Facebook’un Az Bilinen 7 İlginç Özelliği!

Facebook dünyanın en çok kullanılan platformlarından olsa da; çok işe yarayacak bazı gizemli özellikleri hala herkes tarafından bilinmiyor. Facebook'un az bilinen 7 ilginç özelliği, haberimizde…

Sosyal medya platformlarının sayısı artıyor. Hemen hemen herkes bu platformlarda profil açarak dijital dünyada var olmaya çalışıyor. Sosyal medya platformlarında geçirdiğimiz zaman hayatımızın büyük bir kısmını kaplıyor olsa da; birçoğumuz bu platformların elbette bütün özelliklerine hakim durumda değil. Bunlardan biri de Facebook… Facebook ‘un az bilinen 7 ilginç özelliği, haberimizde…

Facebook ‘un az bilinen ilginç özellikleri

Sosyal medya hayatımızda büyük öneme sahip. Artık insanlarla iletişimimizin önemli bir kısmını bu platformlar aracılığıyla sağlıyoruz. Orada saatlerimizi geçiriyor; onları daha iyi kullanabilmek için çaba harcıyoruz. Artık internetin hayatımızdaki yerinin belirginleşmesiyle birlikte sosyal medya platformlarının özelliklerinin birçoğuna hakimiz. Ancak yine de bazen gelişmeleri takip etmekte zorlanabiliyor; bazı küçük ama çok işimize yarayacak detayları kaçırabiliyoruz. Özellikle de popüler platformlar sık sık güncelleniyor ve yeni özellikler ekleniyor. Bu platformlardan biri olan Facebook, günümüzde milyonlarca insan tarafından kullanılıyor olsa da bazı detaylar hala herkes tarafından bilinmiyor. İşte Facebook’un az bilinen ilginç 7 özelliği:

1- Facebook’a profil fotoğrafınızla giriş yapabilirsiniz

Sosyal medya platformlarının artışı elbette bizim de dijital ortamdaki hesaplarımızın sayısını artırdı. Hesaplarımızın sayısındaki artış ise çoğu zaman kullanıcı adı ve şifre gibi temel bilgilerin unutulmasına sebep olabiliyor. Ancak facebook giriş konusunda size farklı bir alternatif de sunuyor. Kullanıcı adı ve şifrenize ihtiyaç duymadan yalnızca kullandığınız facebook profil resmi ile giriş işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün. Ancak bu özelliği “Ayarlar”ınızda aktiflemeniz gerekir. Bunun için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Facebook hesabınızın “Hesap ayarları” bölümüne girin.
 • Hemen ardından “Güvenlik” kısmında yer alan “Güvenlik ve giriş” bölümüne tıklayın.
 • Buradan profil fotoğrafınızla giriş yapmak için gereken onaylamayı yapabilirsiniz.

2- Facebook profilinize başkasının gözünden bakabilirsiniz

Facebook profillerinin arkadaşları tarafından nasıl göründüğünü merak eden kullanıcılar, yalnızca birkaç tıklama ile profillerini başkasının gözünden görebilirler. Bunun için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Facebook sayfanızda üst kısımda yer alan “Ayarlar” a gidin.
 • Buradan sol tarafta yer alan “Zaman tüneli ve etiketleme ayarları” bölümüne girin.
 • Böylelikle profilinizi başkasının gözünden kolaylıkla görebilirsiniz.

Ayrıca Facebook’un yeni versiyonunu kullanıyorsanız; Anasayfa’daki Gönderi bölümünün üstündeki “Başkasının gözünden gör” butonunu da kullanabilirsiniz.

3- Facebook’da son görülme tarihininizden kurtulabilirsiniz

Facebook’da en son ne zaman aktif olduğunuzu başkalarının görmesini istemeyebilirsiniz. Bunun için net bir çözüm olmasa da Facebook’a bilgisayarınızdan giriş yaparak son görülme tarihinizden kurtulabilirsiniz. Telefonunuzdan Messenger uygulamasını silin ve Facebook’u kullanmaya bilgisayarınızdan devam edin. Böylelikle en son ne zaman aktif olduğunuzu başkaları göremeyecektir.

4- Facebook kullanıcısı olmadan Messenger’ı kullanabilirsiniz

Facebook Messenger uygulamasını kullanmak için Facebook kullanıcısı olmanıza gerek yok. Kullanıcı olmadan messenger giriş yapmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Telefonunuza Play Store üzerinden “Facebook Messenger” uygulamasını indirin.
 • Messenger uygulamasını açtığınızda karşınıza çıkacak seçeneklerden “Facebook kullanıcısı değilim.” seçeneğini seçin.
 • Böylece yalnızca cep telefonu numaranızı kullanarak Messenger deneyimini yaşamaya başlayabilirsiniz.

5- Arkadaşınıza özel bildirim sesi kısabilirsiniz

Sosyal medya platformlarından sık sık gelen bildirimler rahatsız edici olabiliyor. Ancak bunu engellemek için kullandığınız cihazın bildirim sesini kısmanıza gerek yok. Arkadaşlarınızdan gelen bildirimlerin sesini de kısabilirsiniz. Bunun için şu adımları izlemelisiniz:

 • Facebook profilizde bildirim almak istemediğiniz arkadaşınızın sohbet ekranını açın.
 • Açılan sohbet ekranının üst kısmında yer alan isme tıklayın
 • Ardından “bildirim” seçeneğine tıklayın. Bu seçenek aracılığıyla arkadaşınızdan ne kadar süre bildirim almak istemediğinize karar verebilirsiniz.

6- Arkadaş listenizi gizleyebilirsiniz

Sosyal medya platformlarının birçoğunda hesabı gizleme veya herkese açma gibi seçenekler bulunur. Facebook’da arkadaş listenizin başkaları tarafından görünmesini istemiyorsanız bunu engelleyebilirsiniz. Bunun için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Sol kısımda yer alan “Gizlilik” seçeneğine tıklayın.
 • Ardından “Paylaştıklarımı kimler görebilir?” seçeneği ile arkadaş listenizi gizleyin.

7- Arkadaşlık isteği gönderdiğiniz kişileri görün

Sosyal medya platformlarında saatlerimizi geçiriyoruz, arkadaşlarımızla iletişim kuruyoruz ve bazen bu platformlarda ne yaptığımızı unutabiliyoruz. Facebook arkadaşlık isteği gönderdiğiniz kişileri unutmuş olabilirsiniz. Kimlere arkadaşlık isteği gönderdiğinizi görmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • “Arkadaşlık istekleri” butonunu kullanın.
 • Karşınıza çıkan seçeneklerden “Arkadaşları bul” seçeneğini seçin.
 • Daha sonra “Gönderilen istekleri gör” seçeneği ile kimlere arkadaşlık isteği gönderdiğinizi görün.

Siz Facebook’u kullanıyor musunuz? Sizin bildiğiniz ilginç özellikler neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • Facebook Hesabınızdan Nasıl Para Kazanabilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Kilitlenen Facebook Hesabını Açmak için 4 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Facebook’un Arkadaşlık Uygulaması: Facebook Dating!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı