Ölünce Sosyal Medya Hesabınız Ne Olacak?

Öldükten sonra sosyal medya hesabınızın akıbeti ne olacak?

Sosyal medyada kişisel olarak birçok hesap açıyoruz. Gezdiğimiz yerleri, sevdiklerimizi paylaşıyoruz; iyisiyle kötüsüyle bir sürü anı biriktiriyoruz. Aslında hesaplarımızdan yaptığımız her bir paylaşım, bu dünyadan göçüp gittiğimizde sevdiklerimize bırakacağımız anıları oluşturuyor. Peki öldüğümüzde sosyal medya hesabımız ne olacak?

Sosyal medya platformları bu üzücü durum ile karşılaşma ihtimaline karşılık önceden hazırlık yapabilmemiz için; bazı özelliklere platformlarında yer vermiş. İşte detaylar…

Ölünce Sosyal Medya hesabınıza ne olacak?

Sosyal medya platformları, kullanıcıları vefat ettiğinde hesaplarını kapatıyor veya yöneticiliğini bir yakınına bırakıyor. Pek çok platform ise bu tercihi kişiye bırakarak, daha ölmeden önceden hesabına ne olacağını seçebilme imkanı sunuyor. Kullanıcılar ölmeden önce sosyal medya hesabı varislerini seçebiliyorlar. Hatta bazı platformlarda anıtlaştırma bile yapılıyor. Fakat bunlar her sosyal  medya platformunda aynı değil. Peki sosyal medya platformları vefat karşısında nasıl bir çalışma yapıyorlar? Tek tek inceleyelim:

  • YouTube

Gmail hesabınızı kullanarak giriş yaptığınız YouTube, vefat sonrası için hesap ile ilgili akıbetleri Google sayesinde gerçekleştiriyor. Google, kullanıcının Gmail hesabına bakarak hareketlerini kontrol ediyor. Bu sayede kullanıcının hesabını aktif olarak kullanıp kullanmadığını tespit ediyor. Google bu hesabın kullanılmadığını düşünüyorsa emin olmak amaçlı bir e-posta gönderiyor.

Vefat konusuyla ilgili başka bir seçenek ise vefat eden kişinin birinci derece akrabalarının ölüm belgesini Google şirketine iletebilmesi.  Bu sayede yakınlar, ölen kişinin hesabını kapatma ve verilerini almak için para talep etme işlemleri yapabiliyor.

  • Instagram

Instagram’da anıtlaştırma ve hesabı kapatma özelliği bulunuyor. Vefat sonrası ailenizden biri ölüm belgesi ya da öldüğünüze dair bir belge niteliğinde varis kağıdı, gazete kupürü gibi belgeleri Instagram uygulamasına ileterek anıtlaştırma ve hesabı kapatma işlemini yapabiliyor.

Yakınların anıtlaştırma için form doldurmaları gerekiyor. Instagram sonrasında gerekli incelemeleri yapıp, hesabı anıtlaştırma işlemini tamamlıyor.

  • WhatsApp

Yakınlar vefat etmiş birinin WhatsApp hesabını kapatabilirler. WhatsApp uygulamasındaki hesap ayarlarından, hesap silme işlemini gerçekleştirebilirler. Böylece yapılan tüm Whatsapp işlemleri son bulacaktır.

Peki Facebook’ta hesap varisinizi nasıl seçebilirsiniz?  Facebook anıtlaştırma özelliği nedir? Twitter ölen kişinin hesabına ne yapıyor? Öldükten sonra hesaplarınıza ne olacağını belirleyebilir misiniz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Göksu Yıldız

Göksu Yıldız

Üsküdar Üniversitesi Reklam Tasarımı ve İletişimi bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Gezmeyi, farklı kültürleri ve yaşamları görmeyi, insanlarla tanışmayı farklı hayatlara dokunmayı seven birisiyim. Hızla değişen ve gelişen dünyamızda olan yenilikleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com’ daki köşeme bekliyorum. Beni takip etmek isterseniz: https://moblobi.com/author/goksu-yildiz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı