Güzellik Bloggerı Olmak İsteyenlere Tavsiyeler!

Pek çoğumuz yeteneklerimiz, ilgi alanımız veya düşündüklerimizi paylaşmak için blog yazarlığı yapıyoruz. Hatta bazılarımız bunu mesleğine dahi dönüştürmüş durumda. Üstelik bloglar, onları ziyaret eden ve okuyan pek çok insanın görüşleri üzerinde de etki yaratıyorlar. Dolayısıyla takipçisi yüksek olan blog yazarları büyük kitleleri etkilediği için birer influencer’a dahi  dönüşebiliyorlar.

Artık insanlar internet sayesinde kendi içerikleri üreterek tüm dünyayla kolaylıkla paylaşabiliyorlar. Dijitalleşmenin bu şekildeki yükselişi ise hem insanların satın alma davranışlarını hem de markaların beklentileri değiştiriyor ve bu noktada da bloglar kilit rol oynuyor. Çünkü pek çok tüketici, kendileriyle benzerlikleri olan insanlar tarafından açılmış blogları inceleyerek ürün önerisi almak istiyorlar. Bu durum özellikle de kozmetik ürünleri için çok geçerli oluyor.

Bloglar okuyucularının satın alma kararlarını etkiliyor!

Günümüzde pek çok blog yazarı ve pekçok Youtuber güzellik konusunda oldukça etkili paylaşımlar yapıyorlar. London Beauty Queen tarafından yapılan ankete göre insanların yaklaşık yüzde 47’si bu tür bloglarla yapılan öneriler sayesinde pek çok satınalma yapmış bulunuyor. Ayrıca yüzde 46’sı da pek çok kez olmasa bile en azından birkaç defa bu şekilde alışveriş yapmışlar. Güzellik bloglarının bu şekildeki tüketici davranışına olan etkileri ve yükselişi göz önüne alındığında da; insanlar bu konuda bloglar açmaya oldukça istekli oluyorlar.

Kendine güzellik blogu açmak isteyen bu tip kişiler için Godaddy bazı önerilerde bulundu. Eğer kendinize bir güzellik blogu açmak istiyorsanız, işte size 6 ipucu:

Uzmanlık alanınızı belirleyin:

Halihazırda internette oldukça fazla sayıda güzellik bile bulunuyor ve güzellik oldukça geniş bir konu alanını içeriyor. Var olan bu kalabalıktan sarılabilmek amacıyla öncelikle yarattığınız içeriğin büyük önemi bulunuyor. Öncelikle içerik üretmeye başlamak adına kendinize en çok güvendiğiniz ve en fazla tutkulu olduğun konuyu seçerek başlayabilirsiniz. Gece makyajı, cilt bakımı, kozmetik ürünleri, düşük bütçeli ürünler gibi pek çok konuyu uzmanlık alanınız olarak belirleyebilirsiniz.

Web sitenizi ve sosyal medya hesaplarınızı açın:

Blogunuzun adını ve uzmanlık  konunuzu belirledikten sonra bunu uygun bir alan adını yani web sitenizin adresini satın alın. Çünkü bir blog açmanın en önemli adımlarından biri de blogunuza isim vermektir. Blogunuza koyacağınız bu isim, okuyucularıza açtığımız blogun ne ile ilgili olduğunu gösterecektir. Alan adınıza .com, .life, .style gibi uzantılar tercih edebilirsiniz. Başlangıçta sitenizi aktif olarak kullanmayacağınızı düşünüyor olsanız bile sonrasında sorun yaşamamak ve başkalarının bu adı kullanmasını ve içerik paylaşmasını engelleyebilmek adına hem web sitesi adınızı hem de tüm sosyal medya hesaplarınızı almanızda fayda var. Sosyal medya hesaplarını alırken de aynı ismi taşıyor olmasını özellikle dikkat etmenizi öneririz.

Hedef belirleyin ve plan yapın:

Blogunuz ile ne elde etmek istediğinize dair bir hedef belirleyin. Örneğin ileride pek çok markayla işbirliği yapma imkanı sunan yaratıcı bir mecra olmasını mı istiyorsunuz ya da açacağının blogun sizi ilerideki tam zamanlı işiniz haline gelmesinin planlıyorsunuz, bir düşünün. Karar verip, hedefinizi belirleyin ve bu hedefe gerçekleştirebilmek adına sağlam bir içerik takvimi oluşturun. Yarattığınız içeriklerin arama motorlarında daha görünür olması adına arama motoru optimizasyonu yani SEO hakkında da bilgi sahibi olmanızı öneririz. Ayrıca web sitenizi kimlerin ziyaret ettiğini ya da en fazla hangi içeriklerinizi okunduğunu görmek adına web sitenizi Google Analytics gibi ölçümle araçlarıyla da entegre ederek kullanmanızı öneririz.

Blogunuzu kurun:

Hedeflerinizi belirledikten sonra bu hedefler sizin hangi blog platformunu seçeceğinize karar vermenizde de yardımcı olacaktır. Örneğin bunun için WordPress gibi araçları tercih edebilir ya da hazır web sitesi şablonlarından yararlanabilirsiniz. Bu seçim sizin tamamen blogunuzu yönetmek konusundaki kendinize olan güveninize, hedeflerinize ve bilgi seviyenize bağlı.

İçeriklerinizi hazırlayın:

İçeriklerinizi blogunuzu açmadın önce hazırlamamız öğreniriz. En azından blogunuzu açtığınızda 5 tane blog yazınızın olması faydalı olur. Çünkü bu içerikler insanlara sizin blogunuzdan ne bekleyecekleri konusunda fikir verecektir.  Bu nedenle blogunuzun açıldığında yeterli içeriye sahip olması önemlidir. İçeriklerinizi hazırlarken birbirlerine bağlantı verebilecek yazılar olmasını öneririz. Çünkü bu tip yazılar okuyucularınızın blogunuzun içerisinde gezinti yapmasını sağlayacak ve birden fazla yazıyı okumalarına yönlendirecektir. Elbette bu da size trafik olarak geri dönecektir.

Peki blogunuz için yapmanız gereken son şey ne? Blogunuzun tanıtımını nasıl yapmalısınız? Arama motorlarında ön plana çıkması ve ölçümlenmesi için neler yapabilirsiniz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı