Yapay Zeka Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? - Moblobi.com
Yaşam

Yapay Zeka Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Yapay zeka mühendisliği ne iş yapar? Yapay zeka mühendisleri ne kadar maaş alıyorlar? İlginç detaylar, haberimizde...


Teknoloji yepyeni meslek dallarının ortaya çıkmasını sağladı. Geleceğin meslekleri olarak görülen bu meslekler arasında yapay zeka mühendisliği de yer alıyor. Peki yapay zeka mühendisliği nedir? Yapay zeka mühendisliği bölümü mezunları ne kadar maaş alıyorlar? İlginç detaylar,  haberimizde…

Yapay Zeka mühendisliği nedir?

Yapay zeka mühendisleri, yapay zeka algoritmalarını geliştiren kişilerdir. Yapay zeka mühendislerinin istatistik, matematik gibi alanlarda yetenekli olmaları gerekiyor. Ayrıca r, java, python gibi programlama dillerinde de uzmanlaşmış olmalılar.

Ülkemizde şuan bu bölüm Hacettepe, TOBB üniversitelerinde bulunuyor. Bu üniversiteler arasına İTÜ’de dahil oldu. Bölüm daha yeni olduğu için sektörde bu işi bilen kişilere ihtiyaç duyuluyor. Yani diplomanın yanı sıra kendinizi geliştirmiş olmanız, veri biliminde uzmanlaşmış olmanız gerekiyor. Eğer kendinizi bu alanda uzman olarak yetiştirirseniz; Amazon ve Microsoft gibi dünya devleriyle de çalışmanız çok olası.

Yapay zeka mühendisleri ne kadar kazanıyorlar?

Yapay zeka mühendislerinin maaşları sektöre göre değişiyor. Devlette çalışan mühendislerin maaşlarının diğer mühendis maaşları ile aynı olduğu biliniyor. Özel sektörde çalışan yapay zeka mühendislerinin aldıkları maaşlar ise değişiklik gösteriyor.

Yapay zeka mühendislerinin yıllık maaşı yurtdışında en az 300 bin dolar. Tecrübeli uzmanların yıllık maaşı ise 2 milyon doları buluyor. Dünyanın en önemli teknoloji şirketleri yapay zeka mühendisliği için yüksek maaşlardan dolayı şikayet ediyorlar.

Yapay zeka mühendisliği bölümünü dünyada hangi ülkeler destekliyor?

Dünya’da yaklaşık 300 bin yapay zeka araştırmacısı var. Bunlardan 200 bin tanesinin çalışmalarının sadece teknoloji alanında olmadığı, farklı endüstrilerde çalışmalar yaptıkları biliniyor. Ayrıca, geri kalan 100 bin kişi hala eğitimlerine devam ediyor.

A.B.D, Çin, Japonya ve İngiltere yapay zekanın öncüleri olarak kabul ediliyor. İsrail ve Kanada yapay zeka ile ilgili çeşitli çalışmalar yapan ülkeler arasında. Yapay zeka konusunda en iyi eğitim veren ülke Kanada; yapay zekanın aktif uygulamalarında ise Japonya’nın üstün olduğu biliniyor. Dünyada yapay zeka mühendislerinin sayısı 300 bin iken, uzman sayısının sadece 10 bin olduğu belirtiliyor. Ancak bu sektörün milyonlarca uzmana ihtiyacı var.

Peki siz yapay zeka ve geleceğin meslekleri arasında kabul edilen bu meslek konusunda ne düşünüyorsunuz? Yapay zeka mühendislerinin maaşları sizce de yüksek mi? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Uzmanların Yapay Zeka Endişeleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Kodlama Öğrenebileceğiniz 10 Mobil Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Gelecekte Karşılaşacağımız 5 İlginç Meslek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı