Sanal Gerçeklik Dünyasına Koku Duyusu Eklendi! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Sanal Gerçeklik Dünyasına Koku Duyusu Eklendi!


Dijital dünyanın hayatımızdaki yeri o büyüdü ki; ne vakit teknolojidalgasına kapılıp sürüklenir olduk hatırlayamıyoruz. Her ne kadar teknolojinin bu gidişatını eleştirsek de bizleri cezbediyor olduğu da elbette inkar edilemez bir gerçek. Teknolojinin en merak uyandıran konularından biri de sanal gerçeklik yani VRdünyası. Bu dünya bizi sanal ve gerçek dünyayı birleştirerek büyülerken; şimdi de bunlar arasına bir de koku ekleniyor. Bu deneyimi yaşayanlar artık sanal dünyadan kokular da almaya başlayacaklar. Nasıl mı? İşte detaylar…

Sanal gerçeklik deneyiminde koku duyusu nasıl oluşacak?

Sanal gerçeklikaslında ortamları simüle edip bize ortaya çıkan gerçekliği bire bir yansıtmayı amaçlar. VR deneyimlerinin yarattığı bu duygu şimdi biraz daha gerçeğe yakın olacak. Çünkü bir duyu daha eklenecek. O da koku duyusu.

Feelreal adlı firma bir VRyani sanal gerçeklik maskesi piyasaya sürdü. Bu gözlükte bazı koku reseptörleri bulunuyor. Bu sayede sanal gerçeklik deneyimini daha gerçekçi hale getirmeyi amaçlıyor. Böylece VR ortamlarının etkisini katlayarak; özellikle film ve oyun meraklıları için daha gerçekçi bir deneyim sağlayacağı düşünülüyor.

Bildiğiniz üzere, çevremizi tanıyabilmemiz için öncelikle dış uyaranların beynin ilgili bölgelerince algılanması gerekiyor. Koku duyusu için de geçerli olan bu durum sayesinde; bir trilyona yakın kokuyu ayırt edebiliyoruz. Ancak doğuştan gelen koku farkındalığımız karmaşık olduğundan, insan dili bu kadar sayıda kokuyu tanımlayabilecek bir kelime dağarcığına sahip değil. Böylesi kompleks bir yapılaşmaya sahip koku duyusunu dijital ortama taşımak büyük bir başarı olarak görülüyor.

Koku duyusu veren sanal gerçeklik maskesi neler yapabiliyor?

Sanal gerçekliği koku ile birleştiren ise Feelreal’in ürettiği Multi-Sensory VR Mask adlı sanal gerçeklik maskesi olacak. Bu maske değiştirilebilir bir koku kartuşuna sahip. Bu kartuş, dokuz aroma kapsülü tutabilen ve kullanabilen bir koku jeneratörünü içeriyor.

Multi-Sensory VR Mask adı verilen bu VR maskesi kullanıcıları için pek çok farklı koku sunuluyor. Sanal gerçeklik ilefilm izleme, oyun oynama veya aromaterapi deneyimleri için 255 farklı koku arasından seçim yapılabiliyor. Aroma koku koleksiyonları arasında ise lavanta, nane, hatta yanmış lastik kokusu ve barut kokusu dahi bulunuyor.

Peki bu sanal gerçeklik gözlüğünün koku duyusunun yanısıra hangi ilginç özelliğe sahip? Koku ile birlikte hangi duyusal efektleri de verebiliyor? Bu maske nasıl kullanılıyor? Kimler kullanabilir? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı