En İyi 5 Artırılmış Gerçeklik Uygulaması!

Artırılmış gerçeklik uygulamaları neler? AR teknolojisi ile neler yapılabilir? İlginç şeyler yapabileceğiniz 5 artırılmış gerçeklik uygulaması, haberimizde...

Artırılmış gerçeklik kısacası AR, günlük hayatta kullandığımız en yeni teknolojilerden biri. Sanal nesneleri çok boyutlu bir şekilde görebilmemizi sağlayan bu teknolojiyle mobil uygulamaların pek çoğunda karşılaşır olduk. Peki artırılmış gerçeklik uygulamaları neler? AR teknolojisini ile neler yapabilirsiniz? 5 ilginç artırılmış gerçeklik uygulaması, haberimizde…

En iyi artırılmış gerçeklik uygulamaları hangileri?

Artırılmış gerçeklik teknolojisini hayatlarımıza dahil etmekte pek çoğumuz hiç zorlanmadık. Hatta markalar bu teknolojiden faydalanarak ürünlerinin daha çok kişiye ulaşmasını sağladılar. Bunun en yakın örneklerinden biri ise Maybelline. Ünlü kozmetik firmasının Youtube üzerinden yayınladığı videoda AR teknolojisi kullanıldı. Virtual Try On projesi ile izleyiciler ön kameralarını açarak rujların yüzlerinde nasıl durduğunu denediler. Bu durum hem insanların hoşuna gitti hem de ürünleri bir mağazaya gitmeden denemek dijital dünyaya bir adım daha yaklaştırdı. Nesneleri deneyimleyebileceğimiz pek çok artırılmış gerçeklik uygulamaları var. İşte en popüler 5 artırılmış gerçeklik uygulamasının listesi:

1- Houzz

Houzz uygulamasında pek çok mobilya ve ev eşyası yer alıyor. Buradaki ev eşyalarını kendi evinizde istediğiniz yere yerleştirebiliyorsunuz. Böylece kullanıcılar hangi mobilyanın evine uygun olacağını belirleyip, buna göre alışveriş yapabiliyorlar. Aynı zamanda uygulamada fikir oluşturması için dekore edilmiş evlere ait görüntüler de bulunuyor.  App Store ve Play Store’da yer alan uygulama 4,7 puan almış. Uygulama şuan için 10.000.000 den fazla kullanıcıya ulaşmış.

2- YouCam Makeup

Makyaj ve güzellik uygulaması olan YouCam Makeup sayesinde, kozmetik ürünlerini mağazaya gitmeye gerek kalmadan yüzünüzde deneyebiliyorsunuz. Örneğin saç renginizi değiştirmeyi düşünüyorsanız fakat karar veremediyseniz uygulama üzerinde size en uygun tonu bulabilirsiniz. Teknoloji estetiği olarak ifade edilse de çene ve burnunuzda küçük dokunuşlar yapabilirsiniz. 4.6 puan alan uygulama Android ve IOS işletim sistemine sahip cihazlara da uyumlu.

3- Google Lens

Google Lens uygulamasında bilmediğiniz bir dildeki yazının fotoğrafını çekerek; kendi dilinizdeki tercümesini öğrenebilirsiniz. Hatta bitki, hayvan, obje ne ise onu kameraya göstererek ne olduğunu öğrenebilir ve hakkındaki bilgilere de ulaşabilirsiniz. 4,6 yıldız alan uygulamanın indirilme sayısı 100.000.000’u geçti.

4- Instagram

Bilmeyenler listede olmasına şaşırabilirler; ancak Instagram‘da AR teknolojisini çok iyi kullanabilen uygulamalar arasında. Instagram uygulamasında kamera kısmına gittiğinizde yüzlerce AR filtresini deneyebilirsiniz. Ayrıca bu konuda daha detaylı bilgi isterseniz “Instagram’da artırılmış gerçeklikle nasıl alışveriş yapılır” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

5- Wanna Kicks

İnternetten ayakkabı alışverişi yaparken binbir şey aklımıza geliyor. Ya ayağıma olmazsa  ya yakışmazsa, gibi pek çok soru kafamızın içinde dönüyor. Çünkü her ayakkabının kalıbı, tarzı birbirinden farklı olabiliyor. Wanna Kicks uygulamasında Nike, Adidas gibi oldukça bilinen ayakkabıları AR sayesinde deneyebiliyorsunuz. Böylece ayağınızda duruşunu da önceden görmüş oluyorsunuz. Hemen şunu da belirtelim, Wanna Kicks uygulaması şu anda sadece IOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabiliyor.

Peki siz Artırılmış gerçeklik teknolojisini deneyimlediniz mi? Artırılmış gerçeklik uygulamaları kullanıyor musunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Artırılmış Gerçeklik ile Karşılaşabileceğiniz 6 Yer!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sanal Gerçeklik Dünyasına Koku Duyusu Eklendi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Örümcek Korkusu Olanlara Sanal Gerçeklik Terapisi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Sude Özcan

Sude Özcan

Ben Sude. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, öğrenmeyi,araştırma yapmayı, yazmayı ve yazdıklarımı sizinle paylaşmayı çok seviyorum. Yazdıklarımı okumak için Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum: https://moblobi.com/author/sude-ozcan/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı