Twitter Analytics’in 7 Faydalı Özelliği!

Twitter verilerinize nasıl erişebilirsiniz? Twitter Analytics üzerinden hangi verilere ulaşabilirsiniz? 7 pratik ipucu, haberimizde...

Twitter’ın sunduğu Twitter Analytics özelliğiyle kullanıcılar Tweet görüntülenmeleri, profil ziyaretleri gibi bilgileri analiz edebiliyorlar. Hatta Twitter kullanıcıları paylaşımlarındaki etkileşim oranını arttırmak adına Twitter Analytics’in analizlerini inceliyor. Twitter Analytics üzerinden hangi verileri görüntüleynebiliyor? Twitter Analytcis’in 7 özelliği, haberimizde…

Twitter Analytics ne işe yarar?

Zengin içeriklere sahip sosyal mecralardan biri olan Twitter sayesinde milyonlarca insan birbirleriyle etkileşim kurabiliyor. Ancak etkileşim elde etmek için belirli kriterlere sahip olmak gerekiyor. Twitter analytics özelliği etkileşim düzeyinizi ve verilerinizi analiz ederek hedef kitleniz ile uyumunuzun bir tablosunu sunuyor. Twitter analytics aracılığı ile elde edebileceğiniz bilgiler şöyle:

1- Tweet’in görüntülenme sayısı

Tweet’lerinizin altında bulunan “Tweet etkinliklerini görüntüle” sekmesi ile paylaştığınız Tweet’lerinizin toplam görüntülenme sayısına erişilebilirsiniz. Tweetlerin listesine erişerek, toplam görüntülenme sayısına bağlı olarak şahsi performans değerlendirmesi yapılabilirsiniz. Hatta görüntülenme sayısı çok olan Tweetlerinizi tespit edilerek, benzer konularda Tweet atmak da görüntülenme sayısını arttırılabilir.

2- Tweet’in toplam etkileşim sayısı

Tweet’in diğer kullanıcılarla toplam etkileşim sayısı bilgisi; Tweet’lerinizin altında bulunan “Tweet etkinliklerini görüntüle” sekmesinden elde edilebiliyor. Etkileşim sayısınız eğer düşükse atılan Tweetlerinizin içeriğini değiştirmek, ilgi çekici güncel meselelerden bahsetmek, görsel içerik eklemek de toplam etkileşim sayısınızın artmasını sağlayabilir.

3- Tweet’in etkinliği

Tweetlerinizin gösterimine göre en çok tıklanan Tweet bağlantınız analiz ediliyor. Tweetlerin ayrıntılarına, profil ziyareti gibi etkileşim kategorilerine erişim sağlayabilmeniz mümkün. “Tweet etkinliğini görüntüle” seçeneğiyle atılan tüm Tweetlerin ortak ve farklı noktaları analiz edilebilir. Böylece, hedef kitleye göre performans arttıracak içerik fikirleri oluşturabilirsiniz.

4- Profil takipçi sayısı

Takipçi sayısınızın günlük veya aylık süreçte hangi koşulları sağladığında arttığını gözlemleyebilmeniz mümkün. “Takipçi kontrol paneli” sayesinde hangi günde takipçi kazanılmış veya kaybedilmiş olduğunun analizi yapılabiliyor. Takipçi kazanmış veya kaybetmiş olduğunuz günlerde hangi Tweet’i atmış olduğunuza bakarak performans değerlendirmesi yapabilirsiniz.

5- Profil ziyaret sayısı

Kullanıcıların belirli bir profile yaptığı toplam ziyaret sayısı görüntülenebiliyor. Toplam ziyaret sayısı, etkileşimlerin analiz edildiği menünün üstünde yer alıyor. Aylık periyotlarla, her gün ziyaret sayısına göre güncellemesi yansıtılıyor.

6- Mention’lar

Twitter’da herhangi bir konudan, kişiden bahsederken “@” simgesi kullanılıyor. “@” ifadesiyle bahsedilen konu veya kişiler de görüntülenebiliyor. Aylık süreçte en çok bahsedilen ifadeler ve Tweet bağlantılarına da etkileşim analiz göstergesinden erişilebiliyor. Bu sayede hangi ifadeden bahsetmenin, kullanıcılarınız ile olan etkileşiminizi arttırmış veya azaltmış olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

7- Video içerikli Tweet’ler

Tweet içeriğinde video tercih edenler de videolu Tweetlerinin toplam görüntülenme sayısına erişebiliyor. “Kontrol paneli” sayesinde kullanıcılarınızın video hakkında nelerden bahsettiği, ne kadar süre videonuzu izlediği gibi bilgilere erişebiliyorsunuz.

Peki siz Twitter analytics‘in bu özelliklerinden haberdar mıydınız? Twitter verilerinizi inceliyor musunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Twitter’da Etkileşim ve Takipçi Arttırmak için 8 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Twitter’da “Sesli Mesaj” Atma Özelliği!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Kilitlenen Twitter Hesabına Nasıl Giriş Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Busenaz Mutlu

Busenaz Mutlu

Merhaba! Ben Busenaz, Sosyoloji alanında lisans eğitimimi tamamladım. Dijitali anlaşılır bir hale getirmek adına Moblobi’de yazılar yazıyorum. Moblobi’de yazılarımı disiplinlerarası bilgi birikiminden yararlanarak hazırlamaya gayret ediyorum. Yazılarımı incelemeniz için sizleri köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı