Dünyanın İlk Youtuber’ı ve İlk Youtube Videosu!

Son zamanların en çok kullanılan platformlarından olan Youtube'a yüklenen ilk video neydi? İlk Youtuber kim? İlginç detaylar, haberimizde...

Youtube, günümüzde her gün 30 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği en popüler videolu paylaşım sitesi. Peki son zamanlarda hem influencer ve fenomenlerin hem de kullanıcıların elinden düşürmediği bu platform; hayatına hangi video ile başladı? Dünyanın ilk Youtuber ’ı kimdi? İlginç detaylar, haberimizde…

İlk Youtuber ve ilk Youtube videosu

Youtube 2005 yılında 3 eski Paypal çalışanı tarafından kuruldu. Youtube’un ilk videosu ise 15 sene önce, 23 Nisan 2005 tarihinde Youtube’un ortak kurucularından Jaweed Karim tarafından yüklendi. Karim, San Diego Hayvanat Bahçesi’nde çektiği 18 saniyelik videoyu “Mee at the zoo” yani “hayvanat bahçesinde ben” başlığıyla paylaştı. Arkadaşı Yakov Lapitsky tarafından çekilen video o zamandan beri 100 milyondan fazla kez izlendi ve sitede hala erişilebilir durumda. Karim’in Youtube kanalında ise sadece bu video bulunuyor.

Videonun yayınlanmasından yaklaşık bir sene sonra Google tarafından satın alınan Youtube, hızlı bir şekilde büyüdü. Günümüzde Google’dan sonra en çok arama yapılan mecra durumuna geldi. Youtube hala Google’ın yan kuruluşlarından biri olarak çalışmaya devam ediyor. Müzik klipleri, eğitici videolar, kişisel bloglar, televizyon klipleri gibi birçok içerik bulunduran Youtube’da günde izlenen video sayısı 5 milyarı aşıyor.

Sosyal medya fenomenlerinden kurumsal şirketlere kadar birçok kişi ve kurumun kullandığı Youtube’a günde 24 bin yeni video yükleniyor ve Youtube’un bu güne kadar en fazla izlenen videosu ise 6.5 milyara yakın görüntülenmesiyle 12 Ocak 2017’de yüklenen “Despacito” videosu.

O her şeyi başlatan “Mee at the zoo” videosunun üzerinden tam 15 yıl geçti. Premium seçeneğini de hayata geçiren Youtube her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Peki sizin Youtube kanalınız var mı, yoksa Yotube’u izleyici olarak mı kullanıyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Youtube’da 100 Bin Aboneye Nasıl Ulaşılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Youtube’da Nasıl Para Kazanılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Evde YouTube Stüdyosu Nasıl Kurulur?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İrem Mullaoğlu

İrem Mullaoğlu

Merhaba, ben İrem. Başkent Üniversitesi İletişim Tasarımı bölümünde öğrenciyim. Edebiyat ve dijital medya ile ilgileniyorum. Öğrenmeyi seven, araştırmacı yönümle Moblobi’de içerik üretiyorum. Köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı