Robotlar İnsanların Ölüm Kararını Verebilir!

Uzmanlara göre yapay zekalı ölümcül silahlar ve robotlar, bir insanın ölüm kararını verebilir. İşte detaylar…

Savunma sanayi son yıllarda büyüme gösteren sektörlerin başında geliyor. Elektronik, haberleşme ve yapay zeka gibi alanlarda yaşanan gelişmeler ile birlikte savunma sanayisinde büyük atılımlar yaşandı. Askeri güç anlayışını değiştiren birçok ölümcül silah, insansız hava aracı ve radar geliştirildi. Devletlerin savaş stratejilerine yeni bir boyut kazandıran bu teknolojik cihazlar kullanılmaya başlandı. Bunun üzerine bazı askeri uzmanlar endişelerini dile getirdi. Uzmanlara göre yapay zekalı ölümcül silahlar ve robotlar, bir insanın ölüm kararını verebilir. İşte detaylar…

Savunma sanayi robotlardan ve yapay zekadan nasıl yararlanıyor?

Bilindiği üzere yapay zekanın karar verme mekanizması her geçen gün gelişiyor. Trend teknolojiler arasında yer alan savunma teknolojileri ise yapay zekanın tercih edildiği alanlardan biri. Öyle ki devletler artık savaş stratejilerini bu teknolojilere göre şekillendiriyor. Hatta askeri güçlerini zamanın koşullarına göre değil gelecekte yaşanacak savaşların nasıl olacağını öngörerek belirlemeye başladı diyebiliriz. Yani ordular da dijitalleşme sürecinin bir parçası haline geliyor.

New American Security yöneticisi Paul Scharre “Savaş alanında en önemli karar kimin yaşayacağı ya da öleceğidir.Bu konuda makinelerin karar verebileceği bir dünyaya gidiyoruz” demişti. Bu öngörü bazı askeri uzmanları endişelendirmeye yetmişti. Çünkü askeri alanda yaşanan gelişmeler insanlığın kaderini değiştirebilecek güce sahip. Buna ateşli silahların icadından atom bombasının kullanılmasına kadar yaşanan bütün süreçleri örnek verebiliriz. Günümüzde ise üzerinde çalışılmaya devam edilen yapay zekalı ölümcül silahlar söz konusu. Bu silahların bir insanın ölüm kararını verebilecek yetkinliğe sahip olacağı öngörülüyor. Fakat A.B.D. Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı’na göre görüntü tanıma teknolojisi henüz bu düzeye gelmedi. Ajans yapay zekanın kısıtlı özelliklerinin de farkında olduklarını belirtti.

Yapay zeka ve robotlar, savaşlarda ölüm kararı verebilir mi?

Günümüzde kullanılan savaş teknolojilerinin bir çoğu insanı hedef almıyor. Radarları, mühimmat depolarını otomatik olarak tespit ederek hedef aldığını hemen belirtelim. Fakat gelecekte kendi kararlarını veren ölümcül silahların yaygın olarak kullanılacağı tahmin ediliyor. Özellikle Rusya, ABD ve Çin gibi ülkeler yapay zeka temeline dayanan askeri stratejilere büyük önem gösteriyor. Ülkemizde de savunma sanayi ve savunma teknolojilerine yönelik çalışmalar artmış durumda. Son yıllarda en hızlı büyüyen sektör olarak gösterildiğini hemen belirtelim.

Görünen o ki yapay zeka bir gün ölüm kararı verebilir. Burada önemli olan devletlerin göstereceği yaklaşım olacak. İnsan haklarını ihlal etmeyecek etik kullanım şartlarının oluşturulması kritik önem taşıyacak.

Peki siz savunma sanayisinde robotlar ve yapay zekanın kullanılması konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce bu robotlar ilerde insanların ölüm kararını verebilir mi? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Yapay Zeka Hakkında Merak Edilen 5 Soru!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zekanın Geliştirdiği İlk İlaç İnsanlarda Test Edilecek!“haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zeka Dünya’ya Yaklaşan 11 Göktaşı Tespit Etti!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatmanur Gömbeci

Fatmanur Gömbeci

Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanıyor ve gönüllü eğitmenlik yaparak bu inancımı sürdürüyorum. İçerik yazarlığı ise benim için bir hobi haline gelmiş durumda. Aynı zamanda teknolojiyi yakından takip ediyorum. Güncel kalmanın motivasyonumu arttırıyor ve dijitalleşen dünya beni heyecanlandırıyor. Bu heyecana ortak olmak isteyen okurlarımı köşeme bekliyor olacağım. https://moblobi.com/author/fatmanur-gombeci/


İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı