Youtuber Olmak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken 4 Ekipman!

Youtuber olmak isteyenlerde hangi ekipmanlar olmalı? Profesyonel ekipmanlara sahip olmadan da kanal çekilebilir mi? Haberimizde...

Youtube kanalı açan kişiler başlangıçta akıllı telefonlarının kameralarıyla içerik üretiyorlar. Abone sayılarının artmasıyla birlikte daha kaliteli içerik üretebilmek için bazı ekipmanlara ihtiyaç duymaya başlıyorlar. İhtiyaçlarına, ürettikleri içeriklere uygun ekipmanlar elbette ki farklı olabiliyor. Ancak genel olarak olması gereken bazı Youtuber ekipmanları var. Peki Youtuber olmak isteyenlerde olması gereken ekipmanlar neler? Haberimizde…

Youtuber olmak isteyenlerde olması gereken ekipmanlar:

Youtube’da her geçen gün sayısız kanal açılıyor. Youtube’a yeni başlayanlar telefonlarından önce videoları çekiyor; daha sonra da çektikleri videolara uygulamalar aracılığıyla montaj yapıyorlar. İzlenmelerinin artması ve Youtube’dan gelir elde etmeye başlamalarıyla birlikte daha iyi içerikler üretmek için ekipmanlarını geliştirip, değiştirmeleri şart olmaya başlıyor. Elbette her kanalın ihtiyacı farklı ama burada önemli olan şey kanalınıza uygun ekipmanları tercih ediyor olmanız. Örneğin stüdyoda kullandığınız ışıklarla evde kullandığınız ışık aynı olmamalı.

Youtube’da vlog, gezi, oyun, yemek gibi kanalınızın konusuna karar verip kanalınızı açabilir ve daha sonra yavaş yavaş ekipmanlarınızı temin etmeye başlayabilirsiniz. Youtuber olmak isteyenlerde olması gereken başlıca 4 Youtuber ekipmanları şöyle:

1- Kamera

Youtube’a girip kendini denemek isteyen kişiler, işe ilk olarak telefon kamerası ile başlayabilir. Güzel çeken bir telefon kamerası başlarda işinizi çözse de zaman geçtikten sonra kamera, ışık, ses ve şarjınız yeterli gelmeyecektir.

Kamera alırken, kanalın konusuna ve bütçenize göre satın almayı tercih edebilirsiniz. Oturarak ya da yemek yaparak video çekecekseniz iyi bir kamera, vlog kamerası satın alabilirsiniz. Eğer gezi videoları çekecekseniz video kamerası veya GoPro;  oyun videoları çekecekseniz ise iyi bir webcam satın almanız gerekiyor.

2- Tripod

Kamera satın aldıktan sonra ise sahip olmanız gereken ekipmanlardan bir tanesi de tripod. Işık açısını iyi ayarlamak ve kameranın sallanmaması açısından tripod kullanabilirsiniz.

Vlog çekerken el tripodu, normal videolar çekerken ise ayaklı tripod kullanmayı tercih edebilirsiniz.  Fakat ucuz olsun diye sağlam olmayan tripodları satın almamalısınız. Bir iki ay sonra kırılacağı için yeni almak zorunda kalırsınız. Bu yüzden bütçenize en uygun ama sağlam bir tripod satın alın.

3- Yaka mikrofonu

Gürültülü ortamlarda video çekiyorsanız veya videoda sesinizin daha net duyulmasını istiyorsanız mikrofon edinebilirsiniz. Yaka mikrofonu hem küçük olmasıyla hem de diğer ekipmanlara göre uygun fiyatıyla işinizi kolaylaştıracak bir ürün.

4- Led Işık

Eviniz veya stüdyonuz yeterli bir ışık almıyorsa veya videolarınızı gece çekiyorsanız aydınlık bir ortam sağlamak için en önemli ürünlerden biri yapay ışıklardır. Oyun videoları çekecekler için masa lambası veya lambaderler işinizi görecektir. Normal video çekecekler için yeterli olmayabilir.

İyi bir yapay ışık için, Led Light satın alarak odakta olmayı ve aydınlık gözükmeyi başarabilirsiniz. Yine de yapay ışık yerine gün ışığında video çekmek, daha aydınlık gözükmenizi sağlayacaktır.

5- Oyun çeken Youtuber’ların alması gereken ek ekipmanlar:

Genel ekipmanlar kamera, tripod, mikrofon ve yapay ışık olmakla birlikte gamer Youtuber’ların sahip olması gereken ekipmanlar genelden biraz farklılık gösterebilir. Yüksek işletim sistemine sahip bir oyuncu bilgisayarı, kaliteli bir ses sitemi, güzel çekim yapan bir webcam, oyuncu kulaklığı, faresi, oyuncu koltuğu, araba oyunu oynayanlar için gerçeğe yakın bir direksiyon, futbol ve dövüş oyuncuları için ise Xbox gibi ekstra ekipmanlara ihtiyacınız olduğunu belirtelim.

Ekipmanları satın alırken kullanım açınıza, bütçenize ve el alışkanlığına göre size uygun olanları tercih edebilirsiniz.

Peki sizin Youtube kanalınız var mı? Kanalınızı çekmek için hangi ekipmanlardan veya uygulamalardan yararlanıyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Youtube Abone Sayacı Ne İşe Yarar?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Youtube Kanalı Nasıl Kapatılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Nasıl Youtuber Olunur?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Sude Özcan

Sude Özcan

Ben Sude. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, öğrenmeyi,araştırma yapmayı, yazmayı ve yazdıklarımı sizinle paylaşmayı çok seviyorum. Yazdıklarımı okumak için Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum: https://moblobi.com/author/sude-ozcan/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı