Sosyal Medyada Başarılı Olmak için 5 İpucu!

Sosyal medya hesabı yönetimi nasıl yapılmalı? Sosyal medya araçları nasıl doğru kullanılır? Sosyal medyada başarılı olmanızı sağlayacak 5 ipucu, haberimizde...

Kişisel hesabınızın veya markanıza ait işletme hesabınızın daha büyük kitlelere ulaşabilmesi için etkili bir sosyal medya yöntemi yapmanız gerekiyor. Fakat çoğu sosyal medya kullanıcısı sosyal medya araçlarını kullanırken bazı yanlışlara düşebiliyor. Peki sosyal medya hesabı yönetimi nasıl yapılmalı? Sosyal medya araçları nasıl doğru kullanılır? Sosyal medyada başarılı olmanızı sağlayacak 5 ipucu, haberimizde…

Sosyal medya yönetimi için dikkat etmeniz gerekenler:

1- Doğru sosyal medya platformunda yer alın:

Günümüzde kullanıcılar ”popüler olan her platformda olmalıyım” yanlışına düşebiliyorlar. Halbuki bulunduğunuz sosyal medya kanalını iyi seçmezseniz, hedef kitlenize ulaşmanız çok zor olabilir. Mesela eğer hedef kitleniz gençlerse, Instagram onlara ulaşmanız için iyi bir kanal olabilir. Fakat kullandığınız sosyal medya platformunun sizin içeriklerinize uygun araçlara da sahip olması da gerekebilir.

Örneğin Instagram geçtiğimiz günlerde “bana dm at” özelliğini kullanıcılarına sundu. Bu özellik pek çok kullanıcıya göre anlamsız bulunsa da Instagram’daki işletmelerin müşteri kazanması için oldukça faydalı görülüyor. Yani öncelikle içeriklerinizin ve hedef kitlenizin hangi sosyal medya platformuna daha yatkın olduğunuzu seçmelisiniz.

2- Rakiplerinizi ve başarılı sosyal medya hesabı olanları gözlemleyin:

Sosyal medya uygulamaları üzerinden kitlenize ulaşmakta geç kaldığınız düşünmemelisiniz. Belki rakipleriniz uzun bir zamandır sosyal medyada etkin olabilir. Sizin yapmanız gereken kaliteli içerik üreterek, öne çıkmak olmalı. Ve  bu süreçte rakiplerinizin geçmişiyle bugünkü çalışmalarını inceleyerek, analizler yapabilir; kendinize bir yol çizebilirsiniz. Bazen sıradan adımlar da sizi ne rakiplerinizin önüne geçirir ve kişisel başarınızı sağlamanıza katkıda bulunabilir.

3- Özgün ve kaliteli içerik üretin:

Sosyal medya yönetimi konusunda belki de en çok karşılaşılan hata kopya içerik oluyor. Kopya, anlamsız kelimelere içeriğinizde yer vermeniz kitlelere ulaşmanızı engelleyebilir. Kaliteli ve özgün içerik oluşturarak, kullanıcıların ilgisini çekebilirsiniz. Hatta eğer profesyonel bir destek almak isterseniz, bizden de içerik talep edebilirsiniz.

4- Nabız Tutun.

Hedefi onikiden vurmak, gündemin nabzını tutmak çok önemlidir. Takipçileriniz ne isterse onu vermelisiniz. Çünkü her paylaşımınız sizin ya da markanızın karakterini yansıtıyor. Reklamlar ürünleri bir hikaye üzerinden aktarmayı, müşteriyle bağ kurmayı amaçlar.

Bu nedenle size tavsiyemiz hangi sosyal medya platformunda olursanız olun hemen ana konuya girmektense bir hikaye yaratın. Bu konuda dünyaca geçerli olan 70 – 20 – 10 kuralı bulunmaktadır. %70 oranda gören hedef kitlenizin zaman kaybı yaşamaması, %20 sizden yeni fikirlere esinlenmesi ve %10 sizi veya firmanızı direkt olarak tanımalı.

5- Hashtag Kullanımı

Hashtag kullanımı daha fazla insanla etkileşim halinde olmanızı sağlar. Takipçi sayınızı arttırmanızda da çok büyük değişimler yaratabilir. Fakat sosyal medya yönetim esnasında her popüler olan hashtagi kullanmanız yanlış bir strateji olacaktır. Çünkü sosyal medya uygulamalarının algoritmaları bunu algılayıp, sizi cezalandırabilir. Son olarak aktif kalma sürenizi arttırmanız, gelen yorumlara ve mesajlara geri dönüşleri arttırmanız çok önemlidir.

Peki sizin sosyal medya yönetimi için uyguladığınız stratejiler neler? Kitlelere ulaşabilmek için en çok hangi sosyal medya uygulamasını kullanıyorsunuz? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • İşletmeler İçin Facebook Business Sayfası Nasıl Açılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Instagram Takipçilerinizi Arttırmak İçin Kullanabileceğiniz 3 Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Instagram’dan Para Kazanma Yolları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Sude Nur Kargılı

Sude Nur Kargılı

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık öğrencisiyim. Yazı yazmayı ve yönde ilerlemeyi çok istiyorum. Yazılarımı burada paylaşmaktan çok mutluyum. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/sudenur-kargili


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı