Sosyal Medya Kullanırken Dikkat Edilecek 4 Şey!

Günlük hayatta elimizden düşürmediğimiz sosyal medya kullanımı sırasında işinize yarayacak 4 pratik ipucu, haberimizde...

Sosyal medya platformlarının yaygınlaşmasıyla insanlar reklam ve tanıtım kampanyalarını da bu mecralara taşıdı. Özellikle genç kesimi hedef alan kurum ve kuruluşlar, bu sosyal mecralarda ilgi çekebilecek post ve tanıtımlarla işlerini genişletmek istiyorlar. Bununla birlikte henüz büyüyememiş küçük işletmeler de Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Linkedin ve aklımıza gelmeyecek birçok platformda yer almaya çalışıyor. Sosyal medya kullanımı sırasında kampanya ve pazarlama odaklı işinize yarayacak bazı pratik ipuçları da mevcut. Sosyal medya kullanırken dikkat etmeniz gereken 4 şey, haberimizde…

Sosyal medya kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler:

1- Stratejik olmak

İşletmeniz için hangi mecraları kullandığınız oldukça önemli. Eğer kendinizi doğru bir şekilde tanıtmak istiyorsanız ve işletmeniz hakkında bilgi vermek istiyorsanız iyi bir stratejik plan izlemelisiniz. Öncelikle her sosyal medya platformunda bulunmanıza gerek duyulmuyor. Her mecrada bulunmak yerine bir mecrada bulunup müşterilerle daha sağlam bağlar kurulabilir. Bu sayede sosyal medya hesabınızı hem daha etkin hem de daha etkileşimli kullanabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğunuz stratejide bir web sitenizin olması da çok önemli. Sosyal medya platformlarındaki hesaplarınıza internet sitenizin linkini eklerseniz, insanlar sizi ve ne hakkında iş yaptığınızı daha iyi görebilir. Bu sebeple sosyal medya hesaplarınız kesinlikle internet sitenizle bağlantılı olmalı.

2- Sosyal medya uzmanı belirlemek

Resimler, videolar, güncel yazılar vb. gibi işlerle her zaman siz ilgilenemeyebilirsiniz. Bu durum takipçileriniz ile olan etkileşimi azaltacağından sizin için pek iyi olmaz. Bu nedenle sosyal medyada varlığınızı her zaman diri tutacak birini işe almalısınız. Günümüzde sosyal medya uzmanı olarak adlandırılan bu meslek, işletmenizi hem daha etkili bir hale getirecek hem de düzenli paylaşımlarla takipçi kitlenizi genişletecektir.

sosyal medya kullanimi moblobi

3- Yavaş yavaş büyümek

Etkili bir pazarlama ortamı hemen olamayabilir. Bazen takipçileriniz azalır, bazen satışlarınız azalabilir. Ancak sosyal medya, sosyal bir sermaye kazanmanız ölçüsünde büyümenize izin verir. Bu yüzden kendinizi iyi tanıtın, sabırlı olun ve takpçilerinizi dinleyip onlarla her zaman etkileşim içinde olun.

4- İstatistiklere göre yeni stratejiler belirlemek

Sosyal medyayı doğru kullanmak için istatistiksel verileri de doğru bir şekilde yorumlayabilmeniz gerekiyor. İnsanların size nasıl ulaştıklarını, profilinizde neleri beğendiğini belirleyerek bunları dönemsel raporlar haline getirebilirsiniz. Raporlar dahilinde yeni stratejiler belirleyip büyümenizi arttırabilirsiniz.

Unutmayın sosyal medya platformları geri dönüşlü ve etkileşimli mecralardır. Bu nedenle cesur olup iletişim kurmak bir hayli önemlidir.

Peki siz sosyal medya kullanımı sırasında özellikle nelere dikkat ediyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Sosyal Medyayı Kötüye Kullananlar Nasıl Bildirilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Popülerliği Artacak 12 Sosyal Medya Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Sosyal Medyada Karşılaşabileceğiniz 4 İlginç Tip!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatih Korkmaz

Fatih Korkmaz

Sanat, teknoloji, tasarım, müzik, sinema, arkeoloji ve felsefenin günümüz teknolojine dair izleri… Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı