Daha Yaratıcı Olmanızı Sağlayacak 5 Pratik İpucu!

Yaratıcılık iş hayatında ve özel hayatında öne çıkmanızı sağlıyor. Daha yaratıcı olmak için 5 pratik ipucu, haberimizde...

Yaratıcılık, yeni ve etkili bir fikir bulma süreci olarak tanımlanabilir. Günümüzde yaratıcı olmak sizi yaşamınızda ve işinizde ileri taşıyacak bir faktör. Yaratıcı olmanın elbette ki insana katacağı pek çok şey var. Peki yaratıcı insanların özellikleri ve hayatları nasıl? Yaratıcı olmak hangi konularda katkı sağlıyor? Haberimizde…

Yaratıcılık sahibi insanların özellikleri neler?

İş yaşamında yaratıcı olmak problem çözme gibi yönleri geliştireceği için; çalıştığınız alanda sizi farklı kılacak en önemli etkenlerden biri. Aslında elbette ki herkesin yaratıcı olduğu özellikleri var. Ancak bazı insanlar bu özelliklerini çok daha etkili kullanabiliyorlar.

Genellikle küçük yaştaki insanların daha yaratıcı olduğunu gözlemleyebiliriz. Hatta bazı insanlardan ‘’Bu çocuğun hayal gücü çok yüksek.’’ gibi cümleler duyabilirsiniz. Yaşımız arttıkça bu özelliğimiz maalesef zamanla körelmekte. Bunun nedeni bize öğretilmiş bazı çaresizlikler. Dünyada bilgileri öğrenmek yerine ezberlemekten yana olan eğitimciler ve eğitim sistemleri yüzünden yaratıcı özelliklerini kullanmadan büyütülen çocuklar var. Fakat bu durum elbette ki sizin hala yaratıcı bir insan olduğunuz gerçeğini çok da değiştirmiyor.

yaraticilik yaratici olmak moblobi

Yaratıcılık için neler yapabilirsiniz?

  • Yaratıcı olmak sonradan da geliştirilebilir bir durum. Çünkü bir insan olarak bu zaten sizin içinizde bulunuyor. Bunun için birçok yöntem var. Bunlardan biri düşüncelerinizi birleştirmeyi öğrenmek. Eğer yeni bir fikir bulmak istiyorsanız, düşünceleriniz arasındaki benzerlikleri ya da farklılıkları gözlemleyin. Böylece eski fikirlerin birleşiminden yaratıcı bir yeni fikir bulabilirsiniz. Yaratıcı beyin, olağandışı benzerlikleri görebilir.
  • Bunun yanında düşünce sisteminizde ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Düşünce tarzımız ne kadar çeşitli olursa fikirlerimiz de aynı oranda çeşitlenir. Buna ilk örnek olarak; görsel düşünün. Eğer düşündüğünüzde aklınıza sözcükler geliyorsa onları canlı hale getirin. Böylece onları somutlaştırarak bir diğer fikir bulma aşamasına taşıyabilirsiniz.
  • Bir fikri bulmak zorunda olduğunuzu hissediyorsanız korkarız ki bu, bir fikir bulmak için oluşturulmuş en kötü andır. Fikir, siz onu unuttuğunuz an gelecektir. Eğer o an size yaratıcı bir fikir gerekiyor ve bulamıyorsanız, daha az efor harcayacağınız şeylere yoğunlaşın. Beyninizin baskı altındaki durumdan çıkmaya ihtiyacı olabilir. Unutmayın ki kötü fikir yoktur. Her an bambaşka bir fikir yakalayabilirsiniz.
  • Düşündüğümüz her an yaratıcılık özelliğimizi kullanmaktayız. Küçük yeni bir fikri bulurken bile büyük bir yaratıcılık süreci gerçekleştiriyoruz. Stressiz ve baskı altında olmadığımız her an daha yaratıcı olduğumuzdan rahat bir anınızda aklınıza müthiş ve parlak fikirler gelebilir.
  • Bununla birlikte işinizde mutluysanız daha yaratıcı olmanız kaçınılmaz. Araştırmalar gösteriyor ki; bir kişi sevmediği ve mutlu olmadığı bir işte çalışıyorsa, yaratıcılık özelliğini kullanmakta güçlük çekiyor. Eğer işinizde eğleniyorsanız siz de en yaratıcı insanlardan biri olabilirsiniz. Çünkü araştırmalara göre eğlence orantısı fazla olan iş alanlarında verimlilik aynı oranda sağlanmış.

Peki siz kendinizi yaratıcı olarak tanımlıyor musunuz? Yaratıcı olmanız size neler sağlıyor? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • İlk Kez Duyacağınız 20 İlginç Bilgi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Mezunu 5 İlginç İsim!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Beynimizin Gerçekten Yüzde Kaçını Kullanıyoruz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yılmaz

Dilara Yılmaz

Merhaba, Ben Dilara. Haliç Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 4. Sınıf öğrencisiyim. Edebiyat, müzik ve çizimle ilgileniyorum. Zihnimdekileri sanatla harmanyalıp hayata geçirmek bana en keyif veren şey. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı