Instagram’da Kaçınmanız Gereken 10 Önemli Hata!

Instagram hesap açma işlemi sonrasında hesabınızı büyütmek, etkileşim almak ve takipçi kazanmak için kaçınmanız gereken 10 önemli hata, haberimizde...

Instagram artık hepimizin en çok kullandığı uygulamalardan bir tanesi. Hem kişisel kullanıcıların hem de kurumsal hesapların bilinirliklerini arttırmaları için oldukça önemli bir araç. Araştırmalara göre Instagram, Facebook’a göre 15 kat fazla etkileşim almanızı sağlayabilir. Bunun için sadece instagram hesap açma işlemi yapmanız elbette ki yetmez. Etkileşim sağlamak için Instagram’ı doğru kullanmak önemli. Instagram hesabı açanların düştüğü 10 hata ve kaçınmanız gerekenler, haberimizde…

Instagram hesap açma sonrasında kaçınmanız gereken 10 hata

Instagram’a içerik üretmek için instagram hesap açma işlemi yapıp, kendine yeni hesap açan birçok kullanıcı var. Yeni hesabınızı kişisel amaçlı kullanabileceğiniz gibi; bir seyahat blogu ya da bookstagram gibi farklı amaçlar için de kullanmak isteyebilirsiniz. İşte Instagram’da hesap açanların kaçınması gereken 10 yaygın hata:

1- Aynı tip paylaşımlar yapmak

Instagram hesabınızı belli bir konuda özelleştirmek isteyebilirsiniz. Bu yolla belli bir takipçi kitlesi edinebilir ve güvenlerini kazanabilirsiniz. Fakat sürekli aynı tip konular üzerine aynı tip paylaşımlar yapmak yeni takipçi kazanmanın önüne geçecek ve takipçilerinizin sıkılmasına sebep olacaktır.

2- Yorumları cevapsız bırakmak

Takipçilerinizle güçlü bir ilişki kurmak için onlarla iletişim içinde olmalısınız. Gelen yorumları dikkate almamak etkileşiminizi düşürecek ve bilinirliğinizi azaltacaktır.

3- Instagram hikayeleri kullanmamak

Instagram Hikayeler de etkileşim artışını sağlayan önemli özelliklerden biri. Daha pratik bir kullanım sağlayan hikayeler kısmında aktif olmamak sizi diğer hesapların gerisinde bırakır.

instagram hesap acma hata moblobi

4- Hashtag kullanmamak

Yeni instagram açma sonrasında takipçi ve etkileşim kazanmak için önemli olan şeylerden biri de hashtag kullanımı… Kişilerin ilgi alanlarında üretilen içeriklere ulaşması için hasahtag kullanımı oldukça önemlidir. Her koyduğunuz paylaşımda o gönderiyi iyi temsil eden birkaç hashtag yani etiket kullanmak kişilerin sizi o hashtag üzerinden bulması ve takip etmesi için faydalı olacaktır.

5- Çok sık ya da seyrek paylaşım yapmak

instagram hesap oluşturma işlemi sonrasında takipçileriniz sizden düzenli olarak içerik üretmenizi bekleyeceklerdir. Çok sık ya da seyrek paylaşım yapmak istikrarlı olmadığınız anlamına gelir ve takipçi kaybetmenize sebep olur.

6- Zamanlama hataları

İstikrarlı post atmak yani paylaşım yapmak ne kadar önemli olsa da paylaşımlarınızı hangi saat aralığında yaptığınız da çok önem taşır. Sayfanızda en aktif görüntülenmeye ulaştığınız saati bularak o saatlerde paylaşım yapmanız etkileşiminizi yüksek oranda arttıracaktır.

7- Kalitesiz gönderiler

Fotoğrafçılık ve görsellik konusu da dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi. Instagram takipçilerinize sadece görsel paylaşımlarla ulaştığınız için görüntü kalitesi düşük, renk uyumsuzlukları olan bir sayfayı takip etmek istemeyeceklerdir.

8- Diğer kullanıcıları takip etmemek

Diğer içerik üreticileriyle etkileşim içinde olmak da bilinilirliğinizin artmasına yarayacaktır. Beğendiğiniz diğer kullanıcıları ve markaları takip etmek, gerektiğinde yorum yapmak ve beğenmek iş birliği yapmak adına işinizi kolaylaştıracaktır.

9- Video yayınlamamak

instagram yeni hesap açma sonrasında yaptığınız paylaşımların türü de elbette önemli. Instagram her ne kadar fotoğraf paylaşımının daha fazla oldu bir platform olsa da; videolu paylaşımlar da en çok ilgi gören içeriklerden biri. Özellikle detaylı anlatım gerektiren içeriklerde videolu paylaşımlar işinize yarayabilir.

10- Kopyalamak

Hesap açma instagram için atılacak ilk adım. Ancak sonrasında sizi popüler yapacak olan şey paylaşımlarınız olacaktır. Birçok paylaşım türü, filtre, içerik diğerlerinden daha fazla ilgi görür. Bu sayfalardan, içeriklerden ilham almak başlarda yükselmenize yardım edebilir. Fakat sınırı aşıp kopyalanan içerikler sizi uzun vadede geri atacaktır.

Peki siz Instagram kullanıyor musunuz? Sizin en sık düştüğünüz hatalar neler? instagram hesap açma yapanlar için tavsiyeleriniz neler? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Instagram IGTV Nasıl Kullanılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Instagram’da Grup Kurma Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Instagram Şifrenizi Yenilemek için Pratik İpuçları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İrem Mullaoğlu

İrem Mullaoğlu

Merhaba, ben İrem. Başkent Üniversitesi İletişim Tasarımı bölümünde öğrenciyim. Edebiyat ve dijital medya ile ilgileniyorum. Öğrenmeyi seven, araştırmacı yönümle Moblobi’de içerik üretiyorum. Köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı