Teknoloji Şirketlerinde Çalışanlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Dünya devleri olan teknoloji şirketlerinde neler oluyor ve bu şirketlerde çalışanlar ne kadar maaş alıyor? İlginç detaylar, haberimizde...

Son zamanlarda değerli şirketler listesinde tepelerde görmeye başladığımız teknoloji şirketleri çalışanlarına en fazla maaşı veren firmalar sıralamasında da zirvede. Amazon, Intel, Google gibi teknoloji devi şirketlerinin çalışanlarının aldığı maaşları sizler için listeledik.

Dünyaca ünlenen firmalar ile ilgili en merak edilen detaylardan biride çalışanlarına ödemiş olduğu maaşlar. Dünya geneline baktığımızda yaşadığımız yüzyılın en önemli sektörlerinden birinin de teknoloji sektörü olduğunu anlıyoruz. Bu sebeple de başarılı şirketler maaş konusunda çalışanlarına oldukça eli bol davranıyor ve sıralamada tepeye doğru tırmanmaya devam ediyorlar.

Teknoloji şirketlerinin yaptıkları işler ve ödediği maaşlar, haberimizde…

Teknoloji şirketleri ve çalışanlarının aldıkları maaşlar:

1- Amazon

İlk olarak 1994 yılında hayatımıza kurucusu Jeff Bezos tarafından bir kitap satış sitesi olarak girdi. Günümüzde global olarak en büyük e-ticaret sitesi. Site içerisinde kitap, bilgisayar, yazılım, oyunlar kısacası aklınıza gelebilecek her türlü ürünün satışı mevcut. Online satış sitesi olarak Amazon, çalışanlarına ortalama yıllık 28 bin 386 dolar ödeme yapıyor.

2- IBM

IBM şirketi ABD’de bulunan, dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi. 410.000’i aşkın çalışanı ile 170’ten fazla ülkede faaliyeti bulunuyor. Şirketin çalışma alanda bilgisayar ve donanım üretimi, yazılım, servis hizmetleri, sunucu servisleri ve AR-GE bulunuyor. IBM, ayrıca dünya çapında en fazla patent alan şirket konumunda. Bilgisayar sektörünün bir zamanlar tekel konumunda olan teknoloji firmaları arasında yer alan şirket, yıllık ortalama maaş olarak çalışanlarına 55 bin dolar ödeme yapıyor.

teknoloji sirketleri maas moblobi

3- Tesla

Tesla Motors, elektrikli araç ve elektrikli araç motor parçaları tasarlayan, üretimini gerçekleştiren ve satışını yapan bir şirket. Şirket tamamıyla elektrik üzerine gelişim yapmaya devam ediyor. En değerli otomobil devlerinden biri olan Tesla şirketi çalışanlarına yıllık ortalama maaş olarak 56 bin dolar ödeme yapıyor.

4- Twitter

Twitter bildiğiniz üzere; maksimum 280 karakterden oluşan tweetler atabildiğimiz, fotoğraf ve video paylaşımı yapabildiğimiz bir sosyal medya platformu. Günümüzde milyonlarca kullanıcıya sahip ve kendini güncellemeye de devam ediyor. En popüler sosyal medya platformlarından olan Twitter, çalışanlarına yıllık 172 bin dolar maaş ödemesi yapıyor.

5- Facebook

İlk ortaya çıkış amacı eski okul arkadaşlarını bir araya getirmek olan platform günümüze çok daha farklı bir halde geldi. Fotoğraf, video, grup veya özel mesaj bölümleriyle milyonlarca kişinin kullandığı bir sosyal medya olan Facebook 2020 yılı itibariyle aktif kullanıcı olarak 2.6 milyar kişiye sahipti. Bünyesinde Instagram ve Whatsapp gibi uygulamaları da barından şirket; çalışanlarına yıllık yaklaşık 228 bin dolar ödeme yapıyor.

Peki siz bu teknoloji şirketleri arasında en çok hangisinde çalışmak isterdiniz? Sizin çalışanlarına ne kadar maaş ödediğini bildiğiniz başka teknoloji firmaları var mı? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Son 10 Yılda Ölen Teknoloji Şirketleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dünyanın En Değerli 10 Şirketi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 10 Teknoloji Şirketi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

Ömer Talha Alioğlu

Merhaba, ben Ömer. Grafik Tasarım bölümü son sınıf öğrencisiyim. Sanatsal konular üzerinde eğitim almış olsam da; Tarih, Teknoloji, Oyun, Askeri gelişmeler konularında bilgi sahibiyim. Günümü internette geçerip neler olduğunu yakından takip ederim. Sosyal yaşantımın yanında sanal yaşantımın da olduğunu söyleyebilirim. Yerinde takılıp kalanlardan değil ileriyi düşünüp hareket edenlerdenim. Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı