Sosyal Medyada Karşılaşabileceğiniz 4 İlginç Tip!

Sosyal medya platformlarında karşılaştığınız kullanıcı tipleri neler? Sosyal medyayı hangi amaç için kullanıyorlar? 4 ilginç tip ve özelikleri, haberimizde

Sosyal medya, hayatımızda artık alışkanlık haline gelmiş durumda. Hatta öyle bir hal aldı ki, bağımlılık derecesine geldi diyebiliriz. Uyandığımızda, gün içinde, çoğu boş vaktimizde ve uyumadan önce her zaman hesaplarımızı kontrol eder hale geldik. Başlarda yalnızca fotoğraf ve yaşadığımız anları paylaştığımız; haberleştiğimiz platform olarak kullanılsak da şu sıralar herkes aynı amaçla kullanmıyor. Peki sosyal medyada karşılaşabileceğiniz kullanıcı tipleri neler? 4 ilginç tip ve özellikleri, haberimizde…

Karşılaşabileceğiniz 4 ilginç sosyal medya tipi:

Sosyal medyayı çoğumuz keyif almak, kullanıcıları takip etmek, yaptıklarımızı paylaşmak ve takip ettiğimiz kişilerin yaptıklarını da görmek için kullanıyoruz. Biliyorsunuz ki birçok ünlü kişi ve yüksek takipçi sayısına ulaşmış influencer hesaplar sosyalmedya üzerinden para kazanıyor. Dolayısıyla bazılarımızın işi de, sosyal medya oldu diyebiliriz. Durum böyle olunca, “Sosyal Medya Uzmanlığı” adında bir meslek bile doğdu. Sosyal medyayı standart seviyede kullananlar hariç sosyal medyada karşılaşabileceğiniz ilginç tiplemeler şöyle:

1- Seçici Olanlar

Sosyal medyada seçici olan kişilerin genel özelliği, takipçi sayısı az ya da çok olsa da genelinin profilinin gizli olması. Herkesin takip isteğini kabul etmezler. Paylaştıkları post veya hikayeleri de ince eleyip, sık dokumaya özen gösterirler.

2- Etkileşimde Olmaya Çalışanlar

Bu kişiler, sürekli birilerinin paylaştıklarına yorum yapar ve etkileşim içinde olmaya çalışır. Hesabı belli bir kitleye ulaştıktan sonra ise; etkileşimini aza indirir ve sosyal medyadan para kazanmaya bakarlar. Aynı şekilde daha fazla yorum alabilmek ve keşfet kısmına düşebilmek için, genel olarak takipçilerine soru sorma eğilimleri vardır.

3- Yardımseverler

Yardımseverler için sosyal medya, bir hayır kurumudur. Her yardıma ihtiyacı olana koşmaya ve gücünün yetmediği yerleri de paylaşarak geniş kitleye duyurmaya çalışırlar.

4- Kariyer Odaklılar

Sosyal medyayı kariyeri için kullananlar genellikle, yaptıkları işi paylaşırlar. Kendi sektöründeki kişileri takip ederek, tanınmaya odaklanırlar.

Sosyal medya tiplemeleri, rahatsız edici olmasa da bazı durumlarda uzak durmanızı gerektiren davranışlar sergileyebilirler. Bunlara birkaç örnek verecek olursak: Gösteriş yapanlar, sürekli ajitasyon yaparak moral bozanlar, aşırı tüketim davranışına sebep olanlar, her şey bir kalıpta güzelmiş gibi kendinizi sevmenize engel olanlar, sadece küfür ederek eğlenceli olabildiğini zannedenler ve yanlış bilgi veren sosyal medya tiplerinden uzak durmak gerekir.

Peki siz sosyal medyayı hangi amaçla kullanıyorsunuz? Hangi kullanıcı tiplerinden rahatsız oluyorsunuz? Verdiğimiz örnekler dışında hangi örnekler verilebilir? Düşüncelerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Ölünce SosyalMedya Hesabınız Ne Olacak?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sahte SosyalMedya Hesabı Nasıl Anlaşılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Instagram’dan Para Kazanma Yolları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Sude Özcan

Sude Özcan

Ben Sude. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, öğrenmeyi,araştırma yapmayı, yazmayı ve yazdıklarımı sizinle paylaşmayı çok seviyorum. Yazdıklarımı okumak için Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum: https://moblobi.com/author/sude-ozcan/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı