Koku Alan Bilgisayarlar Geliyor!

Bilgisayarımız yeni bir yetenek kazanmaya hazırlanıyor. Geliştirilen yeni bir algoritma sayesinde; bilgisayarlar koku alabilecek. Haberimizde…

Günümüzde bilgisayarlar çok daha işlevsel hale geldi. Bir oda büyüklüğündeki cihazlarla başlayan bilgisayar serüveni cebimize sığacak boyutlara kadar ilerledi. Bu gelişme süreci ise hız kesmeden devam ediyor diyebiliriz. Şimdi ise bilgisayarımız yeni bir yetenek kazanmaya hazırlanıyor. Geliştirilen yeni bir algoritma sayesinde; bilgisayarlar koku alabilecek. Haberimizde…

Bilgisayar nasıl koku alabilecek?

Teknolojiye yön veren temel etkenlerden biri insan kabiliyetleri diyebiliriz. İnsan anatomisinden yola çıkılarak birçok teknolojik cihaz geliştirildi. Yapay zekalı robotlar ve insan gibi konuşabilen sanal asistanlar bu çalışmaların en açık örneklerinden. Hatta robotlara dokunma yani hissetme yeteneği kazandırılmıştı. Yine robotlara duygu yani acı, öfke ve mutluluk gibi kavramların öğretilmesi de güncel çalışmalar arasında. Ayrıca bilim dünyasının doğadan ilham alarak birçok ihtiyaca çözüm getirdiğinin altını çizelim.

Dünyanın en büyük mikroişlemci üreticisi Intel, bilgisayarlara koku alma kabiliyeti kazandıracak bir algoritma geliştirdi. Bu algoritma insan beyninin kokuları almak için ürettiği beyin sinyallerini belirleyip taklit ediyor. Bu algoritma kısaca insan beyninin işlevini bir bilgisayar çipine kopyalıyor. Bu tarz beyin işlevlerini esas alan yazılım çalışmalarına nöromorfik programlama denildiğini hemen belirtelim. Bu yöntem bilgisayarlı sistemlerin biyolojik beyin gibi çalışabilmesi için alt yapı sağlıyor.

Kokuları algılayan bilgisayarlar neler yapabilecek?

Intel bu çalışmayı Cornell Üniversitesi ile birlikte yürüttü. Çalışmanın başlangıcında memelilerin koku alma yetenekleri incelendi. Bunun amacı farklı kokuları ayırt edebilen matematiksel bir modelin çıkarılmasıydı. Araştırmaların sonucunda memelilerde bulunan 450 farklı koku reseptörü keşfedildi. Bu reseptörler sayesinde koku molekülleri beyne aktif bir şekilde iletiliyor. Yani bu moleküllerinin beyinde oluşturduğu elektriksel titreşimler sayesinde koku hissi oluşuyor diyebiliriz. Elde edilen bilgiler sayesinde hassas bir koku alma mekanizması geliştirilmiş oldu. Geliştirilen bu model Intel’in Loihi adını verdiği nöromorfik çipine yüklendi.

Bu özelliğe sahip olan yeni bilgisayarlar ile birlikte hayatımız kolaylaşmaya devam edecek. Örneğin nefesimizde bulunan koku molekülleri sayesinde bazı hastalıklar tespit edilebilir. Ya da bu bilgisayarlar daha önce hiç keşfedilmemiş parfüm kokuları oluşturabilir. Fakat Intel bu sistemin henüz geliştirme aşamasında olduğunu duyurdu. İyileştirme çalışmalarının devam ettiğini hemen belirtelim.

Peki siz bilgisayar ve robotlara insani özelliklerin kazandırılması konusunda ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Acıyı Hissedebilen Çocuk Robot Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sanal Gerçeklik Dünyasına Koku Duyusu Eklendi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Çok Güçlü Yapay Kaslar Geliyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatmanur Gömbeci

Fatmanur Gömbeci

Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanıyor ve gönüllü eğitmenlik yaparak bu inancımı sürdürüyorum. İçerik yazarlığı ise benim için bir hobi haline gelmiş durumda. Aynı zamanda teknolojiyi yakından takip ediyorum. Güncel kalmanın motivasyonumu arttırıyor ve dijitalleşen dünya beni heyecanlandırıyor. Bu heyecana ortak olmak isteyen okurlarımı köşeme bekliyor olacağım. https://moblobi.com/author/fatmanur-gombeci/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı