Dünyada En Çok Kullanılan 5 Programlama Dili!

Yeni iş imkanları yaratan ve ufkunuzu açan dünyadan en çok kullanılan programlama dilleri hangileri? 5 programlama dili ve ipuçları, haberimizde...

Yeni dünyanın yeni mesleklerinden biri de programlama. Bu sebeple özellikle en çok kullanılan programlama dilleri öğrenmek hem sizi geliştirecek hem de yeni kariyer imkanları elde etmenizi sağlayacaktır. Dünyada en çok kullanılan ve size yeni iş imkanları sağlayabilecek 5 programlama dili, haberimizde…

Programlama dili bilmek kariyerinizi nasıl etkiliyor?

Bilişim ekosisteminin vazgeçilmezi olan birbirinden faydalı veriler toplayan programlar bulunuyor. Her programın ise kendine ait programlama dilleri bulunuyor. Programlama dili, yazılımcının veri toplamak için kullandığı işaret ve harflerden oluşan tamamen kurallı bir dil. En çok kullanılan programlama dilleri öğrenildiğinde, kariyer anlamında bireylere de yeni imkanlar sağlıyor. Temel seviyede öğrenilmesi gereken başlangıç kavramları dillere girişin ilk adımını oluşturuyor. Dilleri birbirinden ayıran operatör farklılıkları bulunuyor.

Yazılım dillerini eğlenerek öğreten ücretli ve ücretsiz birçok online eğitim de bulunuyor. Programlama öğrenmek isteyenler yazılımcı topluluk forumlarından yararlanabilirler. Yazılımcılar platformda başlangıç aşamasından itibaren birbirlerinden destek alıyor. Programcı olmanıza hiç gerek kalmadan programlama dilleri arasından ilginizi çekeni seçerek öğrenmeye başlayabilmeniz mümkün oluyor.

Sadece bir programlama dili bilmeniz dahi freelance iş fırsatlarını beraberinde getirebiliyor. En çok kullanılan yazılım dilleri arasından birini öğrenmek, özgeçmişiniz için iyi bir yatırım olmuş oluyor. Programlama deneyimlerinden beklentiniz doğrultusunda öğrendiğiniz yazılım dili ve kodlama bilgisi kolaylıkla istihdam sahibi olmanızı sağlıyor. Teknolojinin modern dillerini öğrenerek kariyerinize boyut atlatabilirsiniz. Bunun için öğrenebileceğiniz ve en çok kullanılan programlama dilleri şöyle:

en cok kullanilan programlama dilleri moblobi

En çok kullanılan programlama dilleri ve özellikleri

1- PHP

Yıllık kazanç: 81.000 dolar

PHP, Rasmus Lerdorf’un ürettiği sunucu taraflı olan ve geniş kullanıma sahip programlama dillerinden biri. Bu dilin, performans hızı son derece yüksek ve kullanımı kolay web geliştirme dili olduğu söylenebilir. Freelancer olarak çalışma imkanı da çok fazla bulunuyor.

2- Java

Yıllık kazanç: 104.000 dolar

1995 yılında James Gosling ve Sun Microsystem üretimi programlama dillerinden biri olan Java, yazılım geliştirici en eski yazılım dillerinden biri. Java hızlı performans sağlayan bir yazılım dili. macOS, Linux, Solaris, Microsoft Windows gibi çoğu platformda da kullanılabiliyor. Dünyada Spotify, Google, Pinterest, Netflix, Instagram ve Airbnb gibi çoğu firma Java dili kullanıyor.

3- Go

Yıllık kazanç: 93.000 dolar

Go, yapımcısı olan Google’ın sorunlarını çözmek üzere geliştirdiği bir programlama dili. Program performans olarak derleme süresi hızlı işliyor. Basit, kolay ve oldukça eğlenceli bir kodlama imkanı sağlıyor. Google, Nasa, Pinterest, Facebook ve Cern gibi firmalar Go dilini kullanıyor. Go topluluğu gelişmeye devam ediyor. Go dilini öğrenmek için forumlara katılabilir ve destek alabilirsiniz.

4- Phyton

Yıllık kazanç: 120.000 dolar

Phyton, dünyada çok fazla talep gören programlama dillerden biri. Phyton’da kolay okunabilir kodlama sistemi bulunuyor. İnsanlar için dev bir kütüphanesi yer alıyor. Aynı zamanda epey kaliteli bir topluluğu bulunuyor. Spotify, Google, Netflix, Pinterest, Reddit, Dropbox ve İnstagram gibi firmalar Phyton dilini tercih ediyor. Phyton dili popülerliğiyle beraber yüksek maaş alma imkânı sağlıyor.

5- JavaScript

Yıllık kazanç: 118.000 dolar

JavaScript, kullanıcı etkileşimleriyle işlem yapmamızı sağlayan hızlı bir programlama dili. Mobil uygulama, web uygulaması, masaüstü uygulaması gibi pek çok yazılımı gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zeka alanında çalışmalarda JavaScript dilini kullanabilirsiniz. İnstagram, Reddit, eBay, Courser, Airbnb ve Slack gibi çoğu firma JavaScript dilini kullanıyor.

Yazılım sektörü hayatımızın merkezinde yer alan yapay zekadan faydalanan en önemli sektörler arasında bulunuyor. Peki sizin bildiğiniz en çok kullanılan yazılım dilleri hangileri? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Uzaktan Çalışabileceğiniz 26 İlginç İş!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Teknoloji Şirketlerinde Çalışanlar Ne Kadar Maaş Alıyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Alabileceğiniz 10 Ücretsiz Yapay Zeka Eğitimi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Berna Sayan

Berna Sayan

Merhaba, ben Berna. Işık Üniversitesi Mimari Restorasyon bölümü mezunuyum. Tiyatro ve müzikle ruhumu beslemeyi tercih ediyorum. Teknolojinin faydalarının yansıdığı daha minimalist bir yaşam hayalim var. Empati, yaratıcılık ve samimiyetle... Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı