Instagram IGTV Nasıl Kullanılır?

Instagram'ın video platformu IGTV nedir, nasıl kullanılır? IGTV hakkında bilmeniz gereken herşey ve pratik ipuçları, haberimizde...

Akıllı telefon kullanıcıları için vazgeçilmez sosyal medya platformları arasında Instagram ilk sıralarda yer alıyor. Sunulduğu ilk günden beri popülerliğini koruyan söz konusu platform, yenilikçi fikirleriyle de popülerliğini destekliyor. Instagram 2018 yılında sunduğu IGTV ile kullanıcılarına farklı bir deneyim yaşatmaya devam ediyor. IGTV nedir, nasıl kullanılır; ipuçları haberimizde…

IGTV nedir?

Son yıllarda video izleme platformlarının özellikle de YouTube’un önem kazandığı biliniyor. Artık televizyon karşısında geçirdiğimiz zamanın büyük bir kısmını akıllı telefonlarda video izleyerek geçiriyoruz.

IG TV için de Instagram’ın geliştirdiği YouTube benzeri video izleme platformu diyebiliriz. Geleneksel televizyon deneyimini mobile taşıyan ve kullanıcıların video izleme ihtiyacına cevap niteliğinde olan IGTV, birçok kullanıcı tarafından kullanılıyor.

Instagram’da herkes kendi IGTV kanalını oluşturabiliyor ve bunu takipçileriyle paylaşabiliyor. IGTV videolarını izlemek için Instagram profillerinde yer alan IGTV düğmesini kullanabilirsiniz. Söz konusu video izleme kanalıyla ilgili bilgiler elbette bunlarla sınırlı değil.

Instagram’ın video platformu IGTV için 3 pratik ipucu

1- Hem dikey hem yatay kullanılabilir

Mobil video izleme deneyiminde videoları yalnızca dikey veya yatay formatta izleme zorunluluğu birçok akıllı telefon kullanıcısı için problem yaratıyor. IG TV de sunulduğu ilk zamanlarda yalnızca dikey video izlemek için hizmet veriyordu. Ancak Instagram sonradan yapılan basın açıklamasıyla hem dikey hem de yatay video formatına geçileceğini duyurdu. Dikey video Instagram için oldukça yenilikçi bir fikir olsa da yatay şekilde video izlemeye alışanlar için zorlayıcı olabiliyordu.

2- IGTV, Netflix gibi değil

Aslında bir fotoğraf ve video izleme platformu olan Instagram, video konusunda sınırlı hizmet verebiliyordu. Kullanıcılar Story’de yalnızca 15 saniyeye kadar postta ise 1 dakikaya kadar video paylaşabiliyordu. IGTV ise elbette ki daha uzun video deneyimi sunuyor. Ancak IGTV, YouTube ve Netflix benzeri bir kanal değil. Daha çok YouTube’a benzemeye çalışan IG TV, Netflix’e benzemiyor. Yani IGTV’de sevdiğiniz şovlarla, dizi ve filmlerle karşılaşmayı beklememelisiniz.

3- IGTV bağımlılık yaratıyor

Kesintisiz video izleme deneyimi sunan bu kanal kullanıcılarda bağımlılık yaratıyor. IG TV uygulamasında kullanıcıların ilgisini çekebilecek 3 farklı kategori bulunuyor. Bunlar For You, Following ve Popüler kategorileri. For You kategorisiyle Instagram’ın sizin için seçtiği video koleksiyonuna ulaşabilir, Following ile takip ettiklerinizin videolarını izleyebilir ve Popüler kategorisiyle tüm trend videolara ulaşabilirsiniz.

IGTV kanalı nasıl oluşturulur?

IGTV’ye video yükleyebilmek için elbette ilk olarak kanalınızı oluşturmanız gerekir. Kanal oluşturmak için izlemeniz gereken adımlar şöyle:

  1. İlk olarak IGTV uygulamasında oturum açın.
  2. Sağ köşede yer alan ayarlara ve sonra da “kanal oluştur” seçeneğine tıklayın. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey kanalınıza video yüklemek.

IGTV’ye video nasıl yüklenir?

IGTV’ye video yüklemek için videolarla ilgili bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Yükleyeceğiniz videolar MP4 formatında olmalı, en az 1 dakika uzunluğunda olmalı, mobil cihazdan yapılan yüklemeler için en fazla 15 dakika ve web‘den yapılan yüklemeler için en fazla 60 dakika olmalıdır. IG TV kanalınıza video yüklemek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

  1. İlk olarak IGTV anasayfanızdan yeni kanalınıza gidin. IGTV’ye video yüklemek için sağ köşede yer alan + simgesini kullanın.
  2. Film rulonuzdan yüklemek üzere bir video seçin. Burada videonuz için başlık veya açıklama ekleyebilirsiniz.
  3. Videonuzla ilgili gerekli hazırlıkları tamamladıktan sonra videonuzu Instagram akışınızda paylaşabilirsiniz. Videonuz için kapak fotoğrafı yükleyebilir, videonuzun 1 dakikalık önizlemesini Instagram akışınızda paylaşabilirsiniz.

Peki siz Instagram IGTV kullanıyor musunuz? Sizin bildiğiniz kullanım ipuçları neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Instagram’da Takipçi Kaybettiren 6 Hata!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Instagram Hesabınız Kapatıldıysa Nasıl Kurtarabilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Instagram’da Yeni Hesap Açanlar İçin 6 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı