Youtuber ve Vlogger Arasında Ne Fark Var?

Youtuber kime nedir? Youtuber ve Vlogger arasındaki farklar neler? Son zamanlarda yükselen youtuberlar ve vloggerlar kimler? Haberimizde...

Sosyal medya platformları üzerinden tanınan kişilere şimdilerde youtuber, vlogger, influencer, fenomen gibi isimler veriliyor. Özellikle Youtube içerik üreticilerine Youtuber veya vlogger deniyor. Pek çok insana göre vlogger ile youtuber aynı işi yapıyor. Peki youtuber ile vlogger gerçekten aynı şey mi? Son zamanların yükselen youtuber ve vloggerları kimler? Haberimizde…

Youtuber ile Vlogger aynı şey mi?

Youtuberlar ve Vloggerlar, Youtube macerasında içerik üreten kişilerdir. Vloggerlar daha düzenli bir şekilde, günlük yaşantılarını içeren her anlarını kayıt altına alırlar. Youtuber’lar ise daha çok popüler olan konular çerçevesinde ya da kendine has oluşturduğu belirli içerik konularıyla video çeken kişilerdir. Youtuberlar profesyonel kameralar kullanırlar ve genelde kameramanları vardır. Vlogger’ların ise özel Vlog kameraları vardır ve genellikle videolarını kendileri çekerler.

1- Youtuber kimdir?

Youtube, 15 Şubat 2005 tarihinden bu yana kullanıcılara hizmet veriyor. Platformda herkes ücretsiz bir şekilde Youtube kanalı açabiliyor. Kanal sahibi istedikleri kategorideki içeriklerini izleyicilerle buluşturabiliyor. Video çeken, içerik  üreten kişilere de ‘Youtuber’ adı veriliyor.

Youtuberlık, 21.yy çağında en popüler meslekler arasında yerini almış durumda. Çektiğiniz videolardan belirli bir izlenme oranı ve abone sayısına ulaştığınızda; Youtube’dan bir kazanç da sağlıyorsunuz. Kazancınız sadece Youtube ile kalmıyor. Sizinle çalışmak isteyen markalar, videolarınıza sponsor oluyorlar.

Son zamanlarda yükselen Youtuberlar kimler?

Mesut Can Tomay ve Ali Biçim, 7 ay gibi bir süreden daha kısa zamanda çektikleri absürd videolarla trend oldular.

Enes Batur, Türkiye’nin en yüksek takipçili kanalları arasında yer alıyor. Önceden çektiği oyun videolarıyla dikkat çekmişti. Şuan ise hem şarkı yapıyor hem de Youtube kanalına eğlenceli challengelar çekmeye devam ediyor.

2- Vlogger kimdir?

Youtube kanalı üzerinden kendi yaşamına dair günlük neler yaptığını, gezip gördüğü ülkeleri, kendi için neler kullandığını düzenli bir şekilde video çekerek, izleyicilere aktaran kişilere deniyor. Vlogger; video-logger kelimesinden geliyor. Vlog, İngilizce dilinde ‘video günlük’ anlamına geliyor.

Son zamanlarda yükselen vloggerlar kimler?

Yaptığı ilginç makyaj hikaye videoları ile ön plana çıkan vloggerlardan biri Şeyda Erdoğan. Fakat son zamanlarda günlük vloglarıyla dikkat çekiyor. Yaptığı makyajlarla, Rihanna’nın markası olan Fenty Beauty’nin sayfasında da paylaşılmış.

Makyaj videolarıyla Youtube’a giriş yapan isimlerden biri de Damla Altun. O da son yıllarda daha çok günlük vloglar ile karşımıza çıkıyor.

Peki siz Youtube kanalı açtınız mı? Sevdiğiniz youtuber ve vloggerlar kimler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Youtuber Olmak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken 4 Ekipman!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En Çok Kazanan 3 Çocuk Youtuber!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Youtube Premium Nedir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatma Nur Güneş

Fatma Nur Güneş

Merhaba, ben Fatma Nur Güneş. Doğuş Üniversitesi İletişim Bilimleri 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik üretiyorum. Köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı