Teknolojinin Evrimi İletişim Biçimini Nasıl Değiştirdi?

Teknolojinin evrimi, geçmişten günümüze süregelen iletişim biçimimizde hangi ilginç değişiklikleri meydana getirdi? Haberimizde...

İnsanların, hayatta kalabilmek ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek için gerek duydukları en temel öge iletişim. İletişim şekilleri teknolojinin ortaya çıkması ve gelişmesiyle özellikle de hayatımıza giren yeni teknolojiler birlikte evrildi. Teknolojinin evrimi ile iletişimin nasıl farklılık kazandığına dair ilginç detaylar, haberimizde…

Teknolojinin evrimi iletişimi nasıl etkiledi?

Bebekken ağlayarak derdimizi anlatmaya çalışıyoruz. Sonra jest ve mimiklerimizle, nesneleri göstererek anlatıyoruz. Yavaş yavaş kelimeleri heceleyerek konuşmaya başlıyoruz. Belli bir yaştan sonra etrafımızı yeterince dinlemiş ve öğrenmiş bir şekilde konuşarak iletişim kuruyoruz. Ardından okula başlıyoruz okuma-yazma öğreniyor ve artık okuyup yazarak iletişim kurabilmeyi öğrenmiş oluyoruz.

Bebekliğimizden çocukluğumuza kadar bile iletişimi kendi içinde değiştirerek geliştiriyoruz. Haliyle geçen yıllar ve asırlar, değişen çağlar ve teknolojinin evrimi iletişimi de değiştiriyor.

Teknolojik yenilikler iletişimi nasıl değiştirdi?

Taş Devri’ndeki mağara resimleri, dumanla haberleşme, tehlike anında çalınan çanlar, MÖ bulunan hiyeroglif yazısı, posta güvercinleriyle gönderilen mektuplar, gazetenin, telgrafın, daktilo ve matbaanın icadı, hatta radyonun ve telefonun bulunuşu…

teknolojinin evrimi iletisim moblobi

Şimdi ki zamandan geçmişe baktığınızda, insanların yeni teknolojik gelişmeler ile, iletişim konusunda ne kadar ilerlediğini ve teknolojinin ne kadar evrimleştiğini görüyorsunuz. Ama özellikle; telgraf, telefon, radyo, televizyon ve faks makinesi ile insanlık için iletişim kavramı tamamen evrim geçirdi.

Daha ne olabilir derken ortaya bilgisayarlar çıkıverdi. Önce Eniac dediğimiz 30 tonluk bilgisayarlar çıkageldi. Sonra birde baktık ki bilgisayarları bir masaya sığacak hale getirip küçülttüler ve internet sörfleri başladı. Üzerine yetmedi telefonları cebimize sığdırıp içine zeka ve internet koydular. Şimdi ise taktığımız saat ve gözlük dahil baktığımız her şeyin sonunda interneti görür olduk. En son teknolojik gelişmeler arasında giyilebilir teknoloji, sanal gerçeklik ve 5G var.

Giyilebilir teknolojinin ilk örneği 1999’da çıkarılan ahizesiz bir kulaklıktı. Günümüzde akıllı saatler, sesli güneş gözlükleri hatta VR gözlükleri giyilebilir, son teknoloji ürünler arasında yer alıyor. Sanal gerçeklik (VR) belki de iletişim kavramının hiç olmadığı kadar kolaylaşmasının yoludur. Yurtdışında ki toplantılarınıza, uçak bileti alıp eşyalarınızı toplamadan VR ile, gerçekten farklı olmayan bir şekilde katılabileceksiniz. En son teknolojik gelişmeler arasında bulunan 5G sayesinde ise, 4G ile 21 Mbps olan internet hızınız 100-1000 arası hıza ulaşabilecek, 2 saatlik bir filmi 6-7 dakika da izleyebileceksiniz.

Peki siz geçmişten günümüze hızla değişen teknoloji ve hayatımıza teknolojinin evrimi ile giren yeni teknolojik ürünler hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Bill Gates’e Göre Hayatımızı İyileştirecek 4 Yeni Teknoloji!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Ülkemizdeki İlgi Çeken 6 Teknolojik Gelişme!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Son Yılların En Önemli 5 Uzay Teknolojisi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.
Etiketler
Merve Ecem Bayır

Merve Ecem Bayır

Merhaba ben Merve, İstanbul Medipol Üniversitesi/Halkla İlişkiler ve Reklamcılık son sınıf öğrencisiyim. Çocukluğunda bolca okuma ve yazma alışkanlığı kazanmış biriyim. Burada ise bildiklerimi, araştırıp öğrendiklerimi bir içerik haline getirip sizinle paylaşmayı seviyorum. Umarım sizler de seversiniz. Takipte kalın…


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı