Gelecekte Yıldızı Parlayacak 5 Kariyer Alanı!

Geleceğin meslekleri neler olacak? Ortaya çıkacak yeni meslekler hangileri? Önü açık meslekler ve gelecekteki 5 parlak kariyer alanı, haberimizde…

Eğitim hayatımızın bitmesiyle beraber gerçek hayata atılma zamanı gelmiş oluyor. Bu durumda hayatımıza mutlu devam edebilmek için bazı kritik kararlar almamız bizim için çok önemli. Geleceğin meslekleri neler olacak? Hangi yeni meslekler ortaya çıkacak? Önü açık meslekler ve gelecekteki 5 parlak kariyer alanı, haberimizde…

Geleceğin meslekleri arasında gösterilen 5 kariyer alanı:

1- Sağlık sektörü

Sağlık sektörünün büyümesiyle beraber, sektörün çalışan ihtiyacı da aynı oranla fazlalaşıyor. Sağlık sektörünün en çok ihtiyacı olan personeli ise hasta hizmetleri olarak görülüyor. Bu büyümekte olan sektörün çalışana olan ihtiyacı kadar nitelikli çalışanlar konusunda beklentileri var. Özellikle ülkemizin son dönemlerinde sağlık turizmine yönelik artan yatırımlarından dolayı yabancı dil bilmekte önemli bir hal alıyor.

2- Yazılım geliştirici

Yazılım geliştirme uzmanı, mühendislik çerçevesinde yazılım sistemlerini tasarlanmasını, devamlılığını ve güncellemesini yapan kişiye deniyor. Yazılım geliştirme uzmanlığı günümüz dünyasında gelecekteki meslekler arasında en popülerlerinden biri olarak görülüyor. Bunun en büyük nedeni dijital dünyanın çok daha farklı hal alması ve artık gerçek yaşantının yanında sanal dünyanın da hayatımızda büyük bir yer kaplaması olabilir. Geleceğin mühendislikleri arasında yer alan yazılım mühendislerinin yaptığı işleri ise kısaca şöyle:

 • Yazılımla ilgili sistem ihtiyaçlarını belirlemek
 • Uygulama için gerekli kodları yazmak veya düzeltmek
 • Sorumlu olduğu kodlar üzerinde çalışma yapmak
 • Yazılımla ilgili kullanıcı ihtiyacına göre tasarım yapmak ve süreç içerisinde birlikte çalışmak

3- Sanal gerçeklik uzmanı

Sanal gerçeklik uzmanı, kullanıcılarına gerçeklik hissini yaşatan oyunları, vücut hareketleriniz ile aynı anda hareket edebilen sanal karakterleri oluşturan kişiyi ifade ediyor. Bu meslek, oyun sektörünün gelişmeye başlaması ve sanal gerçeklik uzmanlarının sektör içinde ki başarılarından dolayı geleceğin meslekleri arasında kendine yer edindi. Sanal gerçeklik uzmanının görevleri ise şöyle:

 • Sanal gerçeklik ortamının üretiminde rol almak.
 • Görsel tasarımları yapmak ve bunları 3 boyutlu dünyaya taşımak.
 • Gelişen VR teknolojisini yakından takip etmek ve kendini bu konuda geliştirmek.
 • Üretim sürecinde yazılım, donanım ve tasarım alanlarında çalışan kişileri organize etmek.

Son olarak eğer sanal gerçeklik uzmanı olmak istiyorsanız bilgisayar programcılığı, grafikerlik, 3D animasyon uzmanlığı ve yazılım bölümlerinden mezun olmanız gerekiyor.

4- Sistem analisti

Sistem analisti iş problemlerini çözümlemek için analiz yapan kişiye deniyor. Sistemler üzerinde ufak çaplı değişiklikler yaparak sistemi daha kullanılabilir hale getirmek için çalışır. Sistem analistinin görevleri ise şu şekilde:

 • Sistem üzerinde yapılan değişikliklerin incelenmesi ve raporlanması.
 • Sahip olduğu bilgiyi eyleme geçirme
 • Analiz sırasında hiç bir detayı es geçmeden süreci konrol altına alma.

Sistem analisti çalışanı olmak için eğitim sürecinde bilişim sistemleri bölümünlerinden mezun olmak yeterli ancak Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği gibi bölümlerden mezunsanız sistem analisti olabilirsiniz.

5- IT avukatı

Bilişim avukatı, internet ortamında işlenen suçlar ve bilişim sistemlerinin olduğu boşanma, tazminat gibi uyuşmazlıklara bakan avukatlara deniyor. Bilişim avukatları internet ve bilişim suçları avukatı gibi isimlerle anılırlar. Bilişim suçlarının görevleri ise şöyle:

 • Bilişim sistemlerine izinsiz giriş
 • Sistem engelleme, bozma, verileri yok etme, değiştirme suçları
 • Banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması
 • Yasak cihaz ve program kullanma suçları gibi davalara bakarlar

Peki siz gelecekteki meslekler ve önü açık olan meslekler arasında hangi mesleklerin popüler olacağını düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • 100 Yıl Sonra Bizi Neler Bekliyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dünyanın En Zengin İnsanlarının 10 İlginç Hobisi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Gelecekte Popüler Olacak 7 Meslek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.
Etiketler
Ömer Talha Alioğlu

Ömer Talha Alioğlu

Merhaba, ben Ömer. Grafik Tasarım bölümü son sınıf öğrencisiyim. Sanatsal konular üzerinde eğitim almış olsam da; Tarih, Teknoloji, Oyun, Askeri gelişmeler konularında bilgi sahibiyim. Günümü internette geçerip neler olduğunu yakından takip ederim. Sosyal yaşantımın yanında sanal yaşantımın da olduğunu söyleyebilirim. Yerinde takılıp kalanlardan değil ileriyi düşünüp hareket edenlerdenim. Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı