Tırnağınıza Yapışan Bu Sensör Güneşten Koruyor!

Hepimizin de bildiği gibi güneş D vitamininin ana kaynağı. D vitamini ise vücudumuzun olmazsa olmaz vitamini. Eksikliğinde ciddi problemlere yol açan D vitaminini gıdadan da temin edebiliyoruz; güneş enerjisinden de. Güneş D vitamini açısından her ne kadar zengin ve kemik sağlığımız için önemli de olsa; fazla güneşe maruz kalındığı takdirde cilt kanseri tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliriz. Güneşten alınacak UV ışınları ciltte geri dönülmez sorunlara yol açabilir.

Buna önlem olarak sıkça bilinen yöntemlerden biri ya söz konusu saatlerde dışarı çıkmamak; ya da güneş kremi kullanmaktır. Ancak bunların hiçbiri tam olarak korunmamızı sağlayamayabilir. Teknoloji güneşin zararlı etkilerinden korumak için bir adım attı ve UV uyarıcısı olan bir sensör geliştirildi. Çok kolay bir şekilde kullanabileceğimiz bu sensör; çok fazla güneşe maruz kaldığımızda bizi uyarıyor.

L’Oréal tarafından geliştirilen bu uyarıcının adı UV senseUV sense bir tırnağa yapıştırılacak kadar küçük. Hatta sanki minik bir küpeyi andırıyor. Pile ihtiyaç duymadan UV sinyallerini ölçmek için tasarlanıp geliştirildi. Dünyanın ilk pilsiz tasarımı olan bu sensör çok küçük boyutlara sahip. 2 mm kalınlığında ve 9 mm çapında.

Tehlike anında uyarıyor!

UV sense adlı bu sensör vücudun en çok güneş ışığına maruz kalan bölgesinde yani elimizde baş parmağa yerleştirilerek kullanılıyor ve güneş tehlikeli bir boyuta geldiğinde sizi uyarıyor. Bu sensör son 3 ayın verisini depolayarak ya da o an ki güncellemeleri ile güneş ışığına fazla maruz kalındığı durumlarda sizi uyararak sağlığınızı kontrol altında tutmayı hedefliyor.

UV sense, kullanıcısını uyarmak ve bilgi vermek için cep telefonu uygulamasını kullanıyor. Bu uygulama aracılığıyla cihaz size mesaj gibi bildirim yollayarak zararlı ışınlardan korunmanızı sağlıyor. Ayrıca yine bu uygulamadan son 3 ayın verisini de görebiliyorsunuz. Sensörün uygulaması Near Field Communication yani yakın alan iletişimi (NFC) bağlantısı ile tüm akıllı telefonlarda çalışabiliyor. Uygulama size sadece bildirim göndermiyor, bunun yanısıra doktorunuz gibi sağlığınız hakkında yapmanız gereken bir takım şeylerden de bahsediyor. Mesela kremi yenilemenizi ya da gölgeye geçmenizi istiyor.

L’Oréal tarafından geliştirilen bu güneş sensörü aşırı güneş ışığından korunarak, cilt kanseri gibi tehlikelerin önüne geçmeyi amaçlıyor. Yapımında cildin maruz kaldığı UV radyasyonu ölçen 2016 yapımı olan UV bandı temel alınmış. Elbette yapılan araştırma ve tüketici görüşleri de bu ürünün yapımına sebep olmuş. Ürün maruz kalınan güneş, UV ışınları gibi gerçek zamanlı verilerin yanısıra size bildirimler ve uyarılar yollayarak da korunmanıza yardımcı oluyor.

Tasarım olarak her tür yaşam tarzına uygun olarak; taşınması ve uygulanması kolay şekilde üretilmiş. Üstelik oldukça da dayanıklı. Her yapışkanın kullanımı 2 hafta kadar sürüyor; yapıştırıcının etkisi azaldığında yapıştırma işlemi tekrarlanabiliyor. Elinizin baş parmağının tırnağına yapıştırarak hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra saatinize, güneş gözlüğünüze veya ayakkabınıza ya da istediğiniz her noktaya yapıştırarak da kullanabiliyorsunuz. Ürün, nail art sanatına uygun şekillerde tasarlanmış ve farklı desenlerde üretilmiş. Böylece hem günlük hayatta dikkat çekmeyen hem de modern görünüme sahip.

Peki bu sensöre nasıl sahip olunabiliyor? Cihaz nasıl kullanılıyor? Video ve detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Merve Aktaş

Merve Aktaş

Merhaba, ben Merve Aktas. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com'da sosyal medya haberleri yazıyorum. Beni takip etmek isterseniz “MERVE'NIN SOSYAL MEDYA GÜNDEMI”ni takipte kalın. Instagram: @merev12 Twitter: @MmerveAaktas


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı