Youtuber Olmak İsteyenler İçin 5 İpucu!

Evden video çekerek, Youtuber nasıl olabilirsiniz? Youtuber olmak isteyenlerin bilmesi gereken 5 ipucu, haberimizin devamında...

Pek çok insanın “ben daha önce neden keşfetmemişim” dediği platformların başında Youtube geliyor. Aktif youtube izleyicisi olan kullanıcılar da bir süre sonra kanal açmaya karar veriyorlar. Şimdilerde sanki herkesin youtube kanalı varmış gibi düşünmemize neden olan da aslında bu döngü. Youtube’da abone sahibi olmak ve büyük bir kitleye seslenebilmek için bazı ipuçlarından yararlanmanız ve ayrıca da bazı youtube ekipmanları edinmeniz gerekiyor. Peki evde youtuber nasıl olunur? Evinizde mini bir stüdyo kurmak için hangi ekipmanlara sahip olmanız gerekiyor? Youtuber olmak isteyenler için ipuçları, haberimizde…

Youtuber olmak isteyenler için 5 taktik:

Youtube’da iki farklı insan türü bulunuyor. Bunlardan ilki üreticiler diğeri ise tüketiciler. Tüketiciler tabii ki de izleyici olan kitleyi oluşturuyor. Tüketicilerin izlemeleri için eşsiz içerikler oluşturanlar ise üreticilerdir. İçerik üreticileri günümüzde fenomen, influencer olarak da adlandırılabiliyor.

İçerik üretmek isteyen herkes Youtube da ücretsiz bir şekilde kanal açıp, video yükleyebiliyor. Fakat iyi çekimler yapabilmek için bazı ekipmanlarınızın olması gerekiyor. Eğer özenir ve planlı bir şekilde içerik yüklerseniz yüksek tıklanma alarak youtubedan gelir elde edebilirsiniz. Youtube’ta içerik üretmek isteyenlere için 5 bazı ipuçları ise şöyle:

1- İyi bir fikre sahip olun

İlk olarak iyi bir fikre sahip olmanız gerekiyor. Eğer böyle bir fikriniz yoksa ekipmanlarınızın hiçbir anlamı olmaz. Fikriniz var ama iyi olup olmadığı konusunda şüphe ediyorsanız korkmanıza gerek yok. Yakın çevrenize danışarak fikrinizin insanlar üzerindeki etkisini öğrenebilirsiniz. İnsanların vermiş olduğu tepkilere göre de fikrinizi geliştirebilirsiniz. Hatta isterseniz bu fikri, size ait olduğunu sezdirmeden, bir yerde karşılaştığınız bir fikirmiş gibi anlatabilirsiniz. Böylelikle hevesinizi kaçıracak olanlardan kendinizi korumuş olursunuz.

2- Kaliteli uygun bütçeli ekipmanlar alın

İlk önce ekipman için bütçe belirlemeniz şart. Ekipman  içerisine kamera, mikrofon, ışık, Gimbal veya Tripod ve bir video edit programını içeriyor.

  • Kamera

Kamera ve mikrofon ise sizleri öne çıkaracak en önemli araçlar. Çünkü izleyicilerin sizi nasıl gördüklerine ve duyduklarına dikkat etmeniz gerekiyor. Kameranızı seçerken en iyisini aramanıza gerek yok. Sadece en az 1080p video kaydedebilme özelliğine sahip olması gerektiğini unutmayınız. Bunun dışında herhangi bir kamerayı tercih edebilirsiniz. Aynasız kameralar veya DSLR kameralar gelecek için iyi bir yatırım olabilir. Fakat başlangıç için herhangi kaliteli bir kamera size yeterli olabilir.

  •   Mikrofon

Görüntüyü hallettikten sonra sıra sese geliyor. Görüntü ile sesin birbirlerini tamamlaması gerekiyor. Eğer görüntünüz kaliteli (örneğin 4K bir görüntü) fakat ses, kalite açısından, yeterli değil ise bu izleyicileri uzaklaştıracaktır. Kamera seçiminde olduğu gibi mikrofonu da içeriğinizle uyumlu bir şekilde seçmelisiniz. Shotgun mikrofon, yaka mikrofonu ya da masa mikrofonu seçebileceğiniz mikrofonlar arasındadır.  Tercihiniz oluşturacağınız içeriğe göre olmalıdır.

  • Tripod

Gimbal’lar ya da Tripod’lar görüntünün sabitlenmesinde yardımcı olur. Görüntülerin sabit olması prodüksiyon açısından videonun kaliteli görünmesi için oldukça önemlidir. Gimbal hareketli çekimler için tercih edilmektedir. Tripod ise uygun fiyatlı bir tercih olabilir.

3- İç mekanda çekim yapın

Evde Youtuber olmak için çekimler iç mekanda yapılacaktır. Bu yüzden kapalı bir alanda yapılan çekimlerde aydınlatma oldukça önemli. Ortam ışığı yeterli bir seviyede olursa videonuz daha kaliteli görünecektir.

 4- Kurgu yapın

Çekimler tamamlandıktan sonra sıra kurguya geliyor. Bu işte yeni olduğunuz için dil sürçmesinin yaşanması gayet normal. Bunları ortadan kaldırmak gerekecektir. Bunun için de iyi bir video düzenleme programını kullanmanız gerekiyor. Biliyoruz ki Youtube’un video düzenleyicisi mevcut fakat daha iyi bir sonuç almak isterseniz edit programlarını kullanmalısınız.

5-  Sabırlı olun

Son dönemlerde Youtuber’lık yükselen bir trend haline gelse de bu mecrada çok sayıda rakibiniz bulunuyor.  Bunun için de muazzam bir fikir ve iyi bir ekipman dışında sahip olmanız gereken diğer bir şey ise sabır. Yayınlamış olduğunuz ilk videoda öne çıkmanızı bekliyorsanız biraz ütopik olabilir. Bu yüzden sabırlı bir şekilde yolunuza devam etmelisiniz.

Peki sizin Youtube kanalınız var mı? Youtube’ta içerik üretirken nelere dikkat ediyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Youtuber ve Vlogger Arasında Ne Fark Var? haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Youtube Kanalı Nasıl Kapatılır?” haberimizi okumakiçin buraya tıklayın.
  • Youtube Kanalınızı Keşfete Düşürmek İçin 7 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

Songül Dursunova

Merhaba, ben Songül. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Bolca hayal kurup hayallerini hedeflere, hedeflerini de gerçeğe dönüştürme çabasında olan biriyim. Gezmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bunları insanlarla paylaşmayı severim. Eğer siz de yeni bilgiler edinmeye meraklıysanız Moblobi.com da takpte kalın. https://moblobi.com/author/songul-dursunova


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı