Yapay Zeka Hakkında Merak Edilen 5 Soru!

Yapay zeka nedir? Dünyayı ele geçirip, insanlığı yok edebilir mi? Haberimizde...

Yapay zeka teknolojileri hepimizi şaşırtmayı başarıyor. Her geçen gün farklı bir gelişme ile karşımıza çıkıyorlar. Onlar insanlar hakkındaki pek çok şeyi biliyorlar. Fakat bizler onlarla alakalı henüz çok az şey biliyoruz. Peki yapay zeka nedir? Neler yapabilir? Dünyayı ele geçirebilecekleri doğru mu? İşte yapayzeka hakkında en çok merak edilen o ilginç sorular ve yanıtları…

Yapay zeka hakkında merak edilen 5 ilginç şey!

  • Yapay zeka nedir? (Artificial intelligence nedir)

Son dönemin popüler konularından biri de artificial intelligence nedir yani yapay zeka nedir konusu… Hatta belki de bu konuyla alakalı en çok sorulan sorulardan biri. Yapayzeka insan zekasını taklit ederek, kendisine verilen görevleri tamamlamaya çalışan sistemlere deniyor. Bu teknoloji, insana özgü yeteneklerin makinelere kazandırılmasını amaçlıyor.

  • Bizi ne kadar tanıyorlar?

Yapay zeka ile hayatımızın pek çok anında karşılaşıyoruz. Özellikle internet üzerinden yaptığımız alışverişlerde paylaştığımız bilgilerin neredeyse hepsi yapay zekalı veri tabanlarında biriktiriliyor. Sonrasınde size uygun olan ya da sevebileceğiniz reklamlar karşınıza çıkarılıyor. Örneğin alışveriş sitelerinde dolaştıktan sonra başka bir sayfayı açtığınızda reklamlarda baktığınız eşyalar çıkarılıyor. Yani yapayzeka sizin aradığınız ya da merak ettiğiniz şeyleri karşınıza çıkarabilecek kadar sizi tanıyor.

  • İnsanlığı yok edebilecekler mi?

Uzmanlara göre önümüzdeki beş yıl içerisinde robotlar insanlarla tartışabilecek konuma gelecek. Hatta  insanlığı yok edebilecek konuma gelebileceği de bazı fütüristler yani gelecek bilimciler tarafından söyleniyor. Bu teknolojilerin sahte ses kayıtları, video üretimi gibi tehditler oluşturabileceği de iddia ediliyor.

  • Dünyayı ele geçirebilirler mi?

Bazı bilim insanları robotların insanlığının sonunu getirebileceğine inanıyorlar. Böyle bir şey ancak filmlerde olur diye düşünebilirsiniz. Fakat bu teknolojinin gelişmesi ile robotlar daha şimdiden insanların yaptığı pek çok şeyi yapabilir hale geldiler. Ters takla atabilen, hastalıkları tespit eden pek çok robot var. Bu durum sevindirse de aynı zamanda gelecek için insanları korkutuyor.

  • Yapay zeka ile nerelerde karşılaşabiliriz?

E-spor, bilgisayar ve diğer konsol oyunlarında karşımıza çıkan ‘bot’ isimli oyuncular aslında bu yapay zeka teknolojisinin bir ürünü. Aynı zamanda sohbet botları, telesekreter gibi sesli yanıt sistemleri de onlardan biri.

Sanal asistanlar, gerek Siri gerek Now  gibi kişisel asistan uygulamalarında da onlara rastlıyoruz. Ayrıca çevremizde gördüğümüz pek çok eşyanın yakın gelecekte akıllı sıfatına sahip olmasıyla birlikte onlarla daha çok karşılacağımız tahmin ediliyor.

Peki size göre yapayzeka nedir? Bu teknoloji gelecekte neler yapabilecek? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Robotların Hissetmesini Sağlayan Yapay Cilt Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sosyal İletişim Robotu Yalnızlar için Çözüm Olacak!” haberimizi okumak için buraya tıklayın
  • Robotlar İnsanlarla İlişki Yaşamaya Başladı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Sude Nur Kargılı

Sude Nur Kargılı

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık öğrencisiyim. Yazı yazmayı ve yönde ilerlemeyi çok istiyorum. Yazılarımı burada paylaşmaktan çok mutluyum. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/sudenur-kargili


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı