Telefona Bakmadığınızda Ekranı Kapatan Uygulama!

FacePause uygulaması ekrana bakan bir yüz varsa ekranın kapanmasını engelliyor...

Gün içerisinde vaktimizin büyük bir kısmını akıllı telefonlarda video izleyerek geçiriyoruz. Ancak bazen izlediğimiz videolar ve arka planda çalışmaya devam eden uygulamalar sebebiyle cihazımız ekran zaman aşımına uğrayabiliyor. Video izlerken veya oyun oynarken bu sorunu yaşayanlar için ise ilginç bir ekran uygulaması geliştirilmiş. İşte detaylar…

Akıllı telefonlarımızda vakit geçirirken ekranın zaman aşımına uğraması yaptığımız işi engelleyebiliyor. Aslında akıllı telefonların pek çoğunda ekran zaman aşımı süresinin ayarları bulunuyor. Fakat belirtilen süre çoğu zaman yeterli değil. Geliştirilen bir uygulama ise ekrana bakan bir yüz varsa ekranın kapanmasını engelliyor. Bu ekran uygulamasının adı Facepause

FacePause ekran uygulaması nedir? Nasıl kullanılır?

Facepause adlı bir ekran uygulaması, video izlerken veya oyun oynarken cihazın zaman aşımına uğrayıp, tuş kilidine girmesi veya kapanmasını engelliyor. Ekrana bakan bir yüz olduğu sürece ekran kapanmıyor ve açık kalmaya devam ediyor.

Uygulama telefonun önünde herhangi bir yüz algılamazsa ekranın çalışmasını durduruyor. Ekran durduktan sonra, mavi bir renk ekrana geliyor. Bu mavi rengin saydamlığını ise ayarlayabiliyorsunuz. Bu arada hemen belirtelim: Mavi renk özellikle oyun oynarken kullanıcılara yardımcı oluyor. Fakat kullanıcılar ekran durduktan sonra ekranı kaplayan bu rengi istedikleri gibi de seçebiliyorlar. Ekranın başından ayrıldıktan sonra tekrar ekrana baktığınızda ise kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Ekran uygulaması ile ilgili endişeler ne?

FacePause ekran uygulaması ile batarya ömrünüzü yüksek oranda tüketebiliyor. Ancak ekran uygulamasının içerisinde güç tasarrufu da yer alıyor. Güç tasarrufu ekran kilitlendiğinde ön kameradaki sensörleri duraklatıyor. Sensörler kapatma işlemini gerçekleştiriyor. Bu yüzden mavi ışığın geri gelmesi için ekrana dokunmanız gerekiyor.

Facepause uygulaması yüzünüzü algıladığı için gizlilik sorunlarını beraberinde getirebileceği iddia ediliyor. Ancak ekran uygulamasının çalışırken, yüzü tanımaya dair herhangi bir yazılım kullanılmadığı belirtiliyor.

Youtube’da video izlerken bu ekran uygulamasını nasıl kullanabilirsiniz?

Uygulamayı YouTube‘da video izlerken de kullanabiliyorsunuz. YouTube’da video izlemek isterseniz şu adımları takip etmelisiniz:

  •  İzleyeceğiniz Youtube videosunu seçin.
  •  Videonun yanında yer alan 3 nokta simgesine tıklayın.
  •  Paylaş butonuna basın.
  •  Karşınıza çıkan listede FacePause uygulamasını seçin.

Peki siz video izlerken veya oyun oynarken ekran zaman aşımı yaşıyor musunuz? Bunu engellemek için bir ekran uygulaması kullanıyor musunuz? Yorumlarda paylaşınız.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Netflix Ekran Kilidi Yanlış Düğmelere Basmanızı Engelleyecek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Günlük Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sırlarınızı Paylaşabileceğiniz Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Hümeyra Gönültaş

Hümeyra Gönültaş

Merhabalar, ben Hümeyra Gönültaş İstanbul üniversitesi psikoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi. Com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Bilimin ve onun önemli bir pozisyonu olan teknolojinin gidişatı her daim beni cezbetmiştir. Merakıma ve meraklısına karalıyorum :) Yazılarımı Moblobi.com'daki köşemde takip edebilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/humeyra-gonultas/ E-posta: humeyragonultas79@gmail.com humeyragonultas79@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı