Yapay Zeka Gerçekte Olmayan İnsanlar Yarattı!

Bir moda şovu için, yapay zeka tarafından gerçekte olmayan insanlar yaratıldı. Haberimizde…

Yapay zekanın gelişimi son yıllarda hız kazanmıştı. Yapay zeka uygulamalarının günümüzde birçok alanda kullanıldığını görebilirsiniz. Sağlık, savunma sanayi gibi sektörlerde yapay zekanın farklı farklı örnekleri mevcut. Son olarak moda sektöründe oldukça ses getirecek bir yapay zeka geliştirildi. Bu moda şovu için, yapay zeka tarafından gerçekte olmayan insanlar yaratıldı. Haberimizde…

Yapay zeka tarafından gerçekten olmayan insanlar nasıl yaratıldı?

Japonya’da Kyoto Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren DataGrid isimli teknoloji şirketi özel bir derin öğrenme algoritması kullanarak yüksek çözünürlüğe sahip ve daha önce hiç var olmamış insan görselleri üretmeyi başardı. Ortaya çıkan insan modellerine ait saç, vücut ve kıyafet gibi bütün ayırt edici özellikler yapay zeka tarafından oluşturuldu. Bu insan görüntüleri bugüne kadar dijital olarak üretilmiş en gerçekçi ve yaratıcı model olma özelliğini taşıyor.

Kullanılan algoritma GAN yani Üretken Çekişmeli Ağ yönteminin bir örneği olarak DataGrid tarafından özel olarak geliştirildi. GAN yöntemi genelde var olan bir nesne ya da canlının taklidini oluşturmak için kullanılıyor. Geliştirilen bu yeni algoritma var olmayan bir şeyi sıfırdan oluşturma yeteneği ile GAN yönteminden bir adım öne geçiyor diyebiliriz. GAN yöntemi ile daha önce insan portreleri geliştirilmişti. Fakat ortaya çıkan portrelerdeki asimetrik detaylar, tutarsız renk tonları gibi hatalardan dolayı tam bir başarı elde edilememişti. Üstelik sadece insan yüzü üzerine odaklanan bu yöntem insan vücudu oluşturmak konusunda da yetersiz kalmıştı.

Yaratılan sanal insanlar ile neler yapabiliyor?

Bu yeni geliştirilen algoritma ile üretilen modellerde tüm vücut görüntüsü elde edilebiliyor. Üstelik modellerin duruşları üzerinde değişiklikler yapmak mümkün. Oluşturulan modellerin duruşları değiştirilip; istenilen pozları vermesi sağlanabiliyor. Model üzerinde değişim yapmak sadece duruş ile sınırlı değil. Modelin kıyafeti, yüz ifadesi gibi birçok özelliği de değiştirilebiliyor.

İlk olarak moda sektöründe kullanılması hedeflenen bu yapay zeka moda sektörüne yeni bir soluk olacak diyebiliriz. Hatta alışılagelmiş bütün düzeni değiştirebilir. Çünkü bireysel tasarımcılar ve markalar yapay zeka tarafından üretilen modelleri kullanarak tasarımlarının her aşamasını insan bedeni üzerinde hızlı ve esnek bir şekilde deneme fırsatı elde etmiş olacak. Üstelik çekimlerin gerçek mankenler ile stüdyoda yapılması yerine yapay zekanın ürettiği bu modeller ile dijital olarak yapılması söz konusu.

Görüldüğü üzere yapay zekanın kullanım alanları genişlemeye devam ediyor. Bu da yapay zekaya yapılan yatırım oranında ciddi bir büyüme yaşandığına işaret ediyor diyebiliriz. Yapay zekaya 2019 yılında yaklaşık 35 milyar dolar harcandığını hemen belirtelim. 2020 yılı için çok daha büyük yatırımlar yapılacağı öngörülüyor.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Yapay Zeka İlk Konserini Verdi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Robotlar İnsanların Ölüm Kararını Verebilir!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zekanın Geliştirdiği İlk İlaç İnsanlarda Test Edilecek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatmanur Gömbeci

Fatmanur Gömbeci

Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanıyor ve gönüllü eğitmenlik yaparak bu inancımı sürdürüyorum. İçerik yazarlığı ise benim için bir hobi haline gelmiş durumda. Aynı zamanda teknolojiyi yakından takip ediyorum. Güncel kalmanın motivasyonumu arttırıyor ve dijitalleşen dünya beni heyecanlandırıyor. Bu heyecana ortak olmak isteyen okurlarımı köşeme bekliyor olacağım. https://moblobi.com/author/fatmanur-gombeci/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı