Youtube Videoları Arka Planda Nasıl Çalışır?

Youtube son yıllarda evde, işte, okulda, yolda elimizden düşürmediğimiz bir platform haline geldi. Kimi zaman müzik dinliyoruz, kimiz zaman ilgimizi çeken bir içerik izliyoruz. Özellikle Youtube’da dinleyerek içerik tüketenler zaman zaman ekran kilidini kapatmak veya aynı anda başka bir uygulamayı da kullanmak isteyebiliyorlar. Ancak bu durumda Youtube videoları duruyor yani arka planda youtube kullanamıyorlar. Youtube kullanıcılarının uzun zamandır istediği arka planda oynatma özelliği, maalesef ki henüz Youtube tarafından tüm kullanıcılarına sunulmadı. Ancak hem Android hem de iOS için ayrı ayrı farklı çözüm yöntemleri bulunuyor. Telefon ekranı kapalıyken YouTube videoları nasıl çalışmaya devam eder? Youtube arka plan olarak nasıl çalmaya devam edebilir? İpuçları haberimizde…

iOS ve Android’de Youtube arka plan olarak nasıl çalmaya devam eder?

Android kullananlar için 3 pratik çözüm önerisi:

1. İpucu: Android’de Youtube videolarının arka planda çalışmasını sağlamak oldukça kolay. Uygulamayı arka planda kullanmak için birçok yol var. Fakat en bilineni ile başlayacak olursak; Youtube’u arka planda kullanamıyorsanız Android cihazların çoklu ekran deneyimini kullanabilirsiniz. Böylece ekranı ikiye bölmüş olursunuz ve bir yandan videoyu açık tutup bir yandan da istediğiniz uygulamada gezinebilirsiniz.

2. İpucu: Android kullanıcıları için bir diğer çözüm yöntemi ise, Chrome uygulamasını kullanmak. Bunun için neler yapmanız gerektiğini adım adım aktaralım:

 • Öncelikli olarak Chrome’dan “YouTube.com” adresine gidin.
 • Ardından sağ üst köşede bulunan 3 noktaya dokunun.
 • Sonrasında “masaüstü sitesini iste” seçeneğine dokunun.
 • Karşınıza gelen sayfada dinlemek istediğiniz müziği bulun ve oynatın.
 • Daha sonra telefonunuza gelen “Youtube size bildirim göndermek istiyor” uyarısını kabul edin.
 • Son olarak uygulamanın masaüstü sürümünü açın. Masaüstüne geçtiğinizde müzik otomatik olarak duracaktır.
 • Ancak bildirim alanındaki Youtube bildirimine gelerek müziğinizi yeniden oynatıp dinleyebilirsiniz.

3. İpucu: Telefonunuz çoklu ekran özelliğini desteklemiyorsa ya da en basitinden tarayıcı olarak Chrome kullanmak istemiyorsanız, mesajlaşma uygulaması Telegram kullanıcılara bir başka seçenek sunuyor. Telegram’da konuştuğunuz kişiyle bir Youtube videosu paylaştığınızda, paylaşılan linke değil de altındaki küçük resme tıklarsanız video ekranda oynamaya başlıyor. Telegram’ı kapatsanız da video oynamaya devam ediyor. Daha da iyisi, ekranı kapatmanız bile videoyu durduramıyor. Yani telefonu cebinize atıp dinlemeye devam edebiliyorsunuz.

iOS kullananlar için çözüm önerisi:

iOS’ta, Android’de olduğu kadar fazla seçenek mevcut değil. Örneğin yukarıda bahsettiğimiz Telegram uygulamasının bu özelliği iOS’ta çalışmıyor. Amam bunun yerine iPhone için Dolphin uygulamasını kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri adım adım aktaralım:

 • İlk olarak, Dolphin web tarayıcısından YouTube.com adresine gidin.
 • Dinlemek istediğiniz müziği veya videoyu bulun ve oynatın.
 • Sonrasında uygulamadan çıkın.
 • Son olarak videoyu “iOS kontrol merkezi”nden devam ettirin.

Peki siz Youtube kullanıyor musunuz? Youtube arka plan olarak oynatılmasına yani youtube arka planda çalma özelliğine ihtiyaç duyuyor musunuz? Sizin kullandığınız farklı yöntemler var mı? Görüşlerinizi yorum kısmından paylaşın.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • Youtube Videolarını İndirmenin 5 Yolu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Nasıl Youtuber Olunur?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Az Bilinen 6 Faydalı Youtube Özelliği!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Rukiye Şenol

Rukiye Şenol

Merhaba, ben Rukiye İstanbul Üniversitesi İktisat 3. Sınıf öğrencisiyim. 11 yıldır Karate sporu ile ilgilenmekteyim ve milli sporcuyum. Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum eğer senin de ilgini çekiyorsa Moblobi.Com da kendi köşemde bekliyorum :) Moblobi: https://moblobi.com/author/rukiye-senol/ E-posta: rukiyesenol9@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı