Popülerliği Artacak 12 Sosyal Medya Uygulaması!

Günümüzün büyük bir çoğunluğunu geçirdiğimiz sosyal medya uygulamaları içerisinde hangilerinin popülerliği daha da artacak, haberimizde...

Son dönemlerde internet ve akıllı telefon kullanımının artışıyla birlikte uygulamaların sayısında da takip edilemeyecek seviyede artış görüldü. Artık birçok işimizi bu uygulamalar ile hallediyor, arkadaşlarımızla iletişime giriyor, bu uygulamalardan paylaşım yapıyor ve birçok bilgiye uygulamalar aracılığıyla anında ulaşabiliyoruz. Son dönemlerde popüler olan ve ilerleyen dönemlerde de popülerliğini koruyacak olan birçok uygulama ve mevcut. Önümüzdeki günlerde popülerliği daha da artacağı tahmin edilen sosyal medya uygulamaları, haberimizde…

İlerleyen dönemde gündemde olacak sosyal medya uygulamaları:

1- Whatsapp

2009 yılında piyasaya sürülen WhatsApp, akıllı telefonlar için geliştirilen mesajlaşma uygulamaları listesinde ilk sırada yer alıyor. Geniş bir kullanıcı kitlesi bulunan WhatsApp, birçok sosyal medya sitesini ve mesajlaşma platformunu geride bırakmış durumda. 180’den fazla ülkede kullanımı bulunan uygulama; kolay iletişim imkanı, sesli arama, görüntülü konuşma, grup konuşması, dosya paylaşımı sağlamasıyla profesyonel bir hizmet veriyor.

2- Pinterest

İnternet çağı ile birlikte görsel içeriğin çok önemli bir hale geldiğini biliyoruz. Pinterest için de temeli görsel içerik olan bir uygulama diyebiliriz. 2010 yılında piyasaya sürülen bu sosyal ağ, kullanıcılara görsel ve video paylaşımı olmak üzere 2 farklı şekilde paylaşım imkanı sunuyor. Yemek, moda, sanat, dekorasyon gibi çeşitli konularla ilgili içeriklerin yer aldığı Pinterest uygulamasının popülerliği düşmüş gibi görünse de, ilerleyen dönemde mevcut popülerliğini koruması bekleniyor.

3- Instagram

İnternet ve telefon kullanıcıları için en popüler uygulamalar listesinde Instagram’ın yeri oldukça değerli. Fotoğraf paylaşımıyla serüvenine başlayan Instagram uygulaması her geçen gün bir yeniliği sistemine ekliyor. Günümüzde Instagram kullanıcıları video ve fotoğraf paylaşımı, canlı yayın, IGTV, mesajlaşma gibi birçok hizmetten yararlanabiliyor. Üstelik Instagram artık yalnızca kişisel profiller için değil birçok işletme ve marka için de kullanılabilir durumda. Yenilikçi ve popüler uygulama önümüzdeki dönemde de gelişme gösterecek ve kullanıcı sayısını arttıracak, gibi görünüyor.

4- Linkedin

Son zamanlarda sosyal medya platformlarının sayısında hızlı bir yükselmenin yaşandığı biliniyor. Ancak sosyal medya platformları yalnızca keyifli vakit geçirmeye yarayan platformlar olmaktan çıktı. Artık profesyoneller tarafından iş bağlantıları için de kullanılıyor. Bunun için geliştirilen platformlardan olan Linkedin‘de de kullanıcılar yeteneklerini belirterek kendilerini tanıtabilir, iş bulabilir, iş arayan insanlara yardımcı olabilir, ilgi duydukları konularla ilgili aktiviteleri kolaylıkla takip edebilirler.

5- Tinder

En popüler olan ve popülerliğini koruyacağı ön görülen sosyal medya uygulamaları listesinde yer alan bir diğer uygulama ise Tinder. Tinder kısacası bir arkadaşlık uygulaması. Kullanıcıların partner bulmaları konusunda onlara yardımcı olan uygulama, insanların profillerini beğenilerine göre sağa ve sola kaydırma ve bu doğrultuda onlarla iletişim kurmaya dayanıyor. Günümüzde oldukça popüler olan uygulamanın, popülerliğini devam ettireceği düşünülüyor.

populerligi artacak sosyal medya uygulamalari moblobi

6- Facebook

2004 yılında kurulan Facebook, insanların içerik paylaşmalarını, bilgi paylaşımı yapmalarını ve iletişim kurmalarını sağlayan bir sosyal medya platformu. Her kesimden insana hitap eden Facebook, günümüzde 7’den 70’e neredeyse herkes tarafından kullanılıyor. Özellikle sonradan geliştirilen Facebook Messenger uygulaması insanların mesajlaşmalarına, görüntülü ve sesli arama yapmalarına imkan vermesiyle Facebook’tan ayrı tutuluyor. İnsanların keyifli vakit geçirmelerine yardımcı olan bu işlevsel platform, önümüzdeki dönemde de en iyi uygulamalar arasında olacak gibi duruyor.

7- Twitter

Popüler sosyal ağlardan olan Twitter, 2006 yılında San Fransisco’da kurulmuş. Mikroblog odaklı bir sosyal ağ olan Twitter, insanların belirli bir karakter sınırına dahil olarak “tweet” atmalarına imkan veriyor. Kullanıcılar birbirleriyle iletişim halinde olabiliyor, canlı yayınlara katılabiliyor, popüler konuları takip edebiliyor ve gündem ile ilgili birçok bilgiye Twitter yardımıyla ulaşabiliyorlar. Dünya çapında önemli bir yere sahip olan Twitter uygulaması, ilerleyen dönemlerde de bolca kullanımını sürdürecek.

8- Telgraf

Her geçen kullanıcı kitlesini genişleten Telgraf uygulaması, bunu kullanıcıların gizliliğini esas alarak yapıyor. Aslında bir mesajlaşma uygulaması olan Telgraf ile kullanıcılar markalar ile iletişim kurabiliyor, aynı anda birkaç abone ile iletişim kurmak için kanal özelliğinden yararlanabiliyorlar. Reklam olmadan ücretsiz şekilde kullanılan uygulama, kişisel bulut tabanlı depolama bulunduruyor. Ayrıca mesajlaşma özelliği şifreli mesajlaşmaya dayandığı için kullanıcılara yeterli güvenlik de sunuluyor.

9- Tiktok

Son dönemlerin yükselen uygulamalarından biri de TikTok. 2018 yılının ilk çeyreğinde en çok indirilen uygulama olan TikTok, kısacası bir video paylaşma platformu. Kısa videoların çekilebildiği ve kaydedilebildiği söz konusu platform, 60 saniyeye kadar video çekimine izin veriyor. Kullanıcılar bu videolara müzik ekleyebiliyor, videolar üzerinde çeşitli düzenlemeler yapabiliyor ve videolara özel efektler ekleyebiliyorlar. Son 2 yılda popüler bir konuma gelen söz konusu uygulama, popülerliğini sürdürecek.

10- Viber

Artık iletişimimizin büyük bir kısmını mesajlaşma oluşturuyor. Bu durum ise mesajlaşma uygulamalarının sayısında artış görülmesini sağlıyor. Bu doğrultuda geliştirilen popüler mesajlaşma uygulamalarından biri de Viber. Bir milyondan fazla kullanıcısı bulunan söz konusu uygulama, en hızlı ve en güvenli mesajlaşma uygulamaları arasında yer alıyor. Farklı taşınabilir cihazlarda kullanılabilen uygulama gizli sohbetler için kendi kendini imha eden mesajlaşma özelliği sunuyor, sınırsız sesli ve görüntülü arama yapılmasına imkan veriyor. Uygulamayı kullanmak için ihtiyacınız olan tek şey sadece bir internet bağlantısı.

11- Youtube

En iyi sosyal medya uygulamaları listesinde yer alan YouTube, yalnızca bir sosyal medya uygulaması değil aynı zamanda video akış hizmeti sunan bir uygulama. Müzik, film, dizi, belgesel, ders videoları, oyun videoları, seyahat videoları gibi binlerce içeriğin yer aldığı söz konusu platform birçok insanın keyifli vakit geçirmesini sağlıyor. Binlerce kanalın yer aldığı platformda söz konusu kanallara abone olabilir, beğendiğiniz videoları favorilerinize ekleyebilir veya bunlara yorum yapabilirsiniz.

12- Sina Weibo

Binlerce bilginin ve haberin yer aldığı internet dünyasında istenilen içeriğe ulaşmak oldukça zahmetli bir iş. Kullanıcıların yalnızca birkaç tıklama ile istedikleri içeriğe ve trende ulaşabilmeleri için geliştirilmiş uygulamalardan biri de Sina Weibo. Kullanıcılar bu uygulama ile son dakika haberlerini takip edebilir, sanat müzik moda gibi çeşitli konular hakkında bilgi sahibi olabilirler. Ayrıca söz konusu platform WhatsApp, Facebook, Twitter gibi uygulamalar ile senkronize bir şekilde çalıştığı için oldukça seviliyor.

Peki sizin bundan sonraki dönemde popülerliğinin daha da artacağını ya da azalacağını düşündüğünüz sosyal medya uygulamaları hangileri? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Sosyal Medyayı Kötüye Kullananlar Nasıl Bildirilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “En Çok Kullanılan 10 Sosyal Medya Aracı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Sosyal Medyada Karşılaşabileceğiniz 4 İlginç Tip!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı