Youtuber Olanlar Nasıl Para Kazanıyor?

Son dönemin en popüler mesleklerinden biri de Youtuber olmak. Peki Youtuber'lar nasıl para kazanıyor? İpuçları, haberimizde...

Son dönemin en popüler mesleklerinden biri de Youtuber olmak. Yaşı kaç olursa olsun pek çok kişi nasıl youtuber olunur ve Youtuberlar ne kadar para kazanıyor, merak ediyor. Her ne kadar dışarıdan bakınca youtube dan para kazanmak çok kolay görünse de; aslında göründüğü kadar da kolay değil. Youtuberlar nasıl para kazanıyor? Youtube para kazanma şartları neler? İpuçları, haberimizde…

Youtuber olarak nasıl para kazanılabilir?

İşin en kolay tarafı Youtuber olmak gibi görünse de aslında pek de kolay değil. Çünkü bir fenomen ya da influencer olmak sadece video çekip youtube kanalınıza yüklemekten geçmiyor. İçeriğinizin orijinalliği, özgünlüğü, akıcılığı, düzenlemesi ve en çokta aldığı görüntülenme sayısı sizin kaderinizi belirliyor. İçeriğiniz ne kadar özgün ve farklı olursa, izlenmeniz yükselir ve hedefinize ulaşma şansınız bir o kadar artıyor.

Youtube fenomenlerinin nasıl para kazandığına gelecek olursak; youtube para kazanma şartlarını tamamladıklarında para kazanmaları aktif hale geliyor. Youtube’un para kazanma şartları arasında, belli bir kitleye ulaşmak (+1000 abone) ve izlenmelerin belli bir sayısının üzerine çıkması (+4000 saat) gibi kriterler yer alıyor. Öncelik olarak bu şartları yerine getiren influencerlerin para kazanmaları aktifleştiriliyor bunun üzerine aylık gelen görüntülenme ve reklam tıklama oranına göre para kazanıyorlar.

youtuber olanlar nasil para kazaniyor moblobi

Eğer Youtube’a Google hesabınızla bağlandıysanız, Google yaptığınız aramaları ve girdiğiniz web sitelerini takip ederek, Youtube’da karşınıza ona göre reklamlar çıkarıyor. Mesela sürekli belirli bir markadan alışveriş yapıyorsanız Youtube’da önünüze o markayla ilgili reklamlar gelir. Siz bu reklama tıklarsanız videosunu izlediğiniz Youtuber para kazanmış oluyor.

Abone sayısı, like-dislike ve yorum sayısı videoların popülerliğini arttırdığı ve daha fazla göz önüne çıkardığı için videoların görüntülenmeleri artıyor. Bu nedenle yerli ya da yabancı birçok Youtuber videoların da abone olmayı, beğenmeyi ve yorum yapmayı unutmayın diye boşuna söylemiyorlar.

Sadece izlenme ve reklamlardan mı para kazanıyorlar?

Elbette ki, Youtuberlar sadece reklamlar ve izlenme sayıları ile para kazanmıyorlar. Influencer’ların asıl parayı kazandıkları nokta ise sponsor anlaşmaları. Bu anlaşmalar yine o Youtuber’ın abone sayısı ve izlenme oranlarıyla alakalı. Örneğin X markası bir Youtuber’ı keşfediyor; abone sayısı ve izlenmesi de marka için yeterliyse; o influencera ürün gönderip o üründen bahsetmesini istiyor. Bu şekilde bazı influencerler oldukça yüklü miktarlarda paralar kazanabiliyor.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Dünyanın İlk Youtuber’ı ve İlk Youtube Videosu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Sadece Youtuber Olanların Girebildiği Üniversite!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Youtuber Olmak İsteyenler İçin 5 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Merve Ecem Bayır

Merve Ecem Bayır

Merhaba ben Merve, İstanbul Medipol Üniversitesi/Halkla İlişkiler ve Reklamcılık son sınıf öğrencisiyim. Çocukluğunda bolca okuma ve yazma alışkanlığı kazanmış biriyim. Burada ise bildiklerimi, araştırıp öğrendiklerimi bir içerik haline getirip sizinle paylaşmayı seviyorum. Umarım sizler de seversiniz. Takipte kalın…


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı