Facebook Sayfası Açmak İsteyenler için 10 Pratik İpucu!

Facebook'ta bir marka olmak veya işletmeniz için Facebook açmak istiyorsanız; yapmanız gerekenler hakkında 10 pratik ipucu, haberimizde...

Şirketiniz, dükkanınız ya da markanız için sosyal medya hesabı açmak istiyorsunuz ve hedef kitlenizin bulunduğu yer Facebook. Ama Facebook aç makla ilgili bir takım soru işaretleriniz var. Bu konuda size yardımcı olacak Facebook açma tüyoları, haberimizde…

Facebook açma ve kullanma tüyoları

Facebook’ta yeni hesap açmak çok basit. Aslında facebook.com’a girdiğinizde karşınıza çıkan yönlendirmelere uyarak bir Facebook profili oluşturabilirsiniz. Ancak işletmelerin, ürün veya hizmetleri için oluşturulan sayfaları, kişisel profillerden biraz daha farklıdır. Çünkü kişisel profillerinizde istediğiniz bilgileri gizleyebilirsiniz; ancak oluşturduğunuz sayfalarda bilgileriniz ve paylaştığınız her şey, herkese açıktır.

Facebook sayfası oluştururken yapmanız gereken 10 şey:

 • Facebook sayfası oluşturmak için ilk yapmanız gereken: Oluşturacağınız sayfanın türü/kategorisi size nasıl erişimler sağlıyor araştırıp bakmalısınız ve en uygun türü seçmelisiniz.
 • Facebook sayfanızın adını dikkatli seçmelisiniz çünkü belli bir takipçi ya da hayran sayısına ulaştığınızda bu sayfanın adını değiştiremezsiniz.
 • Profil ve kapak fotoğrafı kişisel hesaplarda olduğu gibi tabi ki bütün işletme sayfalarında da olmazsa olmaz. Bir profile girdiğinizde dikkatinizi ilk çeken ve ilk gördüğünüz şeyler profil ve kapak fotoğraflarıdır. Profil fotoğrafınız büyük bir ihtimal işletme logonuzdan oluşacak. Ama kapak fotoğrafınız size kalmış. Kapak fotoğrafları daha canlı ve çarpıcı olmalı, adeta “ben buradayım” demeli. Boyutlarına ve çözünürlüğüne dikkat etmelisiniz. Sadece yazı içermemesi, görsel ağırlıklı olması sizin lehinize. Yüzde 20 olan yazı kuralını bilmenizi isteriz.

facebook ac ipucu moblobi

 • Sıra geldi “hakkında” kısmına. Hakkında kısmı kişisel hesaplarda da işletme hesaplarında da sizinle ya da işletmenizle ilgili olan her şeyin yazılı olarak arz edildiği bir bölümdür. Sizinle etkileşime geçmek isteyen kişi veya kurumların ilk muhatabı hakkında bölümüdür. Profilinizi gezen kişilerin hakkında kısmına girdiklerinde sayfanızla ilgili her şeyi bu bölümde bulması oldukça önemlidir. Hikayeniz, vizyon, misyonunuz, ilgili tarihleriniz ve iletişim bilgileriniz gibi bilgiler bu bölüme açık bir şekilde yazılmalıdır.
 • Sayfanızı ziyaret eden kullanıcıları yönlendirmek için sekmeler oluşturabilirsiniz.
 • Google Analytics kullanarak sayfa verilerinizi analiz edebilirsiniz. Böylece sayfanızı daha mantıklı şekilde ve strateji oluşturarak yönetebilirsiniz.
 • Belirli bir takipçi veya hayran kitlesine ulaştığınızda Facebook size URL oluşturma hakkı veriyor. Sadece bir kere ayarlayabileceğiniz bu URL’yi sonradan değiştirme şansınız yok bu yüzden dikkatli olmalısınız.
 • Facebook sayfanızın içerisinden “arkadaşlarını davet et” sekmesinden Facebook arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz. Aynı şekilde yine sayfanız üzerinden aşağıdaki adımları izleyerek duyuru da yapabilirsiniz: Bunun için öncelikle “Sayfayı düzenle” adımına girin. Ardından “Kaynaklar” sekmesine tıklayın. Burada yer alan “Hayranlarınıza anlatın” seçeneğinden duyuru yapabilirsiniz.
 • Ama davetleri ve duyuruları yapmadan önce paylaşacağınız içerikleri paylaşmalısınız. Boş bir sayfaya davet etmeniz ya da o sayfayı duyurmanız size bir feedback sağlamaz. Yani insanlar sayfanızı ziyaret ettiğinde sayfanızı boş bulmamalı tam tersi hazırlandığınızı görmeliler.
 • Sayfanızı güncellemeyi, düzenlemeyi ihmal etmemelisiniz. Paylaştığınız içerikleri kısa ve öz tutun. Genellikle görsel ağırlıklı içerikler paylaşmaya özen gösterin çünkü uzun yazılar genel de okunmaz. Kitlenizin ilgi alanlarıyla ilgili içerikler hazırlayın. Gönderilerinizi yaptığınız analizler sonucu kitlenizin aktif olduğu zaman dilimlerinde paylaşın ve 1-2 gönderiden fazla paylaşım yapmayın.

Bu ufak ama önemli tüyolar yeni Facebook yeni hesap açma işlemi sırasında çok işinize yarayacaktır.

Peki siz Facebook aç arken özellikle nelere dikkat ediyorsunuz? Sizce Facebook işletme hesabı açmak isteyenler özellikle neye çok dikkat etmeli? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • “İşletmeler İçin Facebook Business Sayfası Nasıl Açılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • “Google My Business Profiliniz için 10 Önemli İpucu! haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • “Instagram Business Hesabı Nasıl Oluşturulur? haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

Merve Ecem Bayır

Merhaba ben Merve, İstanbul Medipol Üniversitesi/Halkla İlişkiler ve Reklamcılık son sınıf öğrencisiyim. Çocukluğunda bolca okuma ve yazma alışkanlığı kazanmış biriyim. Burada ise bildiklerimi, araştırıp öğrendiklerimi bir içerik haline getirip sizinle paylaşmayı seviyorum. Umarım sizler de seversiniz. Takipte kalın…


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı