Instagram’da Takipçi Kaybettiren 6 Hata!

Instagram takipçi sayınızı yükseltmek istiyorsanız hangi hataları yapmaktan kaçınmalısınız? İnstagramda takipçi kaybetmenize sebep olan 6 hata, haberimizde.

Instagram, hem influencer olmak isteyenler kişiler hem de satış yapmak isteyen markalar için önemli bir platform. Fakat, kullanıcıların birçoğu bu platformu nasıl etkili bir şekilde kullanacaklarını bilmiyorlar. Hatta her kullanıcının hesabını büyütürken yaptığı bazı kritik hatalar var. Peki instagram takipçi sayınızın düşmesine neden olabilecek hatalar neler? 6 kritik hata, haberimizde…

Instagram takipçi sayınızı düşüren 6 hata:

Instagram etkileşimin en fazla olduğu sosyal medya platformlarından biri haline geldi. Araştırmalara göre Instagram, Facebook ve Twitter’dan çok daha fazla etkileşim sağlıyor. Platformda instagram takipçi sayısını arttırmak isteyen kullanıcıların kaçınması gereken bazı önemli hatalar var. İşte takipçi kaybettiren o basit hatalardan bazıları:

1- Hesabı kilitlemek

Instagram hesabınızın kilitli olması takipçi kaybetmenin en hızlı yollarından biridir. Eğer ticaret amaçlı bir hesabınız varsa mutlaka instagram işletme hesabı açmalısınız. Hesabı kilitlerseniz, insanlar profilinize girdiğinizde paylaşımlarınızı göremedikleri için sizin hakkınızda herhangi bir fikir sahibi olamayacaklardır. Takip isteği göndermek de takipçiyi uzaklaştırıyor. Bu yüzden hesabınızın herkese açık olması daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlar.

2- Gönderileri birbirine yakın zamanda paylaşmak

Instagram’da gönderilerinizi peş peşe paylaşmanız takipçilerinizi rahatsız edebilir. Bu sorunu engellemek için kullanıcıların akışını kirletmemeniz gerekiyor. Günde birden fazla paylaşım yapabilirsiniz fakat paylaşımlarınızın arasındaki zaman aralığına dikkat edin. Eğer bir instagram butik hesabınız varsa bir günde tüm ürünlerinizi paylaşmanız, satışlarınız da düşürebilir.

3- Aynı içerikler paylaşmak

Sürekli aynı tip paylaşımlar yapmak da takipçi kaybına neden oluyor. Eğer sürekli aynı konu veya benzer açılardan paylaşımlar yapıyorsanız, takipçileriniz sizi takipten çıkabilir yani unfollow yapabilir. Örneğin sürekli selfie paylaşımı yapmanız insanlara sıkıcı gelebilir.

4- Alakasız hashtag kullanmak

Paylaşımlarınıza mutlaka bir içerik ekleyin. Eklediğiniz içerikte yer alan hashtagler yani etiketler sayesinde kullanıcılar sizin profilinize daha kolay ulaşabilirler. Fakat paylaştığınız içerikler ile alakasız hashtaglere kesinlikle yer vermemelisiniz. Hashtaglerde dikkat etmeniz gereken diğer önemli nokta ise popüler hashtag kullanımı. Milyar paylaşım almış hashtaglerde öne çıkmanız zor. Daha az paylaşım yapılan hashtagleri kullanarak, viral olma şansı yakalayabilirsiniz.

5- Yorumlara cevap vermemek

Gelen yorumlara cevap vermezseniz takipçiniz sayfaya olan bağımlılığını kaybedebilir ve sizi takipten çıkabilir. Bunun için takipçilerinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirmek amacıyla gelen yorumlara cevap vermeniz gerekiyor.

6- Instagram Bio’nun (profilin) bilgilendirici olmaması

Instagram takipçi elde edememenin en büyük etkenlerinden biri de eksik bırakılmış instagram biosu. Instagram bio, kullanıcı adınızın profil resminizin bulunduğu alana deniliyor. Buraya internet sitesi linki, iletişim adresleri bırakabiliyorsunuz.

Bir Instagram profiline girince dikkat çeken ilk şey profil resmidir. İnsanlar profil resmi olmayan bir sayfayı takip etmek istemezler. Bu nedenle takipçi sayınızı düşürmemek için ilgi çekici bir profil resmi oluşturmanız gerekiyor. Profil resminiz bulunmadığı takdirde takipçi kazanamadığınız gibi var olan takipçileriniz de sizi unfollow edebilir.

Ayrıca instagram bionuz açıklayıcı olmalı. Siz kimsiniz? İletişim bilgileriniz neler? Hesabınızın amacı ne? Eğer ürün ya da hizmet satıyorsanız, nereden satıyorsunuz? Instagram bionuzda bu soruların cevaplarını kullanıcılar bulabiliyor olmalılar. Aksi halde instagram kullanıcıları sizi güvenilir bulmayabilir.

Peki siz instagramda takipçi kazanmak için hangi taktikleri uyguluyorsunuz? Instagram platformunda kişisel hesaplar veya markalar nasıl takipçi kazanabilir? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Instagram Takipçi Gruplandırma Özelliği Nedir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Birden Çok Instagram Hesabı Nasıl Kullanılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Instagram Direkt Mesaj Özelliği Nasıl Kullanılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Songül Dursunova

Songül Dursunova

Merhaba, ben Songül. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Bolca hayal kurup hayallerini hedeflere, hedeflerini de gerçeğe dönüştürme çabasında olan biriyim. Gezmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bunları insanlarla paylaşmayı severim. Eğer siz de yeni bilgiler edinmeye meraklıysanız Moblobi.com da takpte kalın. https://moblobi.com/author/songul-dursunova


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı