Arama Kurtarmada Duvar Arkası Radar Kullanılacak!

DAR adı verilen radar sistemi hayat kurtarma amaçlı kullanılacak...

Geçtiğimiz günlerde Elazığ’da yaşadığımız hazin depremde arama kurtarma ekipleri tarafından enkaz mahallerinde kullanılan teknolojilerden dikkatimizi çekti. Bu teknolojilerden bazıları da sözkonusu ekiplerinin donandıkları gelişmiş ses dinleme ve lazer destekli sistemlere sahip olan arama kurtarma cihazları…. Bu cihazlar sayesinde tarama bölgesine etkin ve hızlı müdahale edebiliyor. Bunların gelişmiş bir çeşidi de dış ortamla fiziksel teması olmayan yaralılara ulaşılmasını sağlayan ve STM ürünü olan DAR yani Duvar Arkası Radar. Peki DAR nedir? Nasıl ve ne amaçla kullanılıyor? İşte detaylar…

STM DAR (Duvar Arkası Radar) nasıl hayat kurtarıyor?

STM DAR, engel arkasında hedef tespiti yapabilen ileri düzey bir radar sistemi. DAR adı verilen bu radar teknolojisi; tuğla, beton, ahşap ve alçıpan gibi çeşitli yüzeylerde performans gösterebilme özelliğine sahip.

Bu teknoloji, mevcut ekranında hedefleri iki boyutlu bir şekilde yani mesafe ve yanal olarak göstererek; operatöre görsel bilgi de sunabiliyor. DAR özellikle de hızlı reaksiyon alınması gereken durumlarda, zaman kaybının önüne geçerek, kurtarma ekiplerine büyük kolaylık sağlıyor.

Güvenlik birimleri görev aldığı terörle mücadele, rehine kurtarma ve meskun mahal operasyonlarında; itfaiye ve kurtarma birimleri yangın, duman ve gaz kaçağı gibi acil durumlarda afetzedelerin tespiti için de bu sistemin sıklıkla kullanılması öngörülüyor.

Peki DAR teknolojisinin nasıl hayat kurtaracak? Bu radar sistemi hangi ilginç özelliklere sahip? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Mert Emirhan Pamuk

Mert Emirhan Pamuk

Çarkta sıradan bir diş değil de yeni çark oluşturmaya çalışan, Türk Savunma Sanayi ve Dünya Savaş Tarihi meraklısı bir İşletme Fakülteli.5 yılı aşkın süredir takip ettiğim savunma sanayi ve yeni teknolojilerdeki gelişmeleri Moblobi.com'daki köşemde sizlere aktarmaya çalışacağım. Takipte kalın! Moblobi: https://moblobi.com/author/emirhan-pamuk/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı