Bitkilerinizi Konuşturan Akıllı Saksı Geliştirildi!

Evinde çiçek veya bitki yetiştirenler hemen hemen her çiçeğin kişisel bir bakım istediğini bilirler. Bitki bakımı, güneş isteyenler, güneş sevmeyenler ya da sulama sıklığı gibi birçok ayrıntısıyla göründüğü kadar kolay bir iş değil. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve çiçeklerinizin durumunu takip etmek için akıllı saksı geliştirildi. Çiçeklerinizin konuşmasını, durumunu ve ihtiyaçlarını söylemesini sağlayan akıllı saksı, haberimizde…

Akıllı saksı neler yapabiliyor?

Hem ihtiyacımız olan yeşil alanı evlerimizde bize biraz da olsa yaşatan, hem de dekoratif bir işlevi olan bitkilerin bakımını kolaylaştırmak için; çiçeklerinizin durumunu takip etmeyi sağlayan Lua adlı bir akıllı saksı geliştirildi.

Akıllı saksı renkli tasarımı ile dikkat çekse de, asıl özelliği elbette bu değil. 15 farklı animasyonlaştırılmış duygusal ifadeye sahip olan akıllı saksı Lua, bu ifadelerle bitkinizin anlık olarak nasıl hissettiğini gösteriyor. Evde yetiştirdiğiniz bitkilerinizin ihtiyaçlarını kolaylıkla anlamanızı sağlıyor.

Duygularını ve ihtiyaçlarını nasıl ifade ediyor?

Saksı içinde bulunan sensörler ışık, sıcaklık ve toprağın mineral durumu gibi etkenleri sürekli olarak kontrol ediyor ve sensörlerden gelen bilgiye göre saksının ön tarafında bulunan ekrana duruma uygun olan ifadeyi yansıtıyor. Örneğin; bitkinizin durumu iyiyse gülen bir yüz ifadesi, kötüyse ağlamaklı bir yüz ifadesi ekrana yansıtılıyor. Ayrıca, saksıyla aynı isme sahip olan mobil uygulama sayesinde ayarları dilediğiniz gibi kişiselleştirebiliyorsunuz.

On beş ifadenin altı tanesi tamamen bitkinin sağlık durumuyla ilgili. Bitkinizi sulamayı unuttuysanız susamış gibi duran bir yüz ifadesi ya da ışık durumunda sıkıntı varsa vampir benzeri bir yüz ifadesi saksının ekranında beliriyor. Saksının ekranında bulunan gözleri, etraftaki objeleri uyanık olduğu her an takip ediyor.

Lua, eviniz içinde hem dekoratif duran bir saksı hem de evinize gelen yeni bir yüz konumunda olabilir. Ancak şu an satışta olmadığını hemen paylaşalım. Ancak sitesinden ön sipariş verebiliyorsunuz.

Siz akıllı saksı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bitki bakımı konusunda başka hangi teknolojilerden yararlanılabilir? Yorumlarda görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Ter ve Leke Tutmayan Akıllı Kumaş Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı Aynalar Geliyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Kendi Kendini Temizleyen Akıllı Klozet Kapağı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Hüseyin Emre Almaz

Hüseyin Emre Almaz

MEF Üniversitesi, İşletme bölümü öğrencisi. Aynı zamanında vokalistlik ve öykü yazarlığı yapmaya çalışıyor. Kısacası, beyaz yaka olmamak için elinden geleni yapan nevi şahsına münhasır biri. Moblobi.com’da da dijital dünyayla ilgili bildiği şeyleri size aktarma gibi bir gayesi var. Köşesini takipte kalın! https://moblobi.com/author/emre-almaz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı