebilir, hangileri kaldırılabilir?

YouTube günlük hayatımızda çok sık kullandığımız sosyal ağ platformlarından biri. Milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilen ve aktif bir şekilde video paylaşımı yapılan bu platformda ilginizi çeken videolar olduğu gibi sizi rahatsız eden ve hoşunuza gitmeyen videolar da olabilir. Ya da bir YouTuber’sanız çektiğiniz video içinize sinmeyebilir veya beklenmedik şekilde linç yemiş olabilir. Bu durumlarda videonuzu silmek isteyebilirsiniz.

Youtube’da video silmek için iki farklı seçeneğiniz bulunuyor: Kendi YouTube hesabınızdaki videoyu silebilir ya da video kaldırma işlemi yaparak başka hesabın videosunu silebilirsiniz. Ancak video silme ve video kaldırma işlemi birbirinden farklıdır. Bu işlemlerin her ikisini de uygulamak için öncelikle YouTube hesabınız olması gerektiğini de özellikle belirtelim.

youtube video kaldirma moblobi

YouTube video kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Eğer silmek istediğiniz video size aitse bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz fakat bir başkasına ait video ise bunu direkt olarak silemez, videoyu yalnızca şikayet edebilirsiniz. Eğer bu şikayet ettiğiniz video uygunsuz içerik barındırıyorsa YouTube tarafından kaldırılma ihtimali var.

YouTube’da genellikle telif hakkı, cinsel içerik, hakaret ve küfür, müstehcen içerikler sebebiyle videolar yayından kaldırılır. Eğer bir videoda bu saydıklarımızın içinden biri sizi rahatsız ediyorsa videoyu geçerli sebeplerle şikayet edebilir ve kaldırılması için talepte bulunabilirsiniz. Size rahatsızlık veren videoyu şikayet etmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Videonun sağ alt kısmında bulunan üç nokta simgesine tıklayın
 • Buradan “bildir” seçeneğini seçin
 • Ardından videoyu şikayet etme sebebinizi seçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Şikayet ettiğiniz içeriğin 1 ile 7 gün arasında kaldırılması beklenir. Fakat şunu da belirtelim: Şikayet ettiğiniz videoda göstermiş olduğunuz nedenlerden biri yoksa o video kaldırılmaz. Yani videoyu şikayet etme sebebiniz ile videonun içeriği uyuşmalı ki ancak o zaman video yayından kaldırılsın.

YouTube video silme işlemi nasıl yapılır?

YouTube’da çektiğiniz video yasalara aykırı ise veya en basitinden telif hakkı içeriyorsa, YouTube bu videoyu kaldırma hakkına sahiptir. Onun dışında eğer kendi isteğinizle herhangi bir videonuzu silmek istiyorsanız bu işlemi yapmadan önce iyi düşünmenizde fayda var. Çünkü sildiğiniz videoyu bir daha geri getirme şansınız maalesef yoktur.

youtube video silme moblobi

İster bilgisayarınızı kullanarak ister telefonunuzu kullanarak YouTube’dan video silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Video silme işlemi yapmak için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

1- Bilgisayardan YouTube video silme işlemi:

 • Öncelikle YouTube hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ üst köşede bulunan profil fotoğrafınıza tıklayın ve “kanalınız” yazısına basın.
 • Daha sonra karşınıza çıkan sayfada “kanalı özelleştir” seçeneğine basın.
 • Açılan sayfada tekrar profil fotoğrafınıza tıklayın ve “içerik stüdyosu” yazısına basın.
 • Videolar kısmına bastığınızda karşınıza size ait videolar çıkmış olacak ve buradan silmek istediğiniz videoyu seçip “tamamen sil” diyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

2- Telefondan YouTube video silme işlemi:

 • YouTube uygulamasına giriş yapın.
 • Sağ alt tarafta bulunan “kitaplık” yazısına basın.
 • Ardından “videolarınız” yazan kısma basın.
 • Silmek istediğiniz videoyu seçin ve silme işlemini tamamlayın.

Peki siz Youtube video silme veya kaldırma işlemi yaptınız mı? Deneyim ve görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • Youtube Premium için Para Ödemeye Değer Mi?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Sevilmeyen 10 Youtube Video İçeriği!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • “Dünyanın İlk Youtuber’ı ve İlk Youtube Videosu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Aygül Binali

Aygül Binali

Merhaba ben Aygül. İstanbul Üniversitesi’nde okuyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi, öğrendikçe paylaşmayı seviyorum. Eğer siz de seviyorsanız bizi takipte kalın! https://moblobi.com/author/aygul-binali/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı