Youtube’da Nasıl Para Kazanılır?

Popüler platform Youtube'da içerik tüketenler olduğu kadar; içerik üretip para kazananlar da var. Youtubeden para kazanma yolları, haberimizde...

Popüler video izleme ve paylaşma platformu YouTube, çeşitli içeriklere ulaşma konusunda birçok internet kullanıcısının ilk tercihi oluyor. Dizi, film, belgesel, TV şovları, oyun videoları gibi içeriklere ulaşmayı kolay hale getiren YouTube’da milyonlarca kanal, milyonlarca üye ve milyonlarca video bulunuyor. Elbette söz konusu platform yalnızca yayın hizmeti vermekle kalmıyor, aynı zamanda birçok insanın para kazanmasını da sağlıyor. YouTube’da içerik oluşturarak para kazanmak istiyorsanız yapmanız gereken bazı yöntemler var. Youtubeden para kazanma yolları, haberimizde…

Youtubeden para kazanma yolları:

1- Youtube iş ortağı programı reklamları

Sevilen platform youtube dan para kazanmak için elbette belirli yollar var. Ancak bu platformda para kazanmanın en kolay yolunu kullanmak istiyorsanız kanalınızda reklam yayınlamayı deneyebilirsiniz. Bunun için YouTube İş Ortağı Programı (YPP) ile ortak bir çalışma sürdürmeniz gerekir. Tüm içeriklerinizin yayınlanmaya uygun olması, en az 1000 abonenizin olması, son 12 ayda videolarınızda en az 4000 görüntüleme olması gibi belirli kurallara da uyuyor olmalısınız. Bütün kuralları karşılıyorsanız İş Ortağı Programı‘na katılarak reklamlardan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Programa katılabilmek için yapmanız gerekenler ise şunlar:

  • YouTube kanalınızdan para kazanma sayfasına gidin.
  • Burada yer alan YPP şartlarını imzalayın ve reklamların videolarınızda görünmesi için Google Adsense hesabı oluşturun.
  • Bunları yaptıktan sonra sırada YouTube’un hesabınızı onaylayıp onaylamayacağını beklemek var.
  • Onaylanmazsanız içeriklerinizde çeşitli düzenlemeler yapıp bir ay içerisinde yeniden başvurabilirsiniz. Onaylandıktan sonra ise videolarınızda yayınlanacak reklam türlerine karar verebilirsiniz.
  • Reklamlarınız ile gerçekten para kazanmaya başlamak istiyorsanız Adsense hesabınızdaki talimatları okuyabilirsiniz.

2- Reklam yayınlamak için içeriklerinize dikkat edin

YouTube popüler hale geldikçe ve kullanımı arttıkça reklam yayınlamak isteyen kanallara getirilen kısıtlamalar da artıyor. 7’den 70’e neredeyse bütün internet kullanıcıları tarafından kullanılan bu platformda yayınlanan içeriklerin türü, uygunluğu elbette önem taşıyor. YouTube’un getirdiği bu kısıtlamalar sürekli şekil değiştiriyor. Kanalınızda reklam yayınlamak için içerik konusunda kendinizi kısıtlamanız önerilmese de bazı politikalara uymanız gerekiyor.

Kanalınızda yayınladığınız videoların şiddet içermemesi, zararlı eylemlere teşvik etmemesi, nefret söylemlerini kapsayan dil kullanımını kapsamaması gerekiyor.  Videolarınızda bağımlılık yapan alkol, tütün gibi maddelere yer vermemelisiniz. Ayrıca yetişkinler için uygun içerik ürettiğinizden de emin olmalısınız.

3- Ürün yerleştirme

Söz konusu platformda para kazanmanın bir diğer yolu ise videolarda ürün yerleştirmeye başvurmak ve sponsorluklardan yararlanmak. Bu sponsorlukları kendi başınıza ayarlayabilmeniz zor. Bu sebeple şirketlerle çalışmanız gerekebilir. Ancak sponsorlukları organize ettikten sonra ve bazı yönergelere de uyduktan sonra para kazanmanız oldukça kolay olacaktır. Elbette ürün yerleştirme için ülkenizin yerel yasalarını da okumanız gerekir.

4- Youtube premium hesaplar

Youtube izlenme para kazanmanın diğer bir yoludur. Popüler platformda para kazanmak için reklam ortaklıkları, ürün yerleştirme gibi yöntemlere başvurmanın yanı sıra premium hesaplar sayesinde para kazanma yöntemi de kullanılır. YouTube Premium hesabı satın alan kullanıcılar sizin videolarınızı izlerken reklamları görmezler. Fakat siz bu görüntülemelerden para kazanmaya yine de devam edersiniz. Elde edeceğiniz gelir konusunda net bir şey söylenemez. Bunu görmek için, youtuber kazanç hesaplama yöntemlerinden biri de, kanalınızın Analytics sayfasındaki “Ücretli üyelik gelir raporu” kısmına bakabilirsiniz.

5- Ürün satmak

Söz konusu platform aracılığıyla gelir elde etmek istiyorsanız içeriklerinizde ürün satma yöntemine başvurabilirsiniz. Ancak diğer para kazanma yöntemlerinde olduğu gibi YouTube’un ürün satma konusunda da getirdiği bazı kısıtlamalar bulunur. Bunun için YouTube’un onaylanmış ürün ve mal listesi bulunuyor. Ürün satmak istiyorsanız, öncelikle bu listeyi kontrol edebilirsiniz.

Peki sizce youtube para kazanmak için günümüzde iyi bir gelir kapısı mı? Siz Youtube’da para kazanıyor musunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Evde YouTube Stüdyosu Nasıl Kurulur?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Youtube’da 100 Bin Aboneye Nasıl Ulaşılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Youtuber Olmak İsteyenler İçin 5 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. YouTube’dan para kaznamak isteyenlere bir yol olacaktır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı