Instagram Hesabınız için Hashtag İpuçları!

Instagram hesabınız için en doğru hashtagleri nasıl bulabilirsiniz? Instagram’da hashtag kullanırken nelere dikkat etmelisiniz? İpuçları, haberimizde...

Birçok sosyal medya platformunda gördüğümüz hashtag yani etiketler, en kısa tanımla, # sembolüyle başlayan sözcükleri ve söz öbeklerini ifade ediyor. Özellikle de sosyal medyayı aktif kullanan kişiler için yaptıkları paylaşımlarda büyük önem taşıyor. Ancak etiket kullanımı göründüğü kadar basit değil. Hashtag kullanmakla ilgili birçok detay, yöntem ve strateji bulunuyor. Instagram için hashtag ipuçları; haberimizde…

Instagram’da hashtag kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

Sunulduğu 2010 yılından beri birçok yeniliği sistemiyle ve kullanıcılarıyla buluşturan Instagram için önemli detaylardan biri de hashtagler. Bilindiği gibi sosyal medya platformlarında takipçi kazanmanın çeşitli yöntemleri bulunuyor. Instagram’da ve diğer sosyal medya platformlarında kitle oluşturmada hashtagler de büyük önem taşıyor. Yaptığınız paylaşımlarda hashtaglere yer vermeniz hem profilinizin hem de paylaşımlarınızın geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor. Böylelikle profiliniz için daha fazla takipçi veya müşteri kazanabiliyorsunuz.

Paylaşımlarınızda hashtag kullanırken öncelikle gönderilerinizle uyumlu olan, doğru hashtagleri seçmeye özen göstermelisiniz. Yoksa yanlış kitlelere ulaşabilirsiniz. Bu durumda da takipçi kazanma çabanız sonuçsuz kalabilir. Hashtag kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar şunlar:

  • Profiliniz özel profilse yani paylaşımlarınız yalnızca takipçilerinize açıksa hashtag sayfalarında da paylaşımlarınız herkese açık şekilde görünmeyecektir.
  • Paylaşımlarınıza eklediğiniz hashtaglerde sayılara yer verebiliriniz. Ancak hashtaglerinize boşluk ve özel karakter ekleyemezsiniz.
  • Hashtag ekleme işlemini sadece kendi paylaşımlarınız için yapabilirsiniz. Başka profiller tarafından paylaşılan gönderilere etiketleme yapmanız mümkün değildir.
  • Bir gönderide en fazla 30, bir hikayede ise en fazla 10 hashtag kullanabilirsiniz. Ancak çok sayıda hashtag kullanmanız durumunda Instagram’ın sizi spam olarak engelleyeceğini unutmayın. Bu sebeple de gönderilerinizde 5 ile 10 arasında etikete yer vermek en sağlıklısı olacaktır.

Instagram hashtag türleri neler?

Kitleleri profilinize çekmek veya işletme profiliniz için müşteri kazanmak istiyorsanız doğru türde etiketler kullanmaya dikkat etmeniz gerekir.  Böylelikle profiliniz için etkili stratejiyi belirleyebilirsiniz. Instagram’da bulunan etiket türlerinden bazıları ise şöyle:

1- Marka hashtagleri

Marka hashtagleri, markanız için oluşturduğunuz Instagram profilinizde kullanabileceğiniz markanıza özgü hashtagleri ifade eder. Hashtaginiz şirketinizin adı, sloganınız, kampanyanız veya ürününüzü içerebilir. Böylelikle diğer Instagram kullanıcıları için markanızın keşfedilmesi kolaylaşır ve müşteri sayınızda artış görülür. Ayrıca ürünlerinizden veya hizmetlerinizden yararlanmış müşterileriniz de sizi paylaşarak keşfedilmenizi sağlayabilirler.

2- Kampanya hashtagleri

Marka hashtagleri sürdürülebilirliği amaçlarken kampanya hashtagleri daha kısa vadelidir. Kampanya hashtagleri birkaç gün, birkaç hafta, bir sezon veya bir yıl olabilir. Kampanya hashtaglerinin daha kısa olmasının sebebi ise genellikle yeni ürün tanıtımları, ortaklıklar, özel etkinlikler gibi konularla bağlantılı olmasıdır.

3- Topluluk hashtagleri

Topluluk hashtagleri de marka hashtagleri gibi sürdürülebilirliği amaçlar. Topluluk hashtagleri benzer düşünceleri olan kullanıcıları belirli bir konu etrafında birbirine bağlamaya yarayan hashtaglerdir. İşletme profillerinizde kullanabileceğiniz farklı topluluk hashtagleri bulunuyor. Bunlar ürün veya hizmeti gösteren hashtagler, konumu kullanan hashtagler, mevsimler ve etkinlikler için hashtagler, günlük hashtagler, kısaltmalı hashtagler, emojili hashtagler olabilir. Topluluk hashtaglerinde doğru türde hashtag kullanmanız bilinirliğinizin artmasına yardımcı olacaktır. Topluluk hashtaginizi bulmanın en iyi yolu ise kitlenizin hangi hashtagleri kullandığını bulmak olacaktır.

Instagram hesabınız için en iyi hashtag nasıl bulunur?

Instagram hashtag doğru kullanıldığında etkileşiminizi arttırmanıza, profilinize takipçi çekmenize yardımcı olur. Instagramda milyonlarca kez kullanılmış #happy, #love gibi popüler hashtaglere siz de profilinizde yer verebilirsiniz. Ancak popüler hashtagleri kullanmanız her zaman beğeni ve yorum almanızı garantileyen bir yöntem değildir. Önemli olan popüler hashtagleri kullanmak değil, profilinizi ve paylaşımlarınızı en iyi ifade eden yaratıcı hashtagleri kullanmaktır.

Kitle oluşturmak ve etkileşim yaratmak istiyorsanız etiket belirlerken en iyi stratejiyi dikkate almalısınız. Hesabınız için doğru hashtag bulma yöntemlerinden bazıları ise şöyle:

1- Kitlenizi araştırın

Instagram’da paylaşım yaparken en önemli detaylardan biri de kitlenizi tanıyor olmanız. Hashtag kullanırken kullandığınız hashtaglerinizin kitlenize gerçekten hitap ettiği konusunda emin olmalısınız. Bunun için kitlenizi araştırmalı, kitlenizin içeriklerinize uyumunu incelemeli ve kitlenizle paylaşmak üzere birkaç anahtar kelime belirlemelisiniz.

2- Rakiplerinizi araştırın

En iyi hashtag yani etiketi belirlemek için rakiplerinizle ilgili detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Böylelikle rakiplerinizin kullandığı hangi hashtagin en fazla etkileşim aldığına ulaşabilir ve siz de kendiniz için doğru etiketleri belirleyebilirsiniz.

3- Sektörü araştırın

Instagram’da paylaşmak üzere hashtag belirlerken rakiplerinizi araştırmak kadar sizinle aynı kitleye sahip kullanıcıları araştırmak da faydalı olacaktır. Böylelikle sektörünüzdeki kilit noktalara ulaşabilir ve hedef kitlenizi çok daha iyi tanıyabilirsiniz.

4- İlgili hashtagleri bulun

Profilinizde yaratıcı ve havalı hashtaglere yer vermek istiyorsanız kullanmak istediğiniz hashtag ile alakalı hashtagleri de bulmalısınız. Bunun için arama çubuğuna istediğiniz etiketi yazabilirsiniz. Karşınıza yazdığınız hashtag ile ilgili paylaşımlar ve alakalı hashtagler çıkacaktır. Buradan alakalı hashtaglerle ilgili paylaşımlara göz gezdirebilir ve profiliniz için fikir edinebilirsiniz.

Peki siz Instagram hashtagleri kullanılıyor musunuz? Kullanırken nelere dikkat ediyorsunuz? En çok kullandığınız etiketler hangileri? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Instagram Hesabınızı Büyütmek için 4 Yararlı Araç!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Silinen Instagram Hesabı Nasıl Kurtarılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Instagram Arşivinize Nereden Bakabilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı